Tehlikeli Köpek Cinsleri: Kimi Irklar Daha Saldırgan Olabilir Mi?

Tüm köpeklerin tehlikeli olma ihtimali vardır ancak saldırganlık genelde köpeklerine düzgün davranmayan sorumsuz sahipler nedeniyle ortaya çıkar.
Tehlikeli Köpek Cinsleri: Kimi Irklar Daha Saldırgan Olabilir Mi?

Son Güncelleme: 29 Mart, 2019

Bazı köpek türlerinin daha saldırgan olup olmadığı sorusu köpek eğitmenlerinin sık sık cevaplamak durumunda kaldığı bir sorudur. Tehlikeli olarak bilinen köpek cinsleri, kendi doğal içgüdülerinden mi yoksa yetiştirilme tarzlarından dolayı mı bu üne sahipler?

Yapılan bazı araştırmaları dikkate alarak bir cevaba ulaştığımızı düşünüyoruz. “Tehlikeli köpek cinsleri” denen kavramı insanların yarattığını aklımızda tutmalıyız. Bazı cinslerin diğerlerine göre daha saldırgan olduğunu gösteren bir kanıt yok.

Tehlikeli köpek cinsleri söylentisi nereden çıktı?

20.yüzyılda, köpek saldırısına uğradığını bildiren birçok kişi oldu. Bu saldırıların faili genelde rottweiler, bulldog ve pitbull cinsi köpeklerdi. Bu köpeklerin hem başka köpeklere hem de insanlara saldırdığına dair ihbarlar yapılıyordu.

Yaşananların sonucunda, sahipleri köpeklerini terk etmeye başladı. İnsanlar, bu “tehlikeli köpek cinslerinin” eğitilmesinin imkânsız olduğuna inandılar ve ardından köpeklerini sokağa bırakarak belki de verebilecekleri en kötü kararı verdiler.

İnsanlar ne kadar bazı cinslerin diğerlerinden daha saldırgan olduğuna inansa da aslında bu kadar basit değil. Köpeklerin agresifleşmesinde birden fazla etken vardır. Bazı köpeklerin görünüm olarak daha saldırgan durduğu doğrudur ama bu tehlikeli oldukları anlamına gelmez.

Köpeklerin karakteri ve büyüdüğü çevre davranışlarını çok büyük ölçüde etkiler. Köpeğin cinsinin de bir etkisi olsa da hiçbir köpek özünde agresif değildir. Peki insanlar neden bazı cins köpeklerin tehlikeli veya saldırgan olduğunu düşünüyor? Bu sorunun cevabı aslında oldukça basit.

Tehlikeli köpek cinslerinin ardındaki gerçek

Köpeklerin atası kurtlar, insanlara karşı saldırgan davranmazdı. Kurtların içindeki ilkel saldırı içgüdüsünü uyandıran insanlardır. Peki, neye dayanarak böyle bir iddiada bulunabiliyoruz?

Çünkü köpekler, insanlar onlara ne öğretiyorsa o şekilde davranır. İnsanlar, köpeklerini belirli davranışlar sergilemeleri amacıyla yetiştirir ve köpekler de onlara gösterileni kaparlar. Bir örnek verelim:

arkaplanda çim ve pitbull

2000’lerin başında haberlerde sürekli pitbull saldırıları dinledik. Televizyonlarda neredeyse her gün bu saldırıların detaylarından bahsedilir olmuştu ve pitbull tehlikeli köpek cinsleri arasında en başta sayılıyordu.

İşin özüne gelirsek, asıl sorun bu köpeklerin yeterince egzersiz yapamamasıdır. İhtiyaçları olandan daha az hareket ettikleri için saldırganlık gibi istenmeyen davranışlar geliştirirler.

Aynı durum tehlikeli sayılan diğer köpek türleri için de geçerlidir. Bu köpekler genelde tek başlarına yaşadıkları ve yeterince hareket edemedikleri hayatlara mahkum ediliyorlar.

Bu tehlikeli denen köpek cinslerinin bir ortak noktası var. Hepsi avcılık gibi çeşitli görevleri yerine getirmesi için tasarlanmış işçi köpeklerdir.

Doberman ve rottweiler cinsi köpekler bölgelerini savunup kollayan bekçi köpeklerdir. Pitbull ve bazı bulldog türleri büyükbaş hayvanların başında durup koruması için kullanılırlardı. İşte ortak noktaları da budur; bu köpekler artık başta üretildikleri işler için kullanılmıyorlar.

Hayvan sahiplerinin yaptığı bir başka hataysa köpeklerine insan muamelesi yapmalarıdır. Köpeklere kıyafetler giydirilmesi kimlik problemleri yaratabildiği gibi istenmeyen davranışlara da yol açabilir.

Neyse ki bu konuda yapabileceğiniz şeyler var. Düzgün bir eğitimle, yaşı ilerlemiş köpeklerde bile saldırganlık gibi davranış problemleri giderilebilir. Her şeyin çözümü eğitimdir.

farklı cinste köpekler

Köpeğinize iyi bir eğitim verin

Tehlikeli köpek cinsleri diye bir şey yoktur. Tüm köpeklerin eşit derecede saldırganlaşma ihtimali vardır. Bu gerçeği öğrendikten sonra köpeğinizin istenmeyen alışkanlıklar edinmesini önlemek için olabildiğince erken yaşta eğitimine başlayabilirsiniz.

Köpeğinizin cinsine bağlı olarak ihtiyaç duyacağı egzersiz miktarı da değişiklik gösterir. Bir sabah bir akşam olmak üzere iki kısa yürüyüşe çıkarmak köpeklerin fiziksel hareket ihtiyacını karşılamaz. Köpeğinizin sahibi olarak onun sağlığı ve mutluluğunu sağlama sorumluluğu da size düşer. Köpeğinizin hoşuna gidecek aktiviteleri bulmalısınız.

Ayrıca köpeğinize itaat eğitimi de vermeniz gerekiyor. Tüm köpek cinsleri bu tarz bir eğitimden geçmelidir. İşe yaradığı kanıtlanmış eğitim yöntemlerini öğrenip deneyebilirsiniz.

Son çare olarak köpeğinizi kısırlaştırmayı düşünebilirsiniz. Ameliyat sonrası köpeklerin içgüdüleri sakinleştiği için saldırgan tarafları yumuşar.

“Tehlikeli cinsler” arasında sayılan bir köpeğiniz varsa bu söylentinin hayata geçmemesi için yapabileceğiniz birçok şey var. Tüm köpeklerde bulunan saldırgan tarafın açığa çıkmaması için elinden gelen uğraşı vermek köpek sahiplerinin sorumluluğundadır. Köpeklerin, sahiplerinin bir yansıması olduğunu unutmayın.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.