Köpeğinize Sevginizi Göstermenin 5 Yolu

Laura Huelin

Yazan ve doğrulayan köpek eğitimcisi Laura Huelin.

Son Güncelleme: 15 Aralık, 2022

Köpeğinize sevginizi göstermenin tek yolu ona hediye almak değildir, köpekler için sahipleriyle biraz zaman geçirmek onlar için en güzel hediyedir. Ayrıca, lezzetli bir mama da onları mutlu etmeye yetecektir.

Köpekler ailemizin bir parçasıdır. Onların etrafımızda olması bizlere mutluluk verir. Köpekler ise onlara sevgi gösterdiğimiz zaman mutlu olur. Onları şımartmak için sürekli yeni yollar ararız. Bu yazımızda, köpeğinize sevginizi göstermenin 5 yolunu açıklıyoruz.

Köpeğinizi sevginizle ödüllendirin

Hayvanlar materyalist varlıklar değildir. Yeni oyuncakların onları mutlu ettiği doğru, fakat başka şeylerle çok daha mutlu olabilirler. Onlarla vakit geçirdiğimizde, güzel bir yürüyüşe çıkardığımızda veya onları öylesine ödüllendirdiğimizde, bu onları yeni bir oyuncaktan çok daha mutlu eder.

Köpeğinize sevginizi göstermek için para harcamanıza gerek yok, fakat iyi bir mama, daha iyi bir yatak, veya daha rahat bir tasma için biraz para harcayabilirsiniz. Köpeğinize sevginizi göstermenin birçok yolu vardır, bunlardan birkaçını sizler için listeledik:

1. Daha uzun bir tasma kullanın

Köpekler için yürüyüşe çıkmak, günün en önemli ve en heyecanlı aktivitesidir. Kaliteli bir yürüyüş için köpeğin etraftaki şeyleri koklamak için yeterli zamanının olması ve tasması çekiştirilmeden rahatça bölgesini işaretleyebilmesini gerekir. 

Daha uzun bir tasma, köpeğinizin daha rahat hareket etmesine izin verir. Yaklaşık 2 metre uzunluğunda bir tasma, köpeğinizi yakınınızda ve kontrol altında tutmanız için yeterli olacaktır, ayrıca tasmayı fazla çekiştirmeden hareket etmesini sağlayacaktır.

Uzun ve klasik bir tasma köpeğinizin veya sizin yürüyüşlerde sürekli tasmayı çekiştirmenize bir son verebilir. Ayrıca, daha uzun bir tasma yürüyüşlerinizi daha iyi bir hale getirecektir.

2. Daha iyi mama verin

Ucuz mamalar genelde sağlıksız olurken, klasik köpek mamaları sıkıcı olabilir. Tükettiğimiz gıdalar sağlığımızı belirler, bu nedenle köpeğinizin ucuz ve kalitesiz mamalar ile beslemesi sağlığını kötü etkiler. Aynı zamanda, köpeğiniz mamayı sevmediği için mutsuz olacaktır.

köpek mamasında yatan köpek

Köpeğinize daha kaliteli mama almayı düşünün. Marketlerde birçok köpek maması markası bulunuyor, fiyatı bütçenizin üzerinde olduğu için daha önce denemediğiniz markalar olabilir. Köpeğinize olan sevginizi ona daha iyi mama vererek gösterebilirsiniz.

Ayrıca, köpeğinizin beslenme düzenini doğal mamalarla değiştirebilirsiniz; hatta ara sıra onun için yemek yapabilirsiniz. Bunun için daha önce paylaşmış olduğumuz birkaç kolay pasta tarifini  inceleyebilirsiniz. Köpeğiniz onun için hazırladığınız sağlıklı mamalara bayılacak ve onu mutlu gördüğünüz için siz de sevineceksiniz.

3. Koku alma oyunları oynayın

Bir köpek için koku alma duyusu en önemli şeydir. Oysa ki, biz insanlar için o kadar önemsizdir ki, koku alma duyusunun onlar için olan önemini fark edemeyiz. Köpekler yürüyüşe çıktıkları zaman istedikleri her şeyi koklamalıdır. Ayrıca, koku alma duyularıyla oyun da oynayabilirler.

Kokulu oyuncaklar ve koku takip edilen oyunlar köpekler için oldukça eğlencelidir ve onların mutlu olmasını sağlar. Kokulu oyuncakların olmasına rağmen, kendimiz de bazı basit oyunlar hazırlayabiliriz. Bu şekilde köpeğinize onu önemsediğinizi ve mutlu olmasını istediğinizi gösterebilirsiniz.

Örnek olarak, köpeğinizin çok sevdiği bir yiyeceği çok küçük parçalara bölün. Bunun için peynir, sosis, biftek, veya ödül bisküvisi kullanabilirsiniz. Parçaları bir odada mümkün olduğunca uzak yerlere koyun, ve köpeğinizin parçaları bulup yemesini bekleyin. 

4. Daha az “hayır” deyin

Bir köpeğe “hayır” dediğimiz zaman, o neyin yanlış olduğunu bilemiyor. Köpeğimiz ona kızgın olduğumuzu biliyor, fakat ne yapmasını istediğimizi anlamıyor. Ona “hayır” dememeyi öğrendiğiniz zaman köpeğiniz çok daha mutlu olacak ve sizde gelecekte tekrar aynı hatayı yaptığında hayal kırıklığı yaşamaktan kaçınmış olacaksınız.

köpeğinize sevginizi göstermenin

Köpeğinize hayır demek yerine farklı stratejiler öğrenebilirsiniz. Olumlu bir komut vermek veya köpeğin yanlış davranmasını engellemek, uygulayabileceğiniz en yararlı yöntemlerden ikisidir. Köpeğinizi sevdiğinizi göstermenin en etkili yollarından biri onu yanlış davranışları yüzünden azarlamayı bırakıp ve iyi bir şey yaptığı zaman onu övmeye başlamaktır.

Örneğin, köpeğinizin kanepeye çıkmasını istemiyorsanız, “hayır” demek yerine “aşağı” demek çok daha eğitici ve hoş olacaktır. Aynı şekilde, köpeğinizin çöpü karıştırmasını istemiyorsanız, köpeğiniz çöp kovasının yanına yaklaştığı her zaman onu azarlamak yerine çöp kovasını bir dolabın içine yerleştirmek çok daha kolay bir çözüm olacaktır.

5. İtaat üzerine köpek eğitim kurslarına katılın

Temel seviyede bir itaat kursu sayesinde hem siz hem de köpeğiniz daha iyi iletişim kurmayı öğrenebilir ve kursta öğrendiğiniz şeyleri evde uygulayabilirsiniz. Onu nasıl övmeniz ve ödüllendirmeniz gerektiğini öğrendiğiniz için köpeğiniz eskisinden çok daha mutlu olacaktır. Ayrıca, köpeğiniz size itaat etmeyi öğrendiği için gurur duyacaksınız.

itaat eden köpek

Bir köpek itaat kursuna kaydolmadan önce, ceza ve şiddet uygulamayan bir pozitif köpek eğitmeni bulmaya çalışın. Köpeğinizin canını acıtan boğucu tasmalar, cezalar, elektrik şokları kullanmadan da ona her şeyi öğretebilirsiniz. Hiç kimsenin köpeğinizin canını yakmasına, hırpalamasına ve kötü davranmasına izin vermeyin.

Hepimiz köpeklerimizi aileden biri gibi severiz, ki gerçekten öyleler! Onların hayatlarını daha iyi hale getirmek kesinlikle sanıldığı gibi zor veya pahalı değil. Onun iyiliği için yaptığınız her şey için köpeğiniz size minnettar kalacaktır.

İlginizi çekebilir ...
Kedileri Mutlu Etmek İçin Yapabileceğiniz 7 Şey
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Kedileri Mutlu Etmek İçin Yapabileceğiniz 7 Şey

Evcil hayvan sahipleri olarak hayvanlarımızın rahat, huzurlu ve elbette ki mutlu olmalarını istiyoruz. Kedileri mutlu etmek için neler yapabilirsin...


Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.