Terk Edilmiş Bir Köpek Sahiplenmek

Terk edilmiş bir köpek sahiplenirken dikkat etmeniz gereken iki nokta: sabır ve toleranstır.
Terk Edilmiş Bir Köpek Sahiplenmek

Son Güncelleme: 31 Temmuz, 2019

Terk edilmiş bir köpek sahiplenmek, iki hayvana gelecek verir: Terk edilmiş köpeğe ve barınakta onun yerini alacak köpeğe. Hayvan istismarına karşı mücadele vermek istiyorsanız, bir hayvan sahiplenmek en iyi seçenektir.

Terk edilmiş bir köpek sahiplenmek

Barınaklarda ve sokaklarda sahiplenilmeyi bekleyen bir sürü köpek bulabilirsiniz. Terk edilmenin ırkı, yaşı ya da rengi yoktur. Terk edilmiş hayvanları kurtaran kuruluşlar, her çeşit köpekle uğraşmaktadırlar çünkü terk edilen “belirli” bir köpek ırkı yoktur.

Terk etmek ile ilgili yanlış bilinen gerçeklerden en yaygını, insanların bir sebep için köpekleri terk ettiklerine inanmalarıdır. Bu “sebep” kötü davranışı, sağlık sorunu ya da “kötü ırk”ı olabilir.

Bunun uzaktan yakından alakası yok; her yıl binlerce safkan köpek, yavru ve eşsiz özellikleri olan hayvan terk edilmektedir. Ayrıca korkan, davranış problemi olan veya güzel olmayan karma köpekler de yer almaktadır.

barınaktaki köpek

Barınaklara terk edilmiş köpeklerin hepsi eşsizdir. Her birinin hikayesini veya doğasını genelleştiremeyiz. Bu yüzden terk edilmiş bir köpek sahiplenmek istediğinizde, onları kurtaran kurum ile doğrudan konuşmanız ve ön yargısız bir şekilde onu tanımaya çalışmanız gerekir.

Geçmişleri

Her terk edilmiş köpek aynı değildir. Bir köpeğin aylarca sokaklarda yalnız kaldığı dramatik bir durum hayal ediyor olabilirsiniz ancak bu doğru değildir. Barınakların kapısına terk edilen evcil hayvanların sayısı oldukça yüksektir.

Bunlardan bazıları derhal yuvalara yerleştirildiği için hiç sokak hayatı yaşamadılar. Ayrıca barınakta doğan köpek yavruları da evlerde yetiştirilerek ev ortamına hazırlanmaktadır.

Terk edilmiş bir köpek sahiplenmeden önce geçmişini öğrenmek gerekir.

  1. Daha önce kimlerle yaşadı?
  2. Daha önceki alışkanlıkları nelerdi?
  3. Neden terk edildi?

Bu sorularla köpeğin doğasını ve ihtiyaç duyduğu şeylerin ne olduğu öğrenebilirsiniz.

üzgün görünen yavru köpek

Ne yazık ki her zaman köpeklerin geçmişini öğrenemeyiz. Bazıları barınaklara geldiğinde önceki yaşamlarına dair hiçbir iz taşımazlar. Diğer birçok köpek ise sokaktan toplanır. Hijyen durumlarına bakarak ne kadar süre sokakta ve yalnız kaldığını çıkartabilirsiniz.

Kökenleri

Geçmişlerine ek olarak, terk edilmiş bir köpek sahiplenmeden önce yaşadıkları barınağın durumunu incelemelisiniz. Kurtarılan hayvanları tuttukları birçok farklı yer vardır:

  • Geçici evler: Aileler ile geçici olarak evde yaşayan köpekler. Evinde bu köpeği ağırlamış kişilere köpeğin kişiliği ve alışkanlıkları hakkında sorular sorarak evinize rahat alışmasında yardımcı olabilirsiniz.
  • Kafesli barınaklar: Köpek burada yalnız ya da birtakım köpek ile beraber kalır. Bu durumda onları en iyi tanıyan barınak gönüllüleridir. Bu kişilerden köpeğin kişiliği hakkında bilgi edinebilirsiniz.
  • Açık barınak: Bunlar çok yaygın değildir ancak kafes kullanmayan ve etrafı çitlerle çevrili bir bahçede açık alanda sahipsiz köpek barındıran barınaklar vardır. Gönüllülere köpeğin davranışlarıyla ilgili bilmek istediklerini sorabilirsiniz.

Barınaklarda yaşayan köpekler, geçici evde kalanlara göre daha stresli olurlar. Belki evinizdeki ilk günlerinde daha gergin ve rahatsız olabilirler. Ancak, böyle bir genelleme yapamayız.

Buna ek olarak, barınaktaki köpeklerde ev rutinleri oluşmamıştır. Terk edilmiş köpeği evinize götürmeden önce yürüyüşler ve diğer aktiviteler için sabit bir program hazırlamanız gerekecektir.

Eğer bu köpek geçici bir evde kaldıysa, eve kolay alışabilmesi için alışkanlıklarını bir süre aynı şekilde devam ettirin.

terk edilmiş bir köpek

Durum ne olursa olsun köpeğinizin kişiliğini ve alışkanlıklarını bilen insanlar olacaktır. Kendinizi evdeki duruma (gergin, ürkek, cesur, havlayan, tembel, sevgi dolu, obur vb.) hazırlamak için tüm gönüllülerle konuşmanızı öneririz.

Terk edilmiş bir köpek sabır ve hoşgörü gerektirir

Köpeğinizin eve alışmasını sağlamak için göz önünde bulundurmanız gereken birkaç şey vardır: Bu süreç her durum için farklı işleyebilir ve köpeğinizin, ailenizin ve evinizin rutinine göre değişebilir. Ancak genel olarak şunları yapabilirsiniz:

  • Köpeğe karşı sabırlı olun: henüz evinizi, kurallarınızı ya da aile üyelerini bilmiyorlar. Ortama alışabilmesi için ona birkaç hafta süre tanıyın. Yaramazlık yaptığı zaman onu azarlamak yerine yapması gereken şeyi gösterin.
  • Sokakta maksimum emniyet: Birkaç ay geçmeden köpeğinizi sokakta serbest bırakmayın. Sokak aralarında mutlaka tasma kullanın. Eğer onlara biraz alan tanımak istiyorsanız, 5 yada 10 m’lik kayışlardan kullanın.
  • İşleri zorlaştırmayın: Gönüllülerden öğrendiğiniz her şeyi hatırlayın. İlişkinizi geliştirmek için köpeğinizin yanlış bir şey yapmasını önleyin. Örneğin, eğer mutfağa girmeleri yasaksa kapıyı kapatın. Eğer onları azarlamaz ve eve alışmasını kolaylaştırırsanız, onların gözünde bir rol model olursunuz ve güvenini kazanırsınız.

Terk edilmiş bir köpeği sahiplenmek, buna gücü yeten aileler için güzel bir seçenektir. Her zaman kolay değildir çünkü bazı köpeklerin çok özel ihtiyaçları olabilir. Size bireysel olarak tavsiyelerde bulunabilecek bir köpek eğitmenine danışabilirsiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.