Logo image
Logo image

Kırık Kemikler: Köpeğiniz Kemiğini Kırarsa Ne Yapmanız Gerekir?

3 dakika
Eğer köpeğiniz herhangi bir kemiğini kırdıysa, vakit kaybetmeden doğru olan müdahaleyi yapmanız ve başka bir komplikasyon olup olmadığı kontrol etmeniz gerekir.
Kırık Kemikler: Köpeğiniz Kemiğini Kırarsa Ne Yapmanız Gerekir?
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Düşme, çarpma veya çarpışma, köpeklerde görülen en yaygın kemik kırılma nedenleridir. Ancak tüm kırıklar ve yaralanmalar aynı değildir. Bazen bu tür yaralanmalar son derece ciddi veya hayati olabilir. Eğer köpeğiniz gerektiği şekilde tedavi edilmezse bu kırılmalar ölümcül olabilir. Kırık kemikler köpeğinizin hayatını tehlikeye atabilir.

Köpeklerde kemik kırılması: Bilmeniz gerekenler

Some figure

Eğer biraz ilk yardım bilginiz varsa, bir gazete veya dergi yardımıyla incinen bölgeyi hareketsiz hale getirmeniz gerektiğini bilmeniz gerekir. Tabii ki evde bandajınız varsa, gazete veya dergi yerine bandaj kullanabilirsiniz. Ancak en kısa sürede veterinere gitmeniz son derece hayatidir. Buna ek olarak, köpeğinizi mümkün olduğu kadar az hareket ettirmeniz gerekiyor, sakın unutmayın.

Eğer yaralanan bölgeyi sabitlemenin bir yolunu bilmiyorsanız veya tam olarak emin değilseniz, kırılan ve incinen bölgeyi herhangi bir şeyle sabitlemeye çalışmayın. Çünkü bu şekilde yaralanan bölgeyi daha da riskli hale getirebilirsiniz.

Tüm bunların yanında, dizin altında meydana gelen kırılmalar köpek hareket ettiğinde daha da kötüleşmeye meyillidir. Köpeğiniz herhangi bir yeri kırdığında bilinçli halde olmayabilir. Bu yüzden evcil hayvanınızı hareket ettirmeniz gerekiyorsa, kafasını kalkık halde tutmaya ve boynuna baskı yapmamaya gayret edin. Dilini yutmasını engellemeli, ve böylece nefes almaya devam etmesini sağlamalısınız.

Kırık kemikleri veya eğer varsa eklem çıkıklarını tespit ettiğinizde, köpeğinizi acilen veterinere götürmeniz gerektiğini bilmeniz gerekiyor. Tüm bunların yanında, böyle bir durumda evcil hayvanınıza yiyebileceği veya içebileceği bir şey de vermemeniz gerekiyor. Durumu hayati tehlikede olmasa bile, böyle bir durumda büyük olasılıkla köpeğinize anestezi verilmesi gerekecek.

Köpeklerde kırık kemikler: Acil tıbbi müdahale

Köpeğinizi veterinere götürme konusunda hızlı davranmanız gerekiyor. Meydana gelen incinme hafta sonu veya tatil günlerinden birinde gerçekleşmiş olsa dahi açık olan acil servisi olan veteriner klinikleri vardır ve bu tür yerler 24 saat hizmet verir.

Bunların yanında, birçok klinik hayvanları bulunduğu yerden transfer edebilecek ambulans hizmetine de sahiptir. Dışarıdan görülen incinme şekli son derece ciddi olabilir; ancak aynı zamanda evcil hayvanınızın görünmeyen kısımlarında da hayati problemler meydana gelebilir.

Uzmanlara göre, düz kemikte meydana gelen kırılmaları tedavi etmek daha kolaydır. Ancak femur kemiğinin kırılması veya iç dokuların parçalanması çok daha ciddi sonuçlar yaratabilir. Bazı kırılmalar cerrahi işlem gerektirebilir ve incinen bölgenin bir aydan daha uzun süre hareket ettirilmemesi zorunlu olabilir.

Köpeklerde kemik kırılmalarının önüne geçmek

Some figure

Travmaya neden olabilecek kazalardan kaçınarak köpeğinizin kemiklerinin kırılmasını önleyebilirsiniz. Bazı ortamlar köpeğiniz için potansiyel tehlikeler içerebilir; örneğin derin çukurlar ve kanalizasyon boşluğu gibi yerler evcil hayvanlar için son derece risklidir. Bu tür yerlerde daha çok kaza meydana gelir. Bazı hayvanlar pencereden aşağı düşebilir, bazıları ise bacaklarını dar alanlara sıkıştırabilir. Genelde köpekler kendilerini bu tür yerlerden kurtarmaya çalıştıklarında bir yerlerini kırarlar.

Tüm bunlara ek olarak, eğer evinizin bahçesi varsa, evcil hayvanınızın yanlışlıkla sıkışıp kalabileceği bölgeler olmamasına özen gösterin. Aynı zamanda, köpeğiniz heyecanlı, gergin veya hareketliyse camdan dışarı bakarken mutlaka bir gözünüz onda olsun. Özellikle yavru köpeklere daha çok dikkat etmeniz gerekir. Basit bir şekilde bu tür tehlike potansiyeli olan bölgelere bariyerler yerleştirebilirsiniz.

Araba çarpması ise evcil hayvanların en sık yaralandığı kaza türlerindendir. Arabalar köpekler için büyük bir tehlikeye dönüşebilir. Böyle bir durumdan kaçınmanın en basit yolu evcil hayvanınızı dışarıdayken tasma ile gezdirmenizdir. Tasmasını çıkardığınız yerlerde ise bir gözünüz mutlaka onların üzerinde olmalıdır. Eğer köpeğiniz bulunduğu alandan kaçarsa, yoldan geçen bir arabaya çarpması veya bir çukura düşmesi ihtimaller arasındadır.

Risk faktörünü arttıran durumlar

Yaşlı köpeklerde kemik kırılmaları daha sık görülür. 10 yaşından büyük olan köpeklerin kemiklerini kırma ihtimali daha yüksektir. Bu kırıkların iyileşmesi de yaşlı köpeklerde daha uzun sürer. Yaşlılık sonucu ortaya çıkan yetersiz kalsiyum durumu, iyileşme sürecinin daha uzun sürmesine neden olur. Kalsiyum eksikliği ve osteoporoz gibi durumlarda kemikler zayıflar ve küçük bir düşme bile kırığa neden olabilir. Dinamik, hareketli ve özellikle genç yaştaki köpekler dışarıda koşarken, herhangi bir kazanın önüne geçmek için daha dikkatli olmalısınız. Kırık kemikler yüzünden köpeğinizin canı yanabilir, sağlığı ciddi anlamda zarar görebilir.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.