Ekonomik Açıdan Zorluk Çekerken Köpek Beslemek

Ekonomik krizde köpek beslerken size yardımcı olacak yöntemler vardır.
Ekonomik Açıdan Zorluk Çekerken Köpek Beslemek

Son Güncelleme: 28 Ocak, 2021

Ekonomik açıdan zorluk çektiğiniz bir dönemden geçiyorsanız evinizde köpek beslemenin dışındaki alternatifleri değerlendirmek zorunda kalabilirsiniz. İnsanlar neredeyse her şeyi yiyebilirler ancak bu, köpekler için geçerli değildir. Bunu hesaba katmanız önemlidir. Ekonomik krizde evinizde köpek beslemek için aşağıda verdiğimiz tavsiyelere bir göz atın.

Ekonomik Açıdan Zorluk Çekerken Köpeğinize Bakabilmeniz İçin İlginç Tavsiyeler

Köpeğinize et vermeye devam edebilirsiniz ama daha ucuz olan etleri tercih etmeye başlayın. Örneğin tavuk alabilir veya belli biftek seçeneklerini seçebilirsiniz.

Ancak bu, yalnızca hayvanınızın sağlığının iyi olması durumunda geçerlidir. Aksi takdirde köpeğiniz veterinerinin yazdığı beslenme programını takip etmelidir.

köpek beslemek mama kabı

Bitkisel protein seçeneği de ilginçtir ancak köpeklerin etçil olduklarını unutmayın. Bazı köpeklerde alerjik reaksiyona yol açan belli yiyecekler vardır. Bu yiyeceklerin neler olduğunu bilmeniz ve ne olursa olsun onlardan kaçınmanız önemlidir. Örneğin köpekler hiçbir zaman tuz, sarımsak, soğan veya yağ yememelidirler.

Örneğin, evde beslediğiniz köpeğinizin yemek kabının yüzde 50’sinde protein, yüzde 40’ında karbonhidrat ve yüzde 10’unda sebzeler ve meyveler olmalıdır. Köpeğinize vereceğiniz yemek miktarını belirlemek içinse vücut ağırlığını 0,04 ile çarpabilirsiniz.

Bu işlemin sonucu size köpeğinizin sistemini desteklemek için her gün yemesi gereken yiyecek miktarını gram formatında verecektir. Bu miktar biri sabah biri akşam olmak üzere iki porsiyona bölünebilir. Bunu bilmek de ekonomik kriz döneminde evinizde köpek beslemek için size yardımcı olacaktır.

Köpek Beslemek İsteyenler İçin Uygun Maliyetli Yiyecekler

Köpeklerimiz için  en çok tavsiye edilen yiyecekler havuç, ıspanak ve pazıdır. Genellikle tahıllar köpekler için iyi bir seçenek değillerdir.

Ev yapımı yiyecekler tüylü dostunuz için her zaman iyidir. Bu ona kuru köpek maması vermemeniz gerektiği anlamına gelmez. Bunun yerine bu iki tip yiyeceği birlikte verebilirsiniz.

Ev yapımı yiyecekler köpeğinizin seveceği bir tada sahiptirler ve ekonomik açıdan zorluk çektiğiniz bir dönemde köpek beslemek için size yardımcı olabilirler. Ayrıca protein, vitamin ve az bulunur elementler gibi köpeğinizin sağlığı için faydalı besinleri barındırırlar.

Pek çok seçeneğiniz var. Köpeğinize göre, iki üç gün dayanacak miktarda yiyecekler hazırlayabilirsiniz. Birden fazla köpek için hazırlık yapıyorsanız her birinin yiyeceği kadar yemeği küçük cam kavanozlara veya temiz plastik örtülerin içine koyabilirsiniz.

Düzgün bir şekilde buzdolabında veya dondurucuda saklarsanız, bu bir kerelik yemekler köpeğiniz için her zaman hazır olan bir ev yemeği bulundurmak açısından iyi olacaktır. Yiyecekler dondurucuda günlerce kalabilecek olsalar da taze yemek her zaman köpeğiniz için en iyi seçenektir. Buzdolabınızda yemek olduğunu unutmayın!

Korkulan Tercih: Köpeği Terk Etmek

Ekonomik açıdan zorluk çekilen dönemlerde baskı yaratan bir başka konu da köpeği terk etme düşüncesidir. Son yıllarda binlerce ev hayvanı kırılgan ekonomik durum nedeniyle artık onlara bakamayan aileleri tarafından terk edildiler.

Bazı durumlarda bu durum  köpek bakan ailelerin evlerini kaybetmelerinden ve bir akrabalarının yanına taşınmalarından da kaynaklanabiliyor. Yeni taşındıkları evde hayvanlar için yer olmuyor.

Bazen de insanlar hayvanların yaşamasına izin verilmeyen yerlere taşınmak zorunda kalıyorlar. Ekonomik zorluk nedeniyle köpeğinin veteriner masraflarını karşılayamayınca ondan vazgeçenler de oluyor.

Evde hasta olan veya sorunlar yaşayan bir hayvan beslemek demek herkesin karşılayamayacağı masraflarınızın olması demek.

Finansal zorlukların bir hayvana bakmaya devam edip etmeme kararını etkilediği hayatın gerçeğidir. Köpeğinize artık bakamayacak halde olduğunuz bir dönemden geçiyor olabilirsiniz. Ancak onu terk etmek, bir köpeği sahiplenmek ve onunla birlikte yaşamakla ilgili farkındalığın tam anlamıyla eksik olması demektir.

Ayrıca en başta evde köpek bakmaya karar verirken bunun getireceği zorunluluklarla ilgili cehalet içinde olunduğunu da ortaya koyar.

Bir köpeği terk eden kişi evde köpek beslemenin yaratacağı finansal etkileri yanlış hesaplayan kişidir. Umarız bu yazı size ekonomik açıdan zorluk çektiğiniz dönemlerde köpeğinize nasıl bakabileceğinizle ilgili bazı fikirler verir.

Terk Etmek Yerine Tercih Edilebilecek Alternatifler

köpekler oyun alanı

Köpeğinizden ayrılmadan önce tüm olasılıkları gözden geçirmek zorunda olduğunuz bir gerçektir. Ona bakmaya devam etmeniz mümkün değilse ona düzgün bir şekilde bakılabilecek bir ev bulmanız en iyisidir. Köpekler bize sayısız fayda sağlarlar. Bu nedenle köpeğinizden ayrılmayı hafife almamalısınız.

Eğer artık evde köpeğinizi beslemeye devam edemeyecekseniz aşağıdaki fikirleri göz önünde bulundurabilirsiniz:

  • Köpek Pansiyonu

Taşınma, hastanede kalma, seyahat gibi nedenlerle yaşadığınız ekonomik kriz sonucunda geçici bir süre için köpeğinize bakamayacaksanız onu köpek pansiyonuna bırakmak en iyi seçenek olabilir.

Bu yatılı köpek kulübelerini kullanmanın getireceği bir sonraki sonuç onları hepten bu tesislerde bırakmak olabilir. Günümüzde bu tesislerde köpeğini bırakmak isteyenlerin alması gereken pek çok önlem vardır. Köpeğin cildinin altına mikroçip yerleştirilmesi zorunluluğu, terk etme durumunda yaptırımlar gibi…

Bu tür kısıtlamalar sayesinde sahiplerinin köpeklerini temelli terk etmeleri engellenmeye çalışılır.

  • Barınaklar ve Hayvanları Koruma Organizasyonları

Özellikle de sahibinin çok istemesine rağmen köpeğine artık bakamayacağı durumlar için barınak bir seçenektir. Böylece köpek ona yepyeni bir ev sunabilecek yeni bir aile tarafından sahiplenilme şansını yakalamış olacaktır.

İlginizi çekebilir ...
Sağlık Uyarısı: Köpekler İçin Zehirli Olan Yiyecekler
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Sağlık Uyarısı: Köpekler İçin Zehirli Olan Yiyecekler

Köpekler normalde insan yemekleri yememeli, orası kesin. Ama eğer bazen patilerini insan yiyeceklerine uzatıyorlarsa, bu yazıda bahsedeceğimiz yiyeceklere ulaşamayacaklarından emin olun.