En Pahalı 8 Köpek Irkı

Egzotik, saf bir ırka mensup olmaları ya da çok zeki veya güzel olmalarının yanı sıra, dünyanın en pahalı köpek ırkları gerçek bir finansal yatırımdır.
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 15 Aralık, 2022

Birçok hayvansever ve profesyonel köpek yetiştiriciler, eşsiz bir hayvana sahip olabilmek için hiç tereddüt etmeden çok büyük miktarlarda para harcayabilirler. Bazı köpek ırklarının daha çok göze çarptığını ve daha sevimli olduğunu ve bu nedenle bir çok insanın onları evcil hayvan olarak istediğini biliyoruz. Fakat hayvan barınaklarında sahiplenilmek için bekleyen birçok köpek ve yavru var. Barınaktan bir hayvanı sahiplendiğimiz zaman, sadece bizi sevmek ve bize itaat etmekle kalmayıp, aynı zamanda tüm yaşamı boyunca bizlere minnettar kalacaktır.

Hayatını ve tüm birikimini sokak hayvanlarını ve terk edilmiş hayvanları korumaya adamış birçok gönüllü varken, safkan bir evcil hayvana bir servet harcamadan önce, neden bir sahibe ihtiyaç duyan bir köpeğe ikinci bir şans vermiyorsunuz? En pahalı köpek ırklarına sahip olmaktan başka alternatifleriniz de var.

Neden bir ırk diğerinden daha pahalıdır?

Bir hayvanın piyasa fiyatının artmasına veya düşmesine bazı iç ve dış faktörler sebep olur.

İç faktörler

Bunlar hayvanın biyolojik ve doğuştan özellikleridir.

Köpeklerin en pahalı ırklarından bazıları, diğer köpek ırklarına göre daha zor çoğalırlar. Köpeğin boyutu, narinliği, uyumluluğu, ve özellikle de yaşam alanının radikal bir değişime uğraması bir türün çoğalmasını engelleyebilir.

Bu gibi durumlarda, üremeleri ve gelişimleri için özel bir bakım ve ayrıca en uygun koşulları oluşturmak için de elverişli bir ortam gerekir. Bu da en pahalı köpek ırklarının aynı zamanda neden egzotik olduğunu açıklıyor.

Dış faktörler

Toplumda oluşan kültürel değişiklikler nedeniyle, her kuşağın farklı ihtiyaçları ve tercihleri vardır. Bazı ırklar medya sayesinde trend olurken, diğerleri çalışkanlıkları ve öğrenme becerileriyle dikkat çekiyor. Bu tür trendler direkt olarak bir soruna yol açmaz, fakat bilinçsiz satın alma ve bunun sonucunda evcil hayvanların terk edilmesine dolaylı yollardan neden olabilir.

Bir hayvan saygı gösterilmesi ve bakılması gereken bir canlı olarak görülmelidir, bir ev dekorasyonu olarak değil.

En pahalı köpek ırkları hangileridir?

Löwchen

Yaygın olarak “Küçük Aslan Köpek” olarak bilinen bu cins, en pahalı köpek ırkları sıralamasının en başında bulunmaktadır. Dünya çapında nadir olarak bulunurlar, boyutları küçüktür, uysal ve iyi huyludurlar. Bir Löwchen yavrusunun fiyatı 7,500 ila 10,000 dolar arasında değişir.

Sibirya kökenli bu ırk, eskiden ren geyiği otlatmak ve kızak çekmek için kullanılırdı. Enerjik ve çevik bir köpektir, gösterişli beyaz bir kürkü ve onu gülümser gibi gösteren siyah dudakları vardır.

Ancak, bu köpeğin güzelliğinin bir bedeli var. En pahalı köpek ırkları sıralamasında birinciliği Löwchen ile paylaşıyor. Bir Sibirya kurdu yavrusunun fiyatı 7,500  ve 10,000 dolar arasında değişir.

Buldog<

Tüm dünyada kalpleri fethetmiş olan bu uyumlu köpek Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en popüler köpeklerden biridir. Biraz beceriksiz ve tembel olmalarına rağmen, oynamayı çok severler ve çocuklar için oldukça eğlenceli köpeklerdir.

Safkan bir İngiliz Buldog yavrusu 9500 dolara mal olabilir.

Çov Çov (Aslan Köpeği)

Kuzey Kutbu bölgesinden gelen bu ırk Avrupa ve Amerika’da oldukça popüler oldu. Bu ırk gerçekten çok güzel ve egzotik, fakat aşırı soğuk yerlerde yaşamaları gerekir, aksi takdirde sıcak iklimlerde sorun yaşayabilirler. Safkan bir çov çov köpek yavrusunun ortalama değeri 8,800 doları bulabilir.

Tibet Mastifi

Tibet’ten gelen bu büyük ve iri ırk, tarihte en pahalıya satılan köpek olmuştur. Bu ırkın gösterişli bir kürkü ve yüzünde dostça bir ifade vardır. Cesur ve çok bağımsız bir doğası vardır. Şu anda piyasadaki minimum fiyatı 5.000 ile 8.000 dolar arasında değişir.

Akita

Cesaretiyle bilinen Japonya kökenli bu cins oldukça büyüktür. Ayrıca, aşırı derecede dominant bir görünümünün olması nedeniyle Arjantin ve İspanya gibi ülkelerde tehlikeli olduğu düşünülmektedir. Akita ırkına ait bir köpek yavrusunun piyasa değeri yaklaşık 4,000 dolardır.

Rottweiler

Rottweiler dünyada en çok sevilen köpek ırklarından biridir. Mükemmel bekçi köpekleri olabilirler, öğrenmek için olağanüstü bir kapasiteye sahiptirler, ayrıca sadık ve uyumlu bir kişilikleri vardır. Çok yönlü, enerjik ve oldukça arkadaş canlısıdırlar. Bununla birlikte, baskın içgüdülerini kontrol etmek için uygun bir sosyalleşme eğitimine ihtiyaçları vardır.

Diğer pahalı köpek ırklarına kıyasla daha çok bilinmesi ve çok daha popüler olmasına rağmen, fiyatı diğer pahalı ırklarla hemen hemen aynı. Safkan bir Rottweiler yavrusunun fiyatı 2,500 ila 7,500 dolar arasında değişir.

Firavun Tazısı

Bu egzotik bir ırktır ve dünya çapında çok az bilinmektedir. Köpeklerin en pahalı ırklarının bir başka örneğidir. Yeterince bütçesi olan ve çok itaatkar bir köpek arayanlar için mükemmel bir seçimdir. Firavun tazısının, büyük üçgen kulakları ve ince uzun bir burnu vardır, ve köpek mutlu olduğu zaman hem kulakları hem de burnu pembeleşir. Bir Firavun tazısı yavrusunun fiyatı 2,500 ila 7000 dolar arasında değişir.

İlginizi çekebilir ...
Dünyadaki En Pahalı Köpekler
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Dünyadaki En Pahalı Köpekler

Köpeklerin bir çok cinsi olmasına rağmen bazıları diğerlerine göre oldukça pahalıdır. Bir sürü terk edilmiş köpeğin olduğu şu dünyada aslında en iy...


Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.