Köpeğinizin Çalınmaması İçin 10 Tavsiye

Köpeğinizin Çalınmaması İçin 10 Tavsiye
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Maalesef, köpekler çalınabiliyor. Son zamanlarda özellikle köpek hırsızlığı konusunda uzmanlaşmış çetelerin türediği görülüyor, ki bu çeteler özellikle çok talep edilen, kolayca satılabilecek cins köpekleri tercih ediyorlar. Bir de evcil hayvanların kaçırılarak fidye istendiği vakalar var. O yüzden, köpeğinizin kaçırılmasını istemiyorsanız aşağıda verdiğimiz tavsiyelere uymanızı öneririz. 

Köpek hırsızları bu hayvanları kaçırdıktan sonra hayvan sahiplerinin köpeklerini bulmak için verdikleri ilanlara bakarak köpeği geri vermek için para talep ediyorlar.

Köpeğinizin çalınmaması için tavsiyeler 

Köpek hırsızlıklarının artmasından dolayı, bazı önlemler almak artık çok önemli. Aşağıda bunları listeliyoruz:

parkta köpekler
  • Eğer köpeğiniz bahçede duruyorsa, kaçabileceği biryer veya açıklık olmadığından emin olun. Eğer bahçede dışa açılan çitler veya buna benzer yerler varsa, köpeğinizin bunların üstünden atlamaması veya herhangi bir yerinden kaçamaması için gerekli önlemleri alın.
  • Köpeğinizi yabancılara karşı eğitmeniz de çok işe yarar. Bu şekilde köpeğinizi oyuncak veya okşama gibi rüşvetlerle kandıramazlar. Hatta özellikle bu tip eğitimler üzerine uzmanlaşmış köpek eğitmenleri mevcut.
  • Köpeğinizin kaybolma ihtimaline karşı tasmasında kimlik ve iletişim bilgileri olması da çok işe yarar. Aynı şekilde, köpeğiniz çalınırsa ve ardından hırsızların elinden kaçmayı başarırsa da üzerinde kimlik ve iletişim bilgileri yazan bu tasma işe yarayacaktır.
  • Tüylü dostunuzun asla yalnız başına dışarı çıkmasına izin vermeyin, bu gezintiler uzun sürmese ve hayvan dönüş yolunu çok iyi bilse bile.
  • Tasma çok gerekli. Köpeğinizi tasması olmadan yürüyüşe çıkarmamalısınız, özellikle de geceleri ıssız olan bölgelerde.

Dikkatli olun ve köpeğinizin güvenliğini sağlayın 

  • Köpeğinizi arabada yalnız bırakmamaya çok dikkat edin. Hemen bir şey alıp geri dönecek olmanız, kısa bir süre için gitmiş olmanız hiçbir şeyi değiştirmez. Hırsızlar köpeğinizi çalmak için o kısacık vakti bile değerlendireceklerdir.
  • Güvenlik hem köpeğin kendisi hem de sahibi için önemlidir. O yüzden karanlık geçitlerden, tekin olmayan yollardan yürümemelisiniz. Hatta Mastiff cinsi köpeğiniz sayesinde ihtiyaç duyabileceğiniz tüm korumaya sahip olduğunu düşünseniz bile, bu her zaman işe yaramayabilir.
  • Köpek hırsızları sadece safkan cins köpekler değil, aynı zamanda kırma köpeklerin peşinde de olabilir. 
  • Eğer imkanınız varsa, köpeğinize GPS içeren bir mikroçip taktırın. Bu cihazla, köpeğiniz kaybolsa veya çalınsa bile yerini bulabilirsiniz.
  • Ve son olarak, hiçbir yabancıya köpeğinizi teslim etmeyin. 

Köpeğinizin nerede olduğunu bulmanıza yarayan teknolojik bir araç; mikroçip 

Mikroçip uygulaması subkütan enjeksiyon yöntemi ile, köpeğin derisinin altına yapılır. Böylece, köpeği bulan herhangi biri bir barkod okuyucu veya benzer bir cihazla mikroçipteki bilgileri okuyabilir. Bu sistem köpek sahibinin kolayca bulunabilmesine yardımcı olur.

Kayıp veya terk edilen hayvanlar söz konusu olduğunda, mikroçipler hayvan sahibinin bulunmasını ve köpeğin evine dönmesini çok kolaylaştırıyor. Ancak maalesef, bazı köpek hırsızları mikroçipi çıkarabiliyorlar ve bu durumda sahipleri çalınan köpeklerini bulamayabiliyor.

gezdirilen tasmalı köpekler

Aslında Avrupa’da bir de iletişim ağı var: Europenet. Bu girişim mikroçip takılmış olan hayvanların kimlik ve iletişim bilgilerini paylaşan birkaç grubun bir araya gelmesinden oluşuyor. Ve burada farklı yerlerden alınan bilgiler bir araya toplanıyor.

Eğer Avrupa’da bir yerde köpeğiniz kaybolursa, Europenet’in internet sitesine köpeğinizin mikroçip numarasını giriyorsunuz. Ve böylece köpeğiniz kaybolduğundan beri bulunduğu yerlerin listesini görebiliyorsunuz.

Son olarak, bir gün ülkemizde de böyle bir uygulamanın hayata geçirilmesini ve köpeklerini kaybeden, çaldıran hayvan sahiplerine yardımcı olmasını umuyoruz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.