Yorkshire Terrier: Büyük Karakterli Küçük Köpek

Bu ırk her türlü insan ile yaşayabilir. Ayrıca bu, küçük köpeğin iyi özelliklerinin yalnızca bir tanesi
Yorkshire Terrier: Büyük Karakterli Küçük Köpek
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Evcil hayvan olarak bir Yorkshire Terrier’e sahip olmanın avantajlarını keşfetmeyi düşünüyorsanız, bu ırkın yaşamak için geniş alanlara ihtiyaç duymayan küçük bir köpek olduğunu bilmeniz önemlidir. Yorkshire Terrier’ler her yere kolayca uyum sağlar ve genellikle sahiplerinin mahrem alanını işgal etmezler. Günlük egzersiz ihtiyaçları için küçük bir alan yeterlidir. Ayrıca, uygun bir şekilde beslenmeleri için yüksek bir bütçeye ihtiyaç duymazsınız ya da eğitimleri için pahalı ekipmanlar almanızı gerektirmezler.

Yorkshire Terrier ile yaşamak

Bu ırk her türlü insan ile yaşayabilir. Yaradılışı gereği sevecenliğini, ona karşı nazik davranan ve onunla birlikte vakit geçirebilecek iyi bir mizaha sahip olan herhangi biri ile paylaşan güvenilir bir hayvandır. Sahiplerini çok severler ve onların kaygısız ve cömert doğası gereği diğer köpekler ile mükemmel bir şekilde etkileşime girerler.

Her ne kadar, kendiden büyük hayvanlar ile sorunsuz bir şekilde birlikte yaşayabilseler de, büyüklük farkları kazalara yol açabilir. Birçok Yorkshire Terrier, oyun esnasında onları ağızlarıyla yakalayan ya da kazara parçalayan büyük köpekler tarafından yaralanmıştır. 

Koruma ve kollama

Koruyucu köpeklerin büyük olması gerektiği doğrudur ancak, Yorkshire Terrier evini ve ailesini çok iyi korur. Hala terrier atalarının cesaretine sahiptir: küçük boyutlarına rağmen korkusuzdur.

yorkshire terrier

Bir Yorkshire Terrier, sahibinin evini, arabasını ya da bahçesini korurken güçlü bir tavır ve duruş sergileyecektir.

Karakteri

Yorkshire Terrier’lerin güçlü bir hafızası vardır. Eğlenmeye bayılırlar ve oyun oynamak onlar için zorunludur. Hangi oyun olursa olsun, oyun oynamaya bayılırlar. Top yuvarlamak olsun,  bir iple uğraşmak olsun veya onlara atılan bir nesnenin peşinden koşmak olsun farketmez.

Dışa dönük kişiliği ve oyuncu tavırları, onu hem genç hem de yaşlı kişiler için ideal bir evcil hayvan yapıyor.

Çocuklar ve Yorkshire Terrier’ler doğal birer arkadaştırlar. Bir kez daha bu köpeklerin küçük ebatlarından bahsetmeliyiz. Tabii ki, çocuklarla birlikteyken temkinli olmak gerekir, çünkü çocuklar çoğu kez köpeğin bir yerden bir yere sürüklenebilen ve kendi iradesi ile hareket edebilen bir oyuncak olduğunu düşünme eğilimindedirler.

Ama aynı zamanda yaşlılar için de ideal birer arkadaştırlar. Sahip oldukları merhamet ve hassasiyetleri ile, herhangi bir sebepten dolayı evde kalmak zorunda olanlar için mükemmel bir arkadaştır.

Küçük bir köpek için iç ve dış mekanlar

Bahçe ya da iç avluda yapacakları basit yürüyüşler, Yorkshire Terrier’in evden çıkmasına gerek kalmadan da egzersiz yapması için yeterli olur. Onlar bir apartman dairesinde veya çok sık evden dışarı çıkmadan küçük dairelerde yaşayanlar için ideal birer evcil hayvanlardır.

yorkshire terrier

Ve aslında ihtiyaç duymasalar da, dışarıya çıktıkları zamanlarda da oldukça heyecanlanırlar. Çimlerde oynamaya ve onları kazmaya bayılırlar. Bir çayır gezisi için mükemmel birer arkadaş olurlar.

Sosyalleşme kapasiteleri

Bu ırk köpeklerin güçlü bir aile olgusu vardır. İçgüdüsel olarak, eve kimin daha erken kimin daha geç geldiğini ya da kimin evde olmadığını bilirler. Sevdiği insanlar henüz eve gelmediyse uyumazlar.

Şunu belirtmekte fayda var ki, köpeğinizi ne kadar çok severseniz sevin, kaprislerine gereğinden fazla katlanmamalısınız. Çok şımarma eğiliminde olan bu ırk köpekler ile yaşamak zor olacaktır. Yorkshire Terrier’in bir karakteri ve kararlılığı olduğunu göz önünde bulundurun. Eğer yanlış yaptığı bir şeyden ceza almadan kurtulabileceğini anlarsa, inatçı ve dik kafalı olacaktır.

Bakımları

Yorkshire Terrier ırkı, bazı kalıtsal göz problemlerinden muzdarip olma eğilimindedirler. Bunların içinde en sık görülenler katarakt , ilerleyen retinal atrofi, kuru keratokonjonktivit veya ülseratif keratittir.

Genç Yorkshire Teriyerlerinde sıklıkla görülen L-CP hastalığı önemli derecede etkilidir. Kalça eklemlerinin çökmesi topal olmalarına sebebiyet verir.

Yorkshire Terrier, sağlıklı ve adaptasyonu yüksek bir köpektir. İyi bir hijyen, banyo, diş temizliği, pire ve tüyleri için gereken bakım yapıldığı sürece ev hayatınıza kolayca uyum sağlayabilecek mükemmel bir oda arkadaşı olacak.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.