Hangi Köpeği Sahiplenmelisiniz? Gerçekten Hazır Mısınız?

Bir köpek sahiplenmeye hazırsınız, ne kadar da güzel bir karar, evinize yeni bir aile üyesi getirmek üzeresiniz ve onu koşulsuz bir biçimde sevmeye hazırsınız. Ancak, sadece bunun kulağa hoş ve olumlu bir deneyim gibi gelmesi, fevri olarak hareket etmeniz gerektiği anlamına gelmez. Bir hayvan dikkat ile fiziksel ve duygusal destek gerektirir ve yeni finansal sorumluluklar getirir.
Hangi Köpeği Sahiplenmelisiniz? Gerçekten Hazır Mısınız?

Son Güncelleme: 15 Nisan, 2021

Demek hayvanları seviyorsunuz ve ailenizde bir hayvan olmasını istediğinize karar verdiniz. Hangi köpeği sahiplenmelisiniz? Bugün bahsedeceğimiz konu bu.

Elbette bu konuda çözmeniz gereken pek çok şüpheniz olacak. Yaşayan bir varlık formunda büyük bir sorumluluk almak üzere olduğunuz gerçeğinden başlayacaksınız. Peki, sahiplenmeniz için en iyi köpek seçimi hangisidir?

Bir köpeği sahiplenmek, sorumluluk gerektiren bir karardır. Evet, bir köpek genellikle bir kişinin en iyi arkadaşı olarak kabul edilir ve kesinlikle de çok sevimlidir – çoğu zaman. Kim bir barınağı ziyaret edip oradaki köpeklerin hepsini eve getirebilmeyi dilememiştir ki?

Ancak, gerçekçi olmalısınız. Yeni birinin ailenize tam olarak uyması için mantıklı bir karar vermeli ve ilk dürtülerinizi takip etmemelisiniz.

Bu yüzden, hangi köpeği sahiplenmelisiniz diye kendinize sorarken göz önünde bulundurmanız gereken ilk şey, onların iyiliğine ne ekleyebileceğinizdir. Bu soruları tanımlamak önemlidir. Örneğin, yaşam tarzınıza en uygun boyut ve kişilik hangisidir?

Dahası, bir köpeği gerçekten sahiplenmek istiyorsanız, size ve ailenize rahatça adapte olabilecek, yaşam tarzınıza, alan ve zaman kısıtlamalarına ve ekonomik olanaklarınıza sorunsuz bir şekilde uyum sağlayabilecek bir hayvan seçmenize yardımcı olacak bir dizi soruyu hesaba katmalısınız.

Hangi Köpeği Sahiplenmelisiniz?

Barınaktaki iki köpek yavrusu.

Bir köpek hava ile yaşamaz. Bu nedenle, onu istemek ve sevmek, sahiplenmek için yeterli nedenler değildir. Bir köpeği sahiplenmenin aynı zamanda aşağıdakiler gibi bir dizi sorumluluğu da benimsemek anlamına geldiğini unutmayın:

 • Yeterli, kaliteli yemek
 • Aşılar ve haşarat giderme
 • Veteriner ve bakım
 • Sosyalleşme ve eğitim
 • Hayvan için uygun bir alan
 • Yürüyüş ve fiziksel aktivite
 • Oyuncaklar ve diğer aksesuarlar

Dolayısıyla, tüylü bir arkadaş sahiplenmek söz konusu olduğunda, kendinize şu soruyu sorarak başlayın:

 • Mali durumum bir hayvana gerektiği gibi bakmama izin verecek mi? Unutmayın ki köpek ne kadar büyükse yiyecek, bakım, veteriner ve benzeri masrafları o kadar artar.
 • Evimde ne kadar yerim var? Hayvan rahat olacak mı? Onun varlığı ailenin geri kalanını rahatsız edecek mi? (Küçük bir apartman dairesi için büyük ya da enerjik bir hayvan en iyi seçim olmayabilir.)
 • Onu yürüyüşe çıkarmak için yeterli zamanım var mı? Ona doğru şekilde egzersiz yapmak ve onu sosyalleştirmek için? Bu bağlamda, her bir evcil hayvanın kişiliği dışında dikkate alınması gereken pek çok şey vardır.

Hangi Köpeği Sahiplenmeniz Gerektiğine Karar Verirken Tavsiye İsteyin

Güvenilir bir veteriner, hangi köpeği sahiplenmeniz gerektiğine nihayet karar verdiğinizde, çeşitli seçenekler hakkında size kesinlikle tavsiyede bulunabilir.

Eğer bir barınaktan sahiplenmeyi seçerseniz, bunu orada çalışan insanlar ile konuşun. Onlar orada yaşayan tüm köpekler ile sürekli temas halindedirler ve muhtemelen onları çok iyi tanırlar. Şüphesiz en iyi tavsiye, sahiplenme merkezini yöneten kişilerden gelecektir.

Bu nedenle, böylesine önemli bir karar vermeden önce, konu hakkında sahip olabileceğiniz tüm şüpheleri ortadan kaldırdığınızdan emin olun.

Köpeğini seven bir kişi.

Hangi köpeğin sahiplenmeniz için en uygun olan olduğuna karar verirken göz önünde bulundurmanız gereken diğer konular arasında şunlar yer almaktadır:

 • Aile üyelerinizin yaşı. Çok küçük çocuklar ve daha yaşlı insanlar, çok fazla enerjiye sahip bir evcil hayvana yetişemeyebilir. Ayrıca, büyük bir hayvanı idare edemezler.
 • Fiziksel aktivite ile ilişkiniz. Eğer dışarı çıkıp egzersiz yapan bir kişiyseniz, o zaman yüksek enerjili bir köpek arayın. Aksi takdirde, basit yürüyüşlerden ve tuvaletlerini yapma fırsatlarından fazlasıyla memnun olan bir köpeği seçin.
 • Size ve ailenize en uygun köpeğin yaşını düşünün. İnsanlar genellikle yavru köpekleri ya da daha genç hayvanları sahiplenseler de, bir yetişkini ya da hatta daha yaşlı bir köpeği sahiplenme olasılığını da göz önünde bulundurun. Bunların çoğunun zaten eğitilmiş, tuvalet eğitimi almış ve sosyalleşmiş olduğunu varsayabilirsiniz. Öyleyse, baştan başlamak için arzunuz ya da enerjiniz yoksa, o zaman belki de bu sizin için ideal bir seçenek olacaktır.

Bir Köpek Sahiplenirken Akılda Tutulması Gereken Diğer Konular

Sonuç olarak şunları unutmayın:

 • Köpeğinizi, örneğin ona aptal kostümler giydirerek, insanlaştırmamalısınız.
 • Ayrıca ona şımarık bir çocuk gibi davranmayın.
 • Köpeğin doğasına saygı gösterin. Her zaman, uygun ölçülerde, köpek olmasına izin verin. Yani keşfetmesine, kazmasına, koklamasına, havlamasına ve benzeri şeyler yapmasına izin verin.
 • Onları eğitmek söz konusu olduğunda sabra ve sebata ihtiyacınız olacak. Negatif cezaları unutun ve daima olumlu pekiştirmeyi tercih edin.

Bu tavsiyeye uyarak, sahiplendiğiniz herhangi bir hayvanla kesinlikle mükemmel bir ilişki kurmayı başaracaksınız. Öyleyse, tebrikler. Hazır olabilirsiniz! İlgini çekebilir ...

Küçük Evlere Uygun 5 Köpek Türü
My AnimalsRead it in My Animals
Küçük Evlere Uygun 5 Köpek Türü

Küçük bir eve taşındıysanız tam da size uygun köpekler var. Yazımızda, boyutlarını göz önünde bulundurarak küçük evlere uygun köpek türlerini belirledik.