Bir Hayvan Barınağında Gönüllü Olmak

Hayvan barınaklarındaki gönüllülerin yardımları, istismara uğramış ve terk edilmiş hayvanlar için büyük bir fark yaratıyor. 
Bir Hayvan Barınağında Gönüllü Olmak

Son Güncelleme: 18 Mayıs, 2019

Hayvan barınakları, her toplum için önemli olan kurumlardır. Terk edilmiş ve istismara uğramış hayvanların bakımından, korunmasından ve savunmasından sorumlu yerlerdir. Bu merkezler, gönüllü olan kişilerin yardım hizmetleri sayesinde ayakta durmaktadır. Bu makalede, hayvan barınakları ve gönüllü olarak neler yapabileceğiniz hakkında daha fazla şey öğrenebilirsiniz.

Bir hayvan barınağında gönüllü olmak neyi içerir?

Gönüllüler zamanlarını ve çabalarını bağışlayan insanlardır. Boş vaktini, yalnızca tatmin duygusu karşılığında bir iş yaparak geçiren insanlardır.

Gönüllüler sadece hayvan barınağında çalışmazlar. Onların çabaları sayesinde devam eden birçok sosyal proje var. Herkes yardım etmek istediği herhangi bir konu için gönüllü olabilir. Genellikle barınakta çalışmak için herhangi bir özel şart aranmaz.

Hayvan barınağında çalışmak için sadece boş zamana, kararlılığa ve çalışma arzusuna ihtiyacınız var. Elbette, alacağınız karşılık maddi olmayacak. Bu manevi bir deneyim olacaktır.

Temizlik hizmetleri

Barınakları temizlemek sıkıcı bir iş gibi görünebilir, ancak orada yaşayan hayvanların refahı için önemlidir. Hayvanların hijyen ve sağlığı için yaşadıkları çevrenin günlük olarak temizlenmesi gereklidir.

Barınaklarda çalışan gönüllülerin çoğu süpürme, yatakları hazırlama, battaniyeleri ve kırık oyuncakları çıkarma ve zemini temizleme gibi işleri yapar. Hayvanlara yiyeceklerini verdikten sonra yiyecek kaselerini temizlemek ve sularını değiştirmek de gereklidir.

barınakta çalışan gönüllü

Köpekleri yürüyüşe çıkarmak

Temizlikten sonra yürüyüşe çıkma zamanı. Barınaklardaki yaşam köpekler için sıkıcıdır ve biraz dışarı çıkmak hoşlarına gider. Yeni yerler ve kokuları keşfedeceklerdir.

Yürüyüşler hayvan barınağına göre değişiklik gösterir. Bazı barınaklar köpekleri her gün yürüyüşe çıkarırken, diğerleri haftada bir kez toplu yürüyüşler düzenlemektedir. Kentsel bölgelerdeki barınaklarda kırsal alanlardakilerden daha farklı yürüyüş programları bulunuyor.

köpekleri yürüyüşe çıkarmak

Unutmayın, terk edilmiş köpekler söz konusu olduğunda yürüyüşe çıkmak hassas bir durum olabilir, çünkü bu köpeklerin hepsi tasmalı olarak nasıl yürüyeceklerini bilemez ve bazıları diğer köpeklerle iyi geçinmeyebilir. Bu nedenle, bu gibi durumlarda tecrübeli gönüllülerin tavsiyelerini dinlemelisiniz.

Karşılama Evleri

Karşılama evleri, bir hayvan barınağı için temeldir. Gönüllüler, kalacak bir yere ihtiyaç duyan hayvanları evlerinde sınırlı bir süre misafir eder.

Bunlar, barınakta çalışmayan ve bir hayvanla kendi evlerinde ilgilenen gönüllülerdir. Barınak, hayvanı sahiplenecek birini bulana kadar hayvanlarla ilgileneceklerdir. Daha sonra, bu gönüllüler barınağın göndereceği başka bir hayvana bakma seçeneğine sahiptir.

Bağışlar

Hayvanlarla zaman geçiren gönüllüler gereklidir. Ancak barınağın finanse edilmesi de aynı derecede önemlidir. Hayvan barınaklarında, faturaları ve yiyecekleri ödemek için para toplamak için çalışan gönüllüler var.

Bazı barınaklar bir dernek olarak faaliyet gösterir ve çalışmalarını sürdürmek için ortak bulmaları gerekir. Bazı barınaklardaki gönüllüler ise sokak pazarlarında el sanatları satmak gibi çözümlere başvurur. Bununla birlikte, veterinerlik giderlerini karşılamak için sübvansiyonlar ve sponsorluklardan yararlanan barınaklar da mevcuttur.

İşletme sahipleri ayrıca bağış toplama etkinlikleri, dayanışma yemekleri ve hatta cazip ürünlerin hediye edildiği çekilişler düzenleyerek para kazanmaya çalışır. Bir hayvan barınağında gönüllü olmak istiyorsanız, bölgenizdeki bir kişiyle temasa geçin, size neler yapabileceğinizi söyleyecektir.

barınaktan gelen köpek

Herkes gönüllü olabilir

Ancak hepsi bu kadar değil: Çok daha fazla yardıma ihtiyaç var ve herkes yardımcı olabilir. Bir gönüllünün bir hayvan barınağındaki çalışması, yalnızca köpekleri yürüyüşe çıkarmak ve bağış toplamaktan ibaret değildir. Herkes bir barınakta çalışmak için gerekli becerilere sahiptir.

Örneğin, hayvan barınaklarının bakımı için elektrikçilere, hayvanlara bir aile bulmaya yardımcı olacak yöneticilere, hayvan zulüm vakalarından sorumlu olan avukatlara vb. ihtiyaç vardır. Bu merkezlerde her türlü insan ve beceri için bir alan var.

Hayvan barınakları birçok insanın gönüllü çalışmalarıyla ayakta kalmaktadır. Her derneğin kendi kuralları vardır. Ayrıca yardım etmek isteyen herkes için yer vardır. Herkes bir hayvan barınağında gönüllü olabilir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.