Köpekler için Evcil Hayvan Sigortası: Bilmeniz Gereken Her Şey

Evcil hayvan sahibi olmanın getirdiği büyük harcamaların bir sonucu olarak köpekler için evcil hayvan sigortası talebi dünya çapında artıyor.
Köpekler için Evcil Hayvan Sigortası: Bilmeniz Gereken Her Şey
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

ABD’de tahmini 89,7 milyon evcil köpek vardır. Bunun ve bir hayvan sahiplenmenin getirdiği büyük harcamaların bir sonucu olarak köpekler için evcil hayvan sigortası talebi dünya çapında giderek artıyor. Köpeğiniz birini ısırırsa ya da köpeğinizin acil tıbbi müdahaleye ihtiyacı olursa evcil hayvan sigortasına sahip olmak büyük ölçüde tasarruf etmenizi sağlar.

Köpekler için evcil hayvan sigortası

Birçok ülkede evcil hayvan sigortası yaptırmak zorunlu değildir, ancak yine de bazı bölgelerde tıbbi masrafları karşılamak için üçüncü şahıs mali mesuliyet sigortası yaptırmanız gerekebilir. Bu tür yasalar, saldırgan köpeklerin sahiplerini, sevgili vatandaşlarının güvenliği için sorumluluk almalarını zorlamayı amaçlar.

Köpekler için evcil hayvan sigortası

Köpeğinize evcil hayvan sigortası yaptırmak için birçok kriteri karşılamanız gerekir. Bu kriterler genellikle, tamamen güncel bir aşı sertifikasını, köpeğinizin tam lisanslı olmasını ve kimlik kartı çıkarılmasını ve izini sürmeyi kolaylaştırmak için mikroçip taktırmayı içerir.

Birbirinden faklı birçok masrafı karşılamasına rağmen evcil hayvan sigortası aslında o kadar da pahalı değildir. Ortalama olarak birçok şirket yılda yaklaşık yalnızca 250 TL gibi bir ücret alacaktır. Bununla birlikte bu hayvana ve seçtiğiniz sigorta kapsamı seviyesine bağlı olarak değişiklik gösterecektir.

En ucuz ve en temel sigorta, üçüncü şahıslar için hasar ya da yaralanmayı kapsayan üçüncü şahıs sigortasıdır ancak yine de aile üyelerinin ya da aynı konutta yaşayan herhangi birinin yaralanmasını kapsamaz.

Tehlikeli köpek cinsleri

Diğer insanlara saldırma riskinin yüksek olmasından dolayı üçüncü şahıs sigortası, normalde potansiyel olarak tehlikeli köpek cinsleri için zorunludur. Tehlikeli köpeklerin çoğu oldukça büyüktür ve sağlam bir yapı ve güçlü bir çene ile 20 kg ya da üstü ağırlığındadır.

Tehlikeli köpek cinsi sahiplerinin aynı zamanda bu tür köpeğe sahip olmalarına izin veren geçerli bir lisans sunmaları gerekecektir. Lisans alabilmek için sahibin genellikle sabıka kaydını da göstermesi gerekir; böylece yetkililer, sahibin bu tür bir hayvana bakacağına güvenilebileceklerinden emin olabilir.

İdeal olarak üçüncü şahıs evcil hayvan sigortası, yaklaşık 3000 TL değerinde zararları ve tıbbi harcamaları kapsamalıdır.

Köpeklere evcil hayvan sigortası yaptırmak için ipuçları

  • En iyi sigorta poliçeleri, bir kaza durumunda yasal işlemleri de kapsayacaktır. Bu işlemler boyunca sigorta sağlayıcısı, duruşma sırasındaki masrafları ve gerekli olan her türlü tazminatı karşılayarak, müşterisinin refahını sağlayacaktır.
  • İyi bir evcil hayvan sigortası, ülkenin herhangi bir yerinde köpeğiniz için tıbbi masrafları ve acil durumları da karşılayacaktır. Hatta bazıları, yurtdışına yaptığınız kısa ve uzun seyahatler için seyahat sigortası bile sağlayacaktır.
Köpekler için evcil hayvan sigortası
  • Unutmayın, politikanın maliyeti bir kalite garantisi değildir. Ücretler şirketten şirkete büyük ölçüde değişiklik gösterebilir. Size seçeneklerinizi, yalnızca sigorta fiyatına göre değil, aynı zamanda kapsanan farklı masrafları ve sunulan garantileri de dikkate alarak dikkatli bir şekilde tartmanızı öneririz.

Farklı poliçeler

  • En iyi poliçeler, ilaç tedavisini, doğuştan ve kalıtımsal bozuklukların tedavisini, ameliyatı ve testleri kapsayacaktır.
  • Genel olarak sigorta şirketleri, önleyici tedavileri kapsamaz. Bununla birlikte anlaşmalı poliçelerde, yılda bir kez olmak üzere ücretsiz muayene, tırnak kesimi ve göz ve kulak temizliği hakkı tanınabilir.
  • İdeal olarak evcil hayvan sigortanız, tüm laboratuvar testlerini, hatta kan testi kadar basit bir şeyi bile kapsayacaktır.
  • Bazı poliçeler, evcil hayvanınızın kaybolması durumunu bile sigorta kapsamı içine alır. Örneğin; evcil dostunuz için kayıp ilanlarının masrafları yanı sıra ödül teminatı da sağlayabilir.
  • Birçok şirket acil bir durumda evcil hayvanınızın köpek kulübelerinde kalması için para ödeyecektir. Örneğin; uzun bir süre hastanede kalmanız gerekiyorsa…
  • En iyi sigorta şirketleri ayrıca, telefonla veteriner hekimlik danışmanlığı, beslenme tavsiyeleri vb. dahil olmak üzere müşteri hizmetleri ve desteği sunacaktır.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.