Köpeklerde İlk Sosyalleşme: Köpeğiniz Yeteri Kadar Sosyal Mi?

Erken yaşta sosyalleşme, köpek yaşamının önemli bir parçasıdır. Bu süreç, köpeklerin karakteri, kişiliği ve davranışlarının gelişmesinde hayati bir rol oynar.
Köpeklerde İlk Sosyalleşme: Köpeğiniz Yeteri Kadar Sosyal Mi?

Son Güncelleme: 18 Ağustos, 2020

Düzgün bir biçimde sosyalleşmek sadece köpeğiniz için önemli değildir; aynı zamanda bir evcil hayvan sahibi olarak sizi de ilgilendiren bir konudur. Bu nedenle bu yazıda geçen tavsiyeleri beğeneceğinizi düşünüyoruz. Bu şekilde evcil hayvan sahibi olarak sizin becerileriniz de ölçülmüş olacak. Bilmiyor olabilirsiniz, köpeklerde ilk sosyalleşme, doğduktan hemen sonra başlar.

İzleyerek öğrenmek bir sosyalleşme sürecidir ve bu süreç köpeğinizin kişiliğini ve davranışlarını şekillendirir. Bu süreç mümkünse köpeğiniz küçükken başlamalıdır. İyi bir şekilde sosyalleşmiş bir yavru köpek büyüdüğünde davranışsal problemleri olmayan ve kolay uyum sağlayan bir yetişkin olur.

İzleyerek öğrenmesi sonucunda yavru daha iyi sosyalleşir

İyi sosyalleşmiş köpekler, sahiplenme sürecini daha az sorunlu bir şekilde yaşar. Yavru köpeklerin doğumdan hemen sonra en az iki ay anne ve kardeşlerinin yanında olması gerekmektedir. Bu süreç, onları bir ailenin üyelerine dönüştürür. Bu aşamada, yaşadıkları sosyal gruplar içinde bir hiyerarşi olduğunu öğrenirler ve bunu kabul ederler.

Dahası, sahipleneceğiniz yavru diğer köpeklerle de iyi geçinmeli ve bir yetişkin olduğunda türünün diğer üyeleriyle sosyal etkileşimde sorun yaşamamalıdır. Peki bir yavru köpeğin bu sosyalleşme sürecini (ilk sosyalleşme aşaması) iyi bir şekilde geçirip geçirmediğini nasıl anlarsınız?

Sahiplenmeyi düşündüğünüz bir köpek yavrusuyla tanıştığınızda, bu ilk sosyalleşme sürecinin kalitesini belirlemek için dikkatlice gözlemleyin ve davranışlarını analiz edin. İyi sosyalleşmiş bir yavru köpek sizden korkmayacak, yanınıza gelecek ve oyun oynamaya hazır olacaktır. Bu tür bir yavru diğer herkese de benzer bir şekilde davranacaktır.

Çekingen, korkmuş ve aşırı sessiz bir köpek yavrusu, büyük olasılıkla iyi bir ilk sosyalleşme süreci geçirmemiştir. Muhtemelen bu tür köpekler annelerinden çok erken ayrılmak zorunda kaldılar ve bu nedenle yaşamlarının ilerleyen dönemlerinde davranış sorunları yaşıyorlar.

sevimli tüylü yavru köpek

İnsan ailelerine uyum sağlama

Bir köpek genellikle yeni evine, yemeğine ve yatağına alışmakta zorluk çekmez. Bununla birlikte, eğer köpek kendini rahatsız hissediyorsa, bu onun yeterince sosyalleşmediği anlamına gelir.

Köpekler sosyal canlılardır ve ister yetişkin ister çocuk olsunlar ailenin farklı üyelerine kolayca adapte olmaları gerekir. “Sürüye” entegre olma konusunda ilgili ve istekli olmaları, köpeğin iyi bir ilk sosyalleşme süreci geçirdiğinin işaretidir. 

Başkalarına kolay uyum sağlama

İyi sosyalleşmiş bir köpek sadece ailesiyle değil, diğer insanlarla da iyi geçinir. Sizi çok seven ama her fırsatta diğer insanlara saldırmaya çalışan bir köpeğe sahip olmak her zaman zordur. Saldırgan bir köpek başka insanlara ve diğer canlılara zarar verebilir. Bu durum, gelecekte yasal sorunlar yaşamanıza bile neden olabilir.

Travmasız bir köpek, yakından tanımasa bile tüm insanlara karşı iyi davranır ve arkadaş canlısı bir tutum sergiler.

Diğer hayvanlarla düzgünce oyun oynama

Diğer hayvanlarla olan ilişkilerine gelince, düzgün sosyalleşmiş köpekler hangi tür olduğu fark etmeden diğer canlılarla iyi anlaşır. Sosyal becerileri gelişmiş olan bir köpek diğer canlılara hırlamaz veya saldırmaya çalışmaz; bunun yerine oyun oynamaya ve içinde yer aldıkları grubun bir parçası olmaya çalışacaklardır. Zaten doğuştan gelen genetik özellikleri de bu yöndedir.

Bunlara ek olarak, sahiplendiğiniz köpek diğer hayvanlarla sosyal etkileşimde bulunurken sorun yaşamamalıdır. Köpeğiniz ailenizle ve diğer insanlarla iyi geçiniyor ancak başka hayvanlarla pek anlaşamıyorsa, sosyalleşme problemleri yaşıyor olabilir.

Ayrılık kaygısı yaşamama

kucakta oturan yavru köpek ve köpeklerde ilk sosyalleşme süreci

Köpeğinizin her zaman yanınızda olmak istemesi ve hatta onu herhangi bir nedenle geride bırakıp uzaklaştığınızda biraz üzgün görünmesi normaldir. Ancak bazen yokluğunuz yıkıcı, sinir bozucu ve aşırı davranışlara yol açabilir. Böyle bir durumda köpeğiniz takıntılı bir şekilde havlar, bir şeyleri kırmaya çalışır ve aralıksız olarak kapıları tırmalayabilir. Bu saydığımız eylemler, köpeğinizin ayrılık kaygısına sahip olduğunun kesin bir işaretidir.

Ayrılık anksiyetesi veya kaygısı, genellikle kötü geçen erken sosyalleşme sürecinin bir sonucudur. Bu nedenle bu durumun nasıl düzeltileceği konusunda bir veterinerden veya köpek eğitmeninden tavsiye almanız sizin için doğru seçenek olacaktır.

Köpeğinizin birkaç basit eğitimden daha fazlasına ihtiyaç duyduğuna inanıyorsanız ve hatta sakinleşmesi için bazı ilaçlara ihtiyaç duyduğunu düşünüyorsanız, büyük olasılıkla bir hayvan psikoloğuna veya bir köpek davranış uzmanına ihtiyacınız var. Sonrasında daha büyük sıkıntılar yaşamamak için köpeklerde ilk sosyalleşme süreci üzerinde durulması gereken bir konudur.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.