Bir Köpeğe Kendini Kontrol Etmeyi Nasıl Öğretirsiniz

17 Haziran 2020
Günlük hayatlarında buna ihtiyaç duyacakları için bir köpeğe kendini kontrol etmeyi öğretmeniz gerekir. Bugünkü yazımızda bunu nasıl yapacağınızdan söz edeceğiz.

Kendini kontrol edebilme kazanılması zor bir beceri gibi gelir. Öğrenilmesi oldukça güç olan bu özelliği öğretebilmek çok daha güçtür. Peki ya evcil hayvanlar? Bir köpeğe kendini kontrol etmeyi öğretmek mümkün müdür?

Küçük yaşlardan itibaren ailemiz bizim bu özelliği edinmemiz için çabalar ve bizler de aynı şeyi çocuklarımıza yaparız. Çocuklarımızdan beklediğimiz arzu ve değerleri dile getirebildiğimiz açık bir iletişime sahipsek bunu yapmak oldukça kolaydır.

Fakat “öğrencimiz” konuşamıyor ve ona söylediklerimizi mantık çerçevesi içinde anlayamıyorsa bu durum zorlaşabilir. Tabii ki burada evcil hayvanlardan söz ediyoruz.

Bu konu her canlı için önemli ve bundan ötürü de  köpeğinize kendini kontrol etmesini öğretmeniz gerekir. Çünkü buna yemek yerken, bir şeyler içerken, diğerleriyle etkileşime girerken ve diğer işleriyle ilgilenirken ihtiyaç duyar.

Bir köpeğe kendini kontrol etmeyi öğretmenin zor ve karmaşık olduğunu düşünebilirsiniz. Fakat bugünkü yazımızda vereceğimiz pratik ipuçları sayesinde bunu kolaylıkla başarabileceksiniz.

Kendini Kontrol Edebilmek Nedir: Bir Köpeğe Kendini Kontrol Edebilmesini Öğretmek

Kağıt parçalamış Golden cinsi köpek

Öncelikle neden konuştuğumuzu bilmemiz gerekir. İlk olarak kendini kontrol etmenin ne olduğunu tanımlamalı ve bunu köpeklerin hangi durumlarda başaramadığını belirtmeliyiz. Bu sayede bu yönlerini geliştirebiliriz.

Kendini kontrol edebilme, adından da anlaşılabileceği üzere belirli durumlar altında uygunsuz davranmamayı sağlamak demektir. Genelde böyle dürtüler bilinçaltımızca ya da doğal olarak bastırılır. Evcil hayvanlar da bu dürtülerin etkisi altında kalabilirler. Bundan ötürü, bir şeyleri kontrol etmek onlar için zorlaşabilir.

Bir Köpeğin Kendini Kontrol Etmesi Ne Zaman Zorlaşır?

  • Yemek zamanında. Köpeklerin rahat bir şekilde yemek yemesi pek de mümkün değildir. Yemeğe günlerdir aç kalmış gibi saldırırlar.
  • Yürüyüşe çıktıklarında. Sanırım bundan söz etmemize dahi gerek yok. Eminiz ki köpeğinizi yürüyüşe çıkardığınızda sanki o sizi yürüyüşe çıkarmış gibi oluyordur.
  • İnsanlarla karşılaştığında. Uzun bir günün ardından dostunuzun sizi gördüğüne sevinmesi tabii ki hoşunuza gidecektir. Fakat bazen öyle heyecanlanır ki aceleyle canınızı yakabilir. Bunun yanı sıra arkadaşlarınıza ya da ailenize de zarar verebilir.

Evcil hayvanınızın kendini kontrol edemediği daha pek çok durum vardır. Örneğin; “işlerini halletmeleri gerektiği” ama içeride sıkışıp kaldıkları zamanlar. Fakat şimdi köpeğinize kendini kontrol etmesini öğretebileceğiniz iki temel konuya odaklanalım: yemek ve yürüyüş.

Köpeğinize Yemek Zamanlarında Kendini Kontrol Etmesini Öğretin

Yemek yerken onlara dokunmaya çalıştığınızda bazı köpekler hırlayabilir ve hatta sizi ısırabilirler. Bunu kendi sahiplerine dahi yaparlar. Fakat bu kötü bir huydur ve kendini kontrol edememelerinden kaynaklanır. Bunu yapmayı bırakmaları gerekir. Peki ama nasıl?

Köpekler sürü halinde yaşayan hayvanlardır ve bir lidere ihtiyaç duyarlar. Evde onlara liderin siz olduğunuzu öğretebilirsiniz. Bunu yapmanın yollarından biri onun sizden önce ya da sizle beraber yemesine izin vermemenizdir. Önce liderler, sonra sürünün geri kalanı yer.

Ayrıca eğer yalvaran gözlerle bakacak ve kucağınıza atlayacaksa masanın etrafında dolanmasına da izin vermemelisiniz. Küçük yaşlardan itibaren onlara siz yemek yerken yatakları gibi kendilerine ait olan alanlarda kalmalarını öğretmelisiniz. Sonrasında ona yemek verirken zıplamasına, havlamasına ya da heyecanlanmasına izin vermeyin. Bunun yerine ona yemek yemesine izin verilene dek oturup beklemesini öğretin.

Bu sayede ona itaatkar ve sessiz bir köpek olmayı öğretebilirsiniz.

Bir Köpeğe Kendini Kontrol Edebilmesini Öğretmek: Yürüyüşler Esnasında Köpeğinizin Kendini Kontrol Edebilmesini Sağlayın

Bir köpeğe kendini kontrol etmesini öğretmek

Köpeğiniz sürekli sizden önde yürümeye çalışıyorsa onu yürüyüşe çıkarmak gözünüzü korkutabilir. Bunu düzeltmek için işe evde başlamalısınız.

Köpekler sahipleri onlara tasmalarını gösterdiğinde dışarı çıkma saati olduğunu anladıkları için çok heyecanlanırlar. Bundan ötürü herhangi bir aksesuarı giydirmeden önce sakinleşmesini beklemelisiniz. Normalde bunun 10 dakikadan uzun sürmemesi gerekir.

Bütün aksesuarlarıyla birlikte bekleyip köpeğiniz sakinleşene dek yalnızca ona bakabilirsiniz. Ardından onunla sakin sakin konuşarak rahatlaması gerektiğini söylerken tasmasını yavaşça geçirebilirsiniz. Bunu ilk denemenizde anlamasını beklemeyin. Fakat biraz sabreder ve azmederseniz köpeğinizle birlikte bunu başarabileceksiniz.

Yürüyüş esnasında köpeğinizle sakince konuşun. Gerekirse çekerek istediğiniz gibi yanınızdan yürümesini sağlayabilirsiniz.