Karma Cins Köpekler Daha Sağlıklıdır: Doğru mu Yanlış mı?

Bazı sorumsuz yetiştiriciler tarafından uygulanan soy içi üretme, bazı safkan köpeklerin hastalanma ihtimalinin yüksek olmasının gerçek nedeni olabilir. Ayrıca melezlemenin de belirsiz sonuçlara yol açabileceği de doğrudur.
Karma Cins Köpekler Daha Sağlıklıdır: Doğru mu Yanlış mı?

Son Güncelleme: 05 Şubat, 2019

Bir köpek seçerken, safkan veya karma cins bir köpek arasında seçim yapmakta muhtemelen zorlanmışsınızdır. Ortalıkta oldukça fazla yanlış bilgi vardır ve bilimsel temeli olmayan pek çok önyargı bulabilirsiniz. Örneğin, bazı kaynaklar safkan köpeklerin daha akıllı olduğunu veya karma cins köpeklerin daha sağlıklı olduğunu iddia eder.

Neden insanlar karma cins köpeklerin daha sağlıklı olduğunu söyler?

Hayvan yetiştiriciliğinde en çok incelenen problemlerden biri endogami veya soy içi üretmedir. Her işletmede olduğu gibi, bazı yetiştiriciler de gelecek nesil yavru köpeklerde DNA’yı tehlikeye atma pahasına karlarını artırma yoluna giderler. Bu genellikle kalıtsal ve doğuştan ortaya çıkan hastalıklara yol açar.

Bu problemlerle doğan bir köpek yavrusu her türlü ciddi sağlık sorununa sahip olabilir:

  • En yaygın ve en ciddi kalıtsal hastalıklardan biri serebellar ataksidir. Tüm Pit Bull’ların ve Staffordshire Terrier’lerinin yaklaşık % 40’ı bu problemi yaşamaktadır. Bu, köpeklerin normal hareket etmelerini önleyen dejeneratif bir sinir hastalığıdır. Ayrıca, onların yaşam beklentisini de ciddi oranda azaltır. DNA testleriyle önlenebilir.
  • Belirli bir ırkın “güzelliği” ile ilişkili bazı fiziksel özelliklerin aranması, diğer zihinsel ve fizyolojik özelliklerde büyük ölçüde kayıpların yaşanmasına ve hastalıkların ortaya çıkmasına neden olmuştur. En iyi örneklerden biri Pug cinsidir. Soy içi üretmeyle geliştirilen kısa burnu yaşam boyu solunum problemlerine neden olur. Ayrıca, dengeli kişiliğini yitiren ve diğer şeylerin yanı sıra kalça displazisine eğilimli olan Alman çoban köpeği de vardır.
  • Bir diğer önemli faktör ise köpeklerde kanser oranıdır. Kanser oranları sadece safkan köpeklerin daha popüler hale gelmesi nedeniyle artmıştır. Örneğin, Golden retrieverlar her türlü lenfomaya eğilimlidir. O kadar fazla kanserle ilintili ölüm gerçekleşmiştir ki, hastalığı incelemek için 35 milyon dolarlık yatırım yapılmıştır.
safkan köpek yavrusu

Üretme uygulamalarının bu köpeklerin sağlık sorunlarından muzdarip olup olmamaları üzerinde büyük bir etkisi vardır. Etik kuralları takip eden sorumlu bir yetiştirici, birbirlerinin ailesine mensup olan veya hastalığa yatkın köpekleri asla çiftleştirmez.

Ayrıca genetik hasarı olup olmadığını belirlemek için tüm potansiyel ebeveynleri de analiz ederler. Herhangi bir genetik hasar bulurlarsa, bu köpeklerin çiftleşmesine izin vermezler.

Karma cins bir köpek almak gerçekten daha mı iyidir?

Yukarıda bahsedilenlere rağmen, birçok insan karma cins köpekleri hor görüyor ve onlara “kırma” veya “melez” diyor. Bazıları kişiliğinin nasıl olacağını bilmenin zor olduğunu savunmaktadır. Ayrıca herhangi bir hastalığa kapılıp kapılmayacaklarını bilmenin de zor olduğunu söylemektedirler.

Bu, bir köpek yavrusu sahiplenirken önemli olabilir. Sonunda orta büyüklükte bir köpek olacağını düşündüğünüz bir köpeği eve götürebilirsiniz kısa bir süre sonra bir Mastiff boyutuna ulaşabilir.

Kişiliğe gelince, hangi köpeği seçtiğiniz konusunda da dikkatli olmalısınız. Aileler genellikle kontrol altına alamadıkları köpekleri geri vermek zorunda kalırlar. Bununla birlikte, bu köpekler belki de kırsal kesimde yaşayan ailelere daha uygun olabilirler.

endişeli karma cins köpek

Herhangi bir sürprizden kaçınmak için, karma cins köpeğinizin kökenini bulmak adına bir DNA testi yapmak iyidir. Köpekle onu sahiplenmeden önce biraz zaman da geçirebilirsiniz.

Karma cins köpeklerin sahip olabileceği diğer bir problem de çoğunun terk edilmiş olmasıdır. Bu, genellikle kişiliklerinin değişebileceği ve gergin, endişeli köpeklere dönüşebilecekleri anlamına gelir.

Bazı insanlar safkan bir köpeğe çok para harcayan herkesin bu köpeğin masraflarını karşılayabilecek imkanlara sahip olacağını söylemektedir. Aynı şekilde, insanlar karma cins köpekleri terk ettiklerinde, bunun sebebi sahiplerinin genellikle sorumsuz olmaları veya onlarla ilgilenecek finansal imkanlara sahip olmamasıdır.

Çoğu insan ne söylerse söylesin, karma cins köpeklerin daha sağlıklı olduğunu söyleyemeyiz. Sonunda, her köpeğin belirli avantajları ve dezavantajları vardır, bu yüzden her zaman hem iyiye hem de kötüye hazırlıklı olmanız gerekir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.