En Tehlikeli Evcil Hayvan Hastalıkları

En Tehlikeli Evcil Hayvan Hastalıkları

Son Güncelleme: 16 Temmuz, 2018

Evcil hayvanınızı sevmenize ve onlara iyi bakmanıza rağmen, maalesef insanlarda olduğu gibi onlar da hayatlarının bir döneminde hasta olabilirler. Umarım siz bunları asla yaşamazsınız, ama yine de dikkatli olmalısınız. Bu yazıda sizlere, en tehlikeli evcil hayvan hastalıkları hakkında bilgiler vereceğiz. Bu hastalıklara dikkat ederek, siz de tetikte olabilirsiniz.

En tehlikeli evcil hayvan hastalıklarının neler olduğunu öğrenin

evcil hayvan hastalıkları

Evcil hayvanlarınız iyi hissetmiyorsa, genellikle – kendi yöntemleri ile – bunu size farkettirecektir. Ancak bazı zamanlarda bu belirtiler tamamıyla açık değildir ya da belirtileri farkettiğiniz zaman, hastalık zaten çok ilerlemiş olabilir.

Bu yüzden, evcil hayvanınızı parazitten koruma tedavisi yaptırmanız ve aşılatmanız çok önemlidir. Bu nedenle düzenli kontroller için onu veterinere götürmelisiniz. Aşağıda, evcil hayvanınızın yakalanabileceği en tehlikeli hastalıklardan ayrıntılı olarak bahsedeceğiz.

1- Lyme Hastalığı

Lyme Borreliosis olarak da adlandırılan Lyme hastalığı, geyik keneleri tarafından bulaşan bir bakteriyel hastalıktır. Köpeklerde aşağıdaki problemlere yol açar:

  • Artrit
  • Eklem deformasyonu
  • Kardit / kalp iltahabı
  • Nefrit / böbrek iltahabı

Şayet, lyme hastalığı erken teşhis edilirse ve evcil hayvanınıza uygun antibiyotik verilirse, hastalık ilerlemez.  Bu hastalık kedilerde çok nadir görülür, ancak hemen tedavi edilmezse ölümcül olabilir.

2- Böbrek Hastalığı

Yaşlı kedilerde daha yaygın olarak görülmesine rağmen, böbrek hastalığı her yaştan köpek ve kedide görülebilir. Doğuştan olabileceği gibi, çeşitli nedenlerden ötürü yaşamlarının herhangi bir döneminde tetiklenebilir.

Bazı durumlarda hastalık yavaş gelişir, bu nedenle uygulanacak olan tedavi, yaşam kalitelerini iyileştirmek yönünde etkili olabilir. Ancak hastalık, bazen hızla ve gözle görülür şekilde ilerler. Yıllık yapılan kan testi ile tespit edilir .

3- Kalp paraziti

Kalp paraziti, bir köpeğin kalbi, kan damarları ve akciğerlerinin sağ ventrikülündeki yuvarlak solucanların (dirofilaria immitis) enfeksiyonu ve üremesidir. Kedilerde daha az görülen bu parazit türü, hızlı bir şekilde tedavi edilmezse evcil hayvanınızın ölümüne yol açabilir.

4- Distemper / Köpeklerde gençlik hastalığı

Evcil hayvanınız için en tehlikeli hastalıkların başında, gençlik hastalığı gelir. Virüs, özellikle henüz aşılanmamış olan yavruları etkiler, ancak hayatı boyunca aşılanmamış olan yetişkin köpekleri de etkileyebilir.

Gençlik hastalığının yüksek bir ölüm oranı vardır. Ancak iyileşmeyi başaran hayvanlar, hastalığın sonucu olarak, hayatlarının geri kalanında belirli problemlere sahip olma eğilimindedirler. Örnek olarak:

  • Nöbetler
  • Sinirsel tikler
  • Sertleştirilmiş ayak tabanları

5- Parvovirus / Beşinci hastalık

Beşinci hastalık, kedilerde de köpeklerde olduğu gibi sıklıkla görülür ve zamanında tedavi edilmezse ölümcül olur. Virüs, köpeklerde sindirim sistemini etkiler, ancak dolaşım sisteminin diğer yaşamsal kısımlarını da etkileyebilir. Kedilerde ise, hastalık doğrudan kemik iliği ve bağırsak duvarlarına zarar veren beyaz kan hücrelerine saldırır.

6- Kedilerde Enfeksiyöz Peritonit (FIP)

Kedilerde görülen Enfeksiyöz Peritonit, sonunda ölümle sonuçlanan ciddi ve karmaşık bir durumdur. Mutasyona uğramış bir koronavirüsten kaynaklanır ve Enterik Coronavirüs ile enfekte olmuş kedilerin yaklaşık % 1’ini etkiler.

Barınaklarda daha sık görülmesine rağmen, herhangi bir kedi de görülebilir. Ama genellikle  6 ila 24 ay arasındaki hayvanlar ile 10 yaşından büyük olanlara bulaşır.

7- Kuduz

kuduz hastalığı

Özellikle sinir sistemine saldıran bu  ciddi viral enfeksiyonun henüz bir tedavisi yoktur. İnsanlar dahil herhangi bir memeliyi etkileyebilir. Aşı kampanyaları birçok ülkede kuduz vakalarını neredeyse tamamen ortadan kaldırırken, diğerlerinde ciddi bir sağlık sorunu oluşturmaya devam etmektedir. Ancak aşılama, evcil hayvanlarda işe yarasa bile, vahşi hayvanlar ile başıboş sokak köpeklerinde virüs hala mevcuttur.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.