Yavru Köpek Sahiplenmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Yavru Köpek Sahiplenmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Son Güncelleme: 29 Eylül, 2018

Yeni yıl gibi önemli günler yaklaştığı zaman, çoğu insan aileye yeni bir üye ekleme fikrini ortaya atar ve bu genelde bir yavru köpek olur. Ancak bir yavru köpek sahiplenmek için karar vermeden önce, çok dikkatli bir şekilde düşünmeniz gerekir. Bu konuyu kesinlikle aceleye getirmemeli ve ne yaptığınızdan kesinlikle emin olmalısınız.

Bir yavru köpek evlat edineceğiz zaman, bunun çok önemli bir sorumluluk olduğunu çok iyi anlamanız gerekir. Çünkü bir köpeği sahiplendiğiniz zaman, eğer şans da yanında olursa köpek 12 ila 15 yıl arasında yaşayacaktır ve tüm bu süre boyunca da yeni ailesi ile birlikte olacaktır. Bu nedenle bunu yapmadan önce birazdan bahsedeceğimiz tavsiyeleri göz önünde bulundurmanız çok büyük bir önem taşımaktadır:

Bir Yavru Köpek Evlat Edinmeden Önce Günlük Alışkanlıklarınızı İyice Düşünün

Yavru köpeğin gelişi ile hayatınız tamamen değişecektir. Pek çok insan yavru bir köpek evlat edinirler ya da satın alırlar; ancak köpeğin çok havladığını, ısırabileceğini ya da bir şeyleri kırabileceğini öğrendikleri zaman çok şaşırırlar. Eğer bir yavru köpek evlat edinme fikriniz varsa, her gün yaptığınız şeylerden bazılarının değişeceğini bilmeniz gerekir.

Bir köpek ile yaşamanın avantajları ve dezavantajları vardır. Dahası, siz her ne kadar yavru köpeğinizin sokağa çıkmasına henüz izin vermiyor olsanız da, onlar bunu sürekli isteyecek ve evde sizden çok fazla ilgi bekleyeceklerdir; çünkü henüz çok gençtirler. Bu nedenle, hayatınıza bir köpeği sokmaya karar vermeden önce onlarla her gün dört ya da beş saat ilgilenip ilgilenemeyeceğinizi dikkatli bir şekilde düşünmeniz gerekir.

Ancak yalnızca yavru oldukları dönemde değil, büyüdüklerinde de onlara ilgi göstermeniz ve insanlar için de sağlıklı bir şey olan onları yürüyüşe çıkarmanız gerekecektir. Bu yüzden günlük yaşantınız ve hayat tarzınız ile ilgili iyice bir düşünün.

Onlar için yeterli zamanınız var mı? Köpek evde kaç saat yalnız kalmak zorunda olacak? Eğer hayatınıza bir yavru köpeği dahil etmeyi başaramayacaksanız, belki de bu fikri ilerde başka bir zamana bırakmak en iyisi olacaktır.

Nereden Yavru Köpek Sahiplenmek Gerekir?

Bir yavru köpek edinmeye kesinlikle karar verdiyseniz, bir sonraki soru nasıl bir tane edinebileceğinizi düşünmek olacaktır. Şu an bu konuda iki seçeneğiniz bulunmaktadır. Onları satın alabilir ya da evlat edinebilirsiniz. Genellikle eğer çok spesifik bir cins köpek istemiyorsanız, o halde köpeğinizi evlat edinmeniz en güzeli olacaktır. Çünkü dışarıda binlerce hayvan kendisine bir yuva, sizin yuvanız ise bir hayvan aramaktadır.

yavru köpekler hakkında bilgi

Yavru köpeğinizin nerede ve nasıl yaşadığı ile ilgili biraz araştırma yapın. Hayvan barınaklarını araştırın, buralara ne tür hayvanlar barındırdıklarını sorun, tesisteki olanaklarla ilgili bilgi edinin ve evlat edinme sürecinin nasıl işlediğini sorun.

Sorumluluk sahibi bir hayvan koruma uzmanı size köpeğin nereden geldiğini, genel sağlık durumunun nasıl olduğunu ve bir yavru köpek evlat edinmeden önce hangi kriterleri sağlamanız gerektiğini söyleyebilmelidir. Örneğin size hangi aşıları olduğunu, en son ne zaman parazit temizliğinin yapıldığını ve gelecekte onları kısırlaştırmanız gerekip gerekmediğini söyleyeceklerdir.

Ancak yavru köpeğinizi satın almayı istemeniz durumunda ise, bir evcil hayvan dükkanının camında duran bir yavru köpeği kesinlikle almamanız ve direkt olarak bir hayvan yetiştiricisine gitmeniz gerekir. Uzman bir hayvan yetiştiricisi, sizin yavru köpeğin annesi ve kardeşleriyle tanışmanıza ve aynı zamanda tesislerini de ziyaret etmenize izin vermelidir. Yetiştirici, daha önce bu kişiden köpek almış insanların deneyimlerini öğrenmek için iletişim bilgilerini sormanızla ilgili hiçbir problem yaşamamalıdır.

Ne Tür Bir Yavru Köpek?

Bazen bir köpek yavrusunun yetişkin bir köpek olduktan sonra ne kadar büyük olacağını tahmin etmek zordur. Köpek yetiştiricileri ya da saf cins köpekler ile bu çok daha kolay bir hale gelir. Yavru bir köpek evlat edinmeden önce köpeğin genleri ile ilgili bulabildiğiniz her şeyi öğrenmeye çalışın.

Konu melez köpeklere gelince, sezgilerinizin size rehberlik etmesine izin vermelisiniz.  Eğer bu konuda şüpheleriniz varsa, ki karma cins köpeği olan pek çok insanın olur, bir veterinere ya da bir köpek eğitmenine başvurmanız gerekir.

yavru köpek evlat edinmek

Yavru köpeklerin genleri hakkında önceden bilgi edinmek, onların büyüdükleri zamanki boyutu ve kilosu hakkında bilgi sahibi olmanıza yardımcı olacaktır. Fakat aynı zamanda bu hayvanların ne tür hastalıklara yakalanma ihtimalleri olduğunu ya da ne gibi davranış problemleri yaşayabileceklerini de bu şekilde öğrenme şansınız olacaktır. Ancak bu şekilde hayatınıza alacağınız yeni arkadaşınızı doğru bir şekilde seçebilirsiniz.

Saf köpek cinsleri, belirgin bir kişilik ve davranışa ya da genellikle belirli sağlık sorunlarına sahip olmaya yatkındır.  Fakat bu genetik özellikler melez köpeklerde de var olabilir. Örneğin, teriyer cinsi köpekler güçlü bir karaktere sahip olma ve çok havlama eğilimindedir. Ve bir teriyer kırmasının da bu özellikleri devralma olasılığı oldukça yüksektir.

Yavru Köpeğiniz İçin Eğitim

Yavrular evinize geldiklerinde aslında birer bebeklerdir. Bir köpek, yaklaşık yedi aylık olana kadar bir köpek yavrusu olarak kabul edilir. Ardından bir buçuk ya da iki yaşına gelene kadar da ergen olarak adlandırılırlar. Yavru köpeğiniz evinize ilk geldiğinde hiçbir şey bilmiyordur ve ona her şeyi öğretmek sadece sizin elinizdedir.

Hem gençlik, hem de yetişkinlik dönemlerinde, problem yaşamaktan kaçınmak için, onlara nasıl ve ne şekilde eğitim vermeniz gerektiği ile ilgili bilgi edinin. Evin içine tuvaletini yaptığı zaman onu azarlamak ya da burnuna gazeteyle vurmak gibi geleneksel yöntemlerin antika yöntemler olduğunu ve köpeğiniz büyüdüğü zaman bunların büyük sorunlar yaratabileceğini sakın unutmayın.

Bir köpek yavrusu evlat edinmeden önce, onları eğitmenin en iyi yolunun ne olduğundan kesinlikle emin olun. Size bu konu hakkında yardımcı olabilecek pek çok kitap vardır ve çoğu yerde yavru köpekler için de sınıf açmış olan profesyonel köpek eğitimcileri bulunmaktadır.

Evinizi Bir Yavru Köpek Sahiplenmeye Hazır Hale Getirin

Yavru köpeğiniz evinize gelmeden önce, evinizin köpek için hazır olduğundan emin olmalısınız. Kuralların neler olduğuna ailecek karar verdiğinizden emin olun ve bu kuralları uygulamakta tutarlı olun.

Isırabilecekleri ya da kazayla kırabilecekleri her şeyi korumaya alın. Evinizdeki eşyalar yerine, ona kırabileceği oyuncaklar, yatabileceği bir yer ya da bir yatak, çiğneyebileceği ya da ısırabileceği farklı farklı şeyler ya da mamalar alın. Nerede yemek yiyebileceklerine ve nerede uyuyacaklarına karar verin.

Yanlış gidebilecek her şeyi düşünmeye ve bu sorunları ele almaya çalışın. Ancak onun yavru bir köpek olduğunu ve hata yapmasının beklenen bir durum olduğunu her zaman aklınızda tutun. Yavru köpeğinize karşı sabırlı olun. Onu saygı çerçevesi içerisinde ve incitmeden eğitmeyi öğrenin ve bu şekilde her ikinizin de önünde, birlikte çok mutlu bir şekilde geçirebileceğiniz yıllar olacaktır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.