Sadece Kurtarılmış Hayvanları Satın Alabileceğiniz Bu Şehri Keşfedin !

Sadece Kurtarılmış Hayvanları Satın Alabileceğiniz Bu Şehri Keşfedin !

Son Güncelleme: 24 Ekim, 2018

Safkan köpek ve kedi sektörü günümüzde gerçekten de önemli bir konudur. Bu konu hayvanları kritik bir pozisyonun içine sokar. Çünkü bu hayvanlar aslında birer istismar kurbanıdır ve bu endüstrideki insanlar tarafından yavru üretimi (ve para kazanma) makineleri olarak görülürler.  Dolayısı ile insanlar sadece kurtarılmış hayvanların satın alınmasını ve satışı yapılan hayvanların da sadece kurtarılmış hayvanlar olmasını zorla kabul ettiren yasaları desteklemektedir.

Evcil Hayvan Dükkanları: Korkutucu Bir Endüstri

kafeste köpek

Kedi ve köpekleri satan evcil hayvan dükkanları, kapılarının ardında neler döndüğünü bizlere asla göstermezler. Bu işletmelerin temeli, yaşayan canlıların acı çekmesine dayanmaktadır. Dişi köpekler cinsel yönden güçlü bir erkek köpekle çiftleşip yavru köpekler doğurmakla yükümlüdür ve daha sonrasında ise gebelik dönemi boyunca bir kafesin içinde kalmaya mahkum edilirler. Köpeklerin yaptığı doğumlar arasında herhangi bir dinlenme dönemi yoktur ve dişi köpek artık üreyemez hale geldiğinde onu bir çöp gibi başlarından atarlar.

Bu durum her zaman böyle değildir tabii ki. Sahip oldukları hayvanların sağlığına çok daha iyi bakan bazı şirketler de vardır. Ancak yine de dışarıda bir yerlerde, kullandıkları masum canlıların hayatı pahasına da olsa, sadece para kazanmayı düşünen insanların zulmüne katlanması gereken milyonlarca köpek vardır.

San Francisco Evcil Hayvan Dükkanları Arasında Ayrım Yapmamayı Nasıl Bıraktı?

Bu konudaki ilk strateji yavru köpek çiftlikleri aracılığı ile evcil hayvanların ticarileşmesini feshetme umudu ile meydana geliyor. San Francisco şehrinde, evcil hayvan mağazalarının sadece kurtarılan, terk edilen ya da barınaklardan getirilen hayvanları satmasına izin veren bir yasa çok yakın bir zamanda onaylandı. Bu kuralın tek istisnası,  belirli düzenlemelere uyan resmi yetiştiricilerden gelen yavrular içindir. Bu belirli düzenlemelerin içinde anne köpekler için insani koşulların sağlanması şartı da bulunmaktadır.

Bu sınırlamalar ayrıca bir yavru köpek satışının, hayvan iki aylık olmadan gerçekleşemeyeceğini de belirtmektedir.  O zamana kadar, yavru köpek, annesi ve kardeşleri ile birlikte kalmalıdır.  Bu projeyi, San Francisco Yönetim Kurulu üyesi olarak Katy Tang isminde bir kişi önerdi. Kurul bu önerinin lehine oy verdi ve daha sonra da öneri, belediye meclisi tarafından da onaylanmış oldu.

Bu yönetmeliklerin amaçlarından biri de safkan köpeklerin yetiştiriciliğinin aşırı bir şekilde yapılmasını ortadan kaldırmaktır. Ayrıca şehirde bulunan sokak hayvanları sorununa da bir çözüm bulma niyetini taşırlar.  Bu yasanın geçirilmesi hayvan hakları grupları ve evcil hayvan seven insanlar tarafından da coşku içinde kutlandı.

Bazı insanların açgözlülüğü, hayvanların nesneler gibi muamele edildiği zalim bir endüstriye hayat vermektedir. Birçok yerde dişi kediler ve köpekler küçük metal kafeslere hapsediliyor ve kırk yılda bir dışarı çıkmalarına izin veriliyor.  Dolayısı ile, hayvanlar hayatlarının çoğunu bu adeta birer hapishane gibi olan kafeslerde kilitli olarak geçiriyorlar ve sürekli olarak yavru hayvanlar üretiyorlar.

Yasanın Amacı Sadece Kurtarılan Hayvanları Satmak

yavru köpek

Tüm bu bahsettiklerimize ek olarak, bu yasa, bu korkunç saf ırk köpek endüstrisi hakkında farkındalık yaratmayı amaçlamaktadır. Dolayısı ile, bu yasanın insanların karışık ırklı hayvanları ve melez köpekleri evlat edinmesini teşvik etmesi, kendilerine yuva bulmak konusunda genellikle zorluk çeken evcil hayvanlara da yardımcı olacaktır.

Hayvanlar bazen çok uzun yıllar boyunca barınaklarda kalabilirler. Amerika Birleşik Devletleri’nin bu bölümünde, sokaklarda her yıl binlerce hayvan bulunur. Şu anda bölge yaklaşık olarak 6.000 köpek için yiyecek ve veteriner bakımı sağlamaktadır.

San Francisco şehri hayvanların satılacak birer mal olmadığını kabul etti. Bu acımasız, açgözlü ve hayvanlara bu kadar zarar veren endüstrinin yok edilmesi resmen bir zorunluluktur.  Neyse ki, ABD’nin diğer kısımları San Francisco’da uygulanan adımları takip ediyor. Yakında San Diego, Philadelphia, Chicago, Austin ve Boston gibi yerlerde de yasaları hakkında daha fazla yeni haberler yer alacak.

Eğer saf bir köpek satın almayı düşünüyorsanız, üreme sürecinin şehrinizde ya da ülkenizde nasıl işlediğini mutlaka öğrenin.  Hayvanları sadece hayvanların acı çekmediğini garanti eden bir yerden satın alın. Belki de köpeğinizin annesi doğum sırasında suistimal edilen köpeklerden biridir ve insanlar hala bu gibi işletmeleri desteklediği için, köpeğinizin annesi hala bu korkunç durumda kalmaya devam ediyor olabilir. Lütfen, bu basit ifadeyi şu şekilde ifade edin: “Arkadaşlarınızı satın almayın, onları evlat edinin.”


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.