Golden Retriever: Tatlı ve Sevecen Bir Irk

Golden Retriever: Tatlı ve Sevecen Bir Irk

Son Güncelleme: 26 Eylül, 2018

Golden Retriever, en tatlı ve en popüler ırklardan bir tanesidir çünkü bu köpekler güzel ve itaatkar olmalarının yanı sıra sevecen bir kişiliğe de sahiplerdir. Bu köpekler asillikleriyle de bilinirler. Bu harika hayvanları daha yakından tanımak ister misiniz?

O zaman kaldığımız yerden devam edelim ve asil Golden Retrieverı daha yakından tanıyalım. İnsanlar, Golden Retriever ırkını Labrador ırkıyla karıştırırlar çünkü bu köpeklerin tamamen farklı ırklar olduklarından bihaberlerdir.

Golden Retriever ırkına dair her şey

Kökeni

İskoçya’da ortaya çıkan Golden Retriever ırkı, kuş avlamada kullanılıyordu. On sekizinci yüzyılın ortalarında, zengin kesim arasında kuş avlamak baya popülerdi.

golden retriever

Tam olarak, Golden Retrieverın hangi iki ırkın soyundan geldiği bilinmese de, muhtemelen su köpekleri ile retrieverların çiftleştirilmesiyle ortaya çıkmıştır.

Av silahlarının ilerlemesiyle avcılar artık uzak mesafelerden de avlanabiliyordu. Çoğunlukla düşmüş avlarını İskoçya’nın engebeli arazisinde kaybediyorlardı. Bu yüzden, ölü avlarını getirmek (retrieve) için zeki ve güçlü bir köpeğe ihtiyaç duyuluyordu.

Fiziksel özellikleri

Golden retriever ırkının değişik türleri vardır. Gelin, her birine göz atalım:

İngiliz

Diğerlerine kıyasla bu tür Goldenların burunları daha geniş ve daha kısa, alınları daha geniş ve kare olur. Bu İngiliz Golden köpeklerinin bacakları ve kuyruğu ise kısa, göğsü derin olur. Gözleri yuvarlak ve koyu iken, tüylerinin rengi de genelde altın sarısı ya da krem rengidir.

Amerikan ve Kanadalı

Amerikan ve Kanadalı Golden Retriever köpekleri, İngiliz Goldenlara kıyasla daha uzun ve daha atletiklerdir. Erkekleri 58 ile 62 cm boyunda değişirken, dişilerinin boyu 53 ile 56 cm arasındadır. Amerikan ve Kanadalı Goldenların badem şekilli gözleri, İngiliz Goldenlara göre daha açık renktedir. Ayrıca, bu köpeklerin bacakları ve kuyrukları da daha uzundur.

Bu türün tüyleri açık ve koyu altın sarısı rengindedir. Golden Retrieverların iki katmanlı tüyleri vardır: onları aşırı sıcaktan koruyan iç tabaka ve yıl boyunca döktüğü dalgalı dış tüy tabakası.

Kişilikleri: Erdemlilik örneği Golden Retriever

Goldendan harika av köpeği, rehber köpeği, polis köpeği ve kurtarma köpeği olur çünkü insanlarla olan herhangi bir işte başarılıdırlar.

golden retriever

Golden Retriever hiç agresif değildir, bu özelliğinden dolayı da mükemmel bir aile köpeğidir. Bu köpekler o kadar yüce gönüllüdür ki ailelerini korumak için kendi canlarını vermeyi bile göze alırlar.

Bu ırk, su götürmez bir şekilde sadık ve dost canlısıdır. Ancak, bir tane sahiplenmeyi düşünüyorsanız köpeğin boyutunu düşünmeli ve evinizde köpeğin dolaşabileceği kadar yeterli alana sahip olduğunuzdan emin olmalısınız.

Bu köpekler her ortama ayak uydurabildikleri için çoğu insana göre mükemmel bir köpek ırkıdır. Yüksek zeka seviyelerinden ve iyi huylu kişiliklerinden dolayı bu köpeklerin eğitimi çok kolaydır.

Özel bakım

Büyük boyutları ve yüksek enerji seviyeleri yüzünden Golden Retrieverlerın günlük egzersiz yapması gerekir. Birini sahiplenmeyi düşünüyorsanız, sağlığınızı ve yaşınızı göz önünde bulundurmalısınız çünkü uzun yürüyüşlere çıkmak her insana göre değildir.

Eğer Golden Retriever köpeğiniz erken yaşta düzgün bir şekilde sosyalleştirilmezse, belki diğer ırklar gibi agresifleşmez ancak evinizi birbirine katabilir.

Köpeğinizin tüylerini ölü deriden arındırmak ve tüylerin parlamasını sağlamak için, haftada bir kez mutlaka fırçalamalısınız.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.