Tasmasız Köpekler – Yerel ve Eyalet Kuralları

Genellikle şehirde ya da ormanda başıboş köpeklere rastlamamız büyük olasılıktır. Bu hayvanlara karşı mevcut düzenlemeler çok açık olmasa da dikkate almanız gereken bazı önemli kurallar bulunuyor.
Tasmasız Köpekler – Yerel ve Eyalet Kuralları
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Çoğumuz için köpeklerimizi tasmasız olarak dolaştırmak ilgi çeken bir fikirdir. Özellikle bu durum havalar ısındığında daha anlamlı hale gelir. Evcil hayvanların kendi doğal ortamlarında doğanın tadını özgür şekilde çıkarabilmelerini kim istemez ki? Ne yazık ki, öyle olsa bile bu konuda yasalara uymamız gerekiyor ve ayrıca bilmemiz gereken çok şey de var.

Dünyadaki çoğu şehrin bu konuda belirli düzenlemeleri bulunmaktadır. Bu şehirler, halka açık alanlarda köpekleri tasmalı şekilde dolaştırmak için belirli sınırlamalar ve şartlar getirmektedir. Mantıksal olarak, şehir içerisinde yaşayan her bir bireyin özel ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmaları gerektiği için her bir eyalet ve ülke kendi yasalarını geçirme özerkliğine sahiptir.

Tasmasız köpekler – yasalar

Köpek tasma yasaları ve kurallarına sahip dünya çapında birçok eyalet bulunmaktadır. Şayet eyalet bu tür kurallara sahip değilse eyaletler, kasabalar, şehirler, belediyeler ve ilçeler gibi yerel yönetimler kendi tasma kullanım yasalarını çıkarırlar.

Ancak, eyalet genelinde geçerli olan tasma kullanma yasaları olsa bile bazı eyalet valilikleri yerel yönetimlerin kendi tasma kullanım yasalarını geçirmelerine izin vermektedir. Yerel yasalar, genellikle eyalet yasalarından daha katıdır. Mahallenizdeki tasma kullanım yasaları hakkında aklınıza takılan sorular varsa daha fazla bilgi için yerel yönetiminize başvurun.

Saldırgan köpeklerin tasma takması gerektiğini ve kamu güvenliği yararına uygun olarak her zaman kamusal alanlarda köpeklerin dahil olması gerektiğini zikreden birçok yasa olduğunu da unutmayın.

Sadece Michigan ve Pennsylvania eyaletleri köpekleri tasma takılı değilse köpeğin sahibinin kontrolü altında olmasını gerektirmektedir.

Örneğin, 287.262 maddede yer alan “Herhangi bir kişinin herhangi bir köpeği serbest bırakması yasa dışı sayılacaktır. . . ve köpekleri tasmasız (başıboş köpekler) bulunması kanunlara aykırıdır.” bölümler bu konuyla alakalı kısımlardır. Kanunda iş yapan köpekler, bekçi köpekleri ve av köpekleri gibi birçok hayvan için çok sayıda istisna bulunmaktadır.

Pennsylvania yasası, kısıtlama şartı konusuna çok netlik getirmemektedir. Eyalet yasasında, “sahibinin köpeğine sahip çıkmaması her zaman yasa dışıdır” maddesi geçmektedir. İlgili alanlar şunlardır:

Kamuya açık alanlarda köpeklerin serbest bırakılması

Kahverengi köpekler

Birçok eyalet köpeklerin serbestçe hareket etmesini veya dolaşmasını yasaklamaktadır. Mississippi, New York, Ohio, Oklahoma, Oregon, Güney Carolina, Virginia ve Wyoming gibi eyaletlerin birçoğu, yerel yönetimlere  “köpeklerin serbestçe dolaşmasını” yasaklayan yönetmelikleri yürürlüğe koyma yetkisi vermektedir.

Diğer eyaletler ise hayvanların başıboş dolaşmasını doğrudan yasaklamaktadır. Örneğin, Wisconsin eyalet yasaları başıboş dolaşan köpeklerin ele konulmasını gerektirmektedir. Şayet köpek, evinin dışında dolaşıyorsa ve sahibinin veya evcil hayvan bakıcısının gözetiminde değilse, bu durumda köpeğin başıboş dolaştığı kabul edilir.

New Hampshire eyaleti ise, şayet köpekler tasmasız dolaşıyorsa köpeği “sorun kaynağı” olarak tanımlar. Yani, “köpek sahibinin veya koruyucusunun himayesinde ve herhangi bir kişinin kişisel varlığı ve gözetimi ile kontrol altında değilse ve sahibi veya bakıcısı köpeğe eşlik etmiyorsa bahsi geçen köpeğin davranışları kontrol altına alınacaktır.”

Minnesota eyaleti yasaları ise herhangi bir kişinin, başıboş şekilde dolaşan kayıt dışı tüm köpekleri ele geçirmesine, alıkoymasına veya kafes altına almasına izin vermektedir.  Hem Maine hem de Louisiana eyaletleri, köpek bakıcılarının köpeklerinin başıboş dolaşmasına izin vermesini yasa dışı olarak tanımlamaktadır.

Ayrıca Delaware ve Connecticut eyaletleri herhangi bir kişinin köpeğinin başıboş dolaşmasına yani köpeklerin sahibinin sıkı kontrolü altında olmaması durumunu yasa dışı olarak nitelendirmektedir.

Vahşi yaşam alanları, parklar ve diğer halka açık alanlar

Köpeklerin sahipleriyle birlikte gidebilecekleri bazı alanlara özgü başka eyalet tasma yasaları da bulunmaktadır. Örneğin, vahşi yaşam alanı içerisinde köpeğin tasmasını çıkarmak Alabama eyaletinde bir kabahat suçu olarak kabul edilir.

Benzer şekilde, New Hampshire’da yaşayan herhangi bir köpek sahibinin av kuşları veya dört ayaklı hayvanların yaşadığı bir bölgede köpeklerinin başıboş şekilde dolaşmasına izin vermesi yasa dışıdır. Bu kural aynı zamanda çiftlik hayvanlarının otlatıldığı arazilerde de geçerlidir. Bu yasa mevsimsel değildir, tüm takvim ayları için geçerlidir.

Benzer şekilde Arizona eyalet yasaları devlet okulu veya parkta zaman geçirirken “köpeklere fiziki olarak tasma takılmasını, araba, kafes veya benzeri bir muhafaza alanında tutulmasını” gerektirmektedir. Delaware eyaleti ayrıca ilkbahar ve yaz aylarında kamuya açık plajlarda köpeklerini başıboş bırakan hayvan sahiplerine para cezası vermektedir.

Son olarak, Massachusetts ve Batı Virginia’da diğer eyaletlerde benzeri olmayan kısıtlayıcı eyalet yasaları bulunmaktadır. Massachusetts eyalet kuralları halka açık tüm dinlenme alanlarında köpeğinizi zincirlemenizi veya tasma yoluyla dizginlemenizi gerektirmektedir. Buna karşılık, Batı Virginia’da, tasma takmayan tüm köpeklerin kamu binasına girmesi yasaktır.

Tehlike olasılığı olan köpekler

İpi bağsız köpek

Bazı eyaletler, köpeklerin evlerinde kalmasını da şart koşmaktadır. Yani, kuduz hastalığına karşı karantina kararı alındığında köpeklerin çevrede dolaşmalarına izin verilmemektedir. Arizona eyaletinde kuduz gibi acil durum vakalarında hayvan sahiplerinin ya hayvanı zincirlemesini ya da tasma kullanmasını gerekmektedir. Ayrıca hayvan, hayvan sahibinin evinden en fazla 1.8 metre uzağa çıkabilir.

Ohio’daki sağlık birimleri, kuduz hastalığı ile ilgili karantina kararı yayınladığında köpekler başıboş şekilde evlerinden ayrılamazlar. Ayrıca, bu köpekler her daim sorumlu bir kişinin gözetimi altında olmalıdır.

Yazımızı okuduğunuz için teşekkürler. Aşağıda yer alan makalemizi de okumak isteyebilirsiniz – bu yazımı, kamu alanlarına köpeklerin getirilmesiyle alakalıdır


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.