Köpeğiniz ve Komşularınız: Yasal İşlemler

Şu anda ülkemizde milyonlarca köpek yaşamaktadır. Apartmanlarda bazı köpekler komşulara karşı tavır aldıklarında ortaya birtakım sorunlar çıkabilmektedir.
Köpeğiniz ve Komşularınız: Yasal İşlemler

Son Güncelleme: 08 Aralık, 2019

Köpeğiniz ve komşularınız arasındaki etkileşim gayet iyidir ve genelde onlarla huzurlu bir şekilde yaşıyor olabilirsiniz. Ancak, özellikle insanların apartmanlarda yaşadığı şehir ortamlarında, genelde komşularla çatışma yaşanmaktadır. (Bildiğiniz üzere köpekler komşuları sevmeyebilir.) Durum özellikle küçük dairelerde daha da sorun haline gelmektedir. Bu sorunları, komşularınıza saygı duyarak ve görgü kuralları konusunda daha dikkatli olarak çözebilirsiniz.

Tabii ki bir evcil hayvan edindiğinizde amacınız komşunuz ile çatışmak değildi. Ancak, bir evcil hayvan sahibi olduğunuz zaman bu kadar sorumluluk ve sorunun birlikte geleceğini muhtemelen düşünememiştiniz. Bu yüzden, eğer bazı görgü kurallarının farkında değilseniz, sevimli köpeğiniz komşularınız için bir baş belasına dönüşebilir.

Köpeğinizle komşunuzun iyi bir şekilde geçinebilmesi için, hayvanların sebep olabileceği muhtemel yasal sorunlardan bahsedeceğiz. Ayrıca, bu sorunlardan nasıl kaçınacağınız hakkında da bilgi vereceğiz.

Köpeğiniz ve komşularınız: yasalar ne diyor?

merdivenlerde oturan köpek

Komşuların ve evcil hayvan sahiplerinin nasıl geçinmesi gerektiği ile ilgili henüz bir yasa bulunmamaktadır. Ancak, Hayvan Hakları Evrensel Beyannemesi’ne, Hayvanları Koruma Kanunu’na, Ev Hayvanlarının Korunmasına Dair Avrupa Sözleşmesi’ne göre, hayvan hak sahibi bir varlık olduğu için, Kat Mülkiyeti Kanunu’na göre, bütün kat maliklerini bağlayan bir sözleşme niteliğinde olan yönetim planı, hayvan haklarını ihlal edemez.

Yani, Türkiye’nin de taraf olduğu Ev Hayvanlarının Korunmasına Dair Avrupa Sözleşmesi’ne göre, apartmanında evcil hayvan beslemek isteyenler bu konuda özgürlük sahibidirler. Ancak tabii ki, evcil hayvan sahipleri çevre kirliliği ve insanlara verilebilecek zarar ve rahatsızlıklar konusunda önleyici tedbir almaları ile yükümlü tutulmuşlardır.

Ancak kira durumlarında, genel kanı hayvanların apartman dairelerinde yaşamamaları gerektiğidir. Bu ne yazık ki üzücü bir kanıdır. Hane küçüldükçe ve fiyatlar arttıkça, git gide daha fazla insan küçük alanlara taşınmaya zorlanmaktadır. Bununla birlikte, ev sahipleri ve kiracılar arasındaki küçük bir iş birliği ile birçok köpek sahibi için uygun bir kiralık ev bulunabilmektedir.

Bu yasalar, bir ev sahibinin ve müstakbel kiracının her iki taraf için de adil olan bir kiralama veya kiralama anlaşması yapabileceğini belirtmektedir. Ancak sözleşmelerde evcil hayvan istenmeyen maddelerden de bahseder. Örneğin, ne zaman evcil hayvan yasağı koyup koyamayacakları ile ilgili. Mesela, rehber ya da servis köpekleri olan engelli vatandaşlara daire vermemek, yasalara aykırıdır.

Komşular hayvanları yasaklayabilir mi?

Yönetim planında hayvan besleme konusunda bir yasaklama olduğu durumlarda, hayvan beslemek mümkün olmayacaktır. Ancak çevresine rahatsızlık vermeyen bir hayvanın, sadece yönetim planı uyarınca evden uzaklaştırılması, hakkın kötüye kullanmasıdır. Yönetim planında böyle bir düzenlemeye yer verilmesi, hayvan hakları konusundaki ulusal düzenlemelere ve uluslararası sözleşmelere göre, kanunun emredici hükümlerine ve ahlaka aykırıdır.

Çoğu durumda bu tür yasaklar, mantıklı bir gerekçeye dayanmadığı için tam olarak yasal değildir ve çoğu zaman bireyin sahip olduğu hakları da ihlal etmektedir.

Aynı şekilde, komşular da uygunsuz ve istenmeyen davranışlarda bulunan bir evcil hayvan sahibine karşı yasal bir işlem başlatabilir. Burada önemli olan köpeğiniz ve komşularınız arasında dikkat etmeniz gereken bazı görgü ve hoşgörü kurallarıdır.

Köpekler açısından örnek vermek gerekirse, köpeğinizin aşırı havlamalarını kontrol altına almalı ve kötü kokuları ortadan kaldırmalısınız. Buna ek olarak, köpeğinizin ortak alanlara ve üçüncü şahıs mülkiyetine zarar vermelerine engel olmalısınız.

köpeğiniz ve komşularınız

Komşularınız size ve köpeğinize karşı nasıl bir yasal işlem başlatabilir?

İlk olarak, ev sahibinin ya da apartman yöneticisinin köpek sahibini yazılı olarak, köpeğinin rahatsızlık verdiğine dair uyarması gerekir. Bu soruna ivedi bir çözüm bulunmasını, aksi takdirde hayvanın derhal uzaklaştırılmasını talep edebilirler. Bu yazıda, ayrıca, sıkıntı devam ederse sorunun mahkemeye taşınacağı bilgisi de yer almalıdır.

Eğer köpek sahibi sorunu çözmek için herhangi bir önlem almazsa, bu durumda apartman yöneticisi dava açabilir. Onaylanırsa, bu eylemin derhal durdurulması ve bir daha yaşanmaması istenir. Bununla birlikte, herhangi bir yasal işlem başlatmadan önce, uygunsuz davranışlara dair bol miktarda kanıt bulundurmak gerekir.

Genel olarak fotoğraflar, videolar veya tekrarlanan polis raporları olmalıdır. Ayrıca, komşulardan hayvanın işlediği tekrarlanan suçlar hakkında da mahkemede ifade vermeleri talep edilebilir.

Hayvan sahibi olmanın komşular için sürekli sıkıntıya yol açtığı tamamen net ve doğrulanmışsa, o zaman hakim uygun bir yargıya varır. Can sıkıcı davranışın derhal durdurulmasını emreder. Ayrıca, üçüncü şahıslara veya ortak alanlara yapılan hasarlar için tazminat veya para cezası talep edebilir.

İhlalin çok ciddi olduğu durumlarda, evcil hayvan sahibinin mülkü kullanma hakkı elinden alınabilir. Bu sebeple, bir köpeğiniz var ve ondan ayrılmak istemiyorsanız, hem düzgün davranış kurallarına hem de görgü kurallarına uyum sağlamalısınız.

İlginizi çekebilir ...
Evcil Hayvan Sahibi Olmak İnsan Ömrünü Uzatıyor
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Evcil Hayvan Sahibi Olmak İnsan Ömrünü Uzatıyor

Bazı insanlar bu konu üzerinde kafa yormaya devam etmekte ve hayvan sahibi olmak ile insan ömrünün uzaması arasında bir ilişki olduğunu düşünmektedir.