Köpekler İçin Eğlenceli Oyunlar ve Etkinlikler

Zihinsel ve fiziksel egzersizleri içeren oyunlar, köpeğinizin zekasını geliştirir ve sağlıklı bir kiloda kalmasını sağlar. Ayrıca, köpeğinizin saldırgan davranışlarını azaltmasında ve köpeğinizle aranızda bir bağ oluşturmasında da etkilidir.
Köpekler İçin Eğlenceli Oyunlar ve Etkinlikler

Son Güncelleme: 06 Şubat, 2019

Köpekler çok enerjik hayvanlardır. Yani, buldukları her şey ile kendilerini eğlendirebilirler. Ancak, bu onların sıkılmayacağı anlamına gelmemektedir. Biz de bu makalemizde, köpeğinizle daha eğlenceli vakit geçirmeniz için sizlere eğlenceli oyunlar ve aktiviteler sıraladık.

Köpekler İçin Eğlenceli Oyunlar ve Aktiviteler

İnsanlar gibi, hayvanlar da sürekli aynı şeyleri yapmaktan sıkılabilirler. Bu nedenle, tüylü dostunuzu memnun edecek, fiziksel ve mental olarak uyaracak eğlenceli oyunlar oynamaya başlayabilirsiniz.

Köpeklerin oynamaktan hoşlandığı birçok farklı oyun ve aktivite bulunmaktadır. Fakat köpeğinizin en çok hangisinden hoşlanacağını bilemeyebilirsiniz.

beyaz tüylü köpek

Boyu, kilosu ve hatta ırkı bile, köpeklerin oynamaktan zevk alacağı seçimlerde etkili olabilir. Bunları da göz önünde bulundurduğunuz zaman, oynamaya başlayabilirsiniz!

Basit Aktiviteler

Oyun ve aktiviteler, karışık ve zor olmak zorunda değil. Yeni bir oyuncak almak için pet shopa gitmenize bile gerek yok. Günlük yürüyüşlerinizde yanınızda getirdiğiniz basit nesnelerle bile köpeğinizi eğlendirebilirsiniz.

koşan köpek

Bu yüzden ilk olarak, köpeğinizin rahatça koşabileceği bir alan ya da park bulmalısınız. Ancak, gözünüzün önünden de ayrılmaması gerekir.

İdeal bölgeyi buldunuz mu sizi kimse tutamaz.

Sopa ile oynamak

Çoğu köpek, sahiplerinin attığı şeyleri aramaktan ve sahiplerine geri getirmekten çok hoşlanır. Böyle basit bir aktivite ile hem egzersiz yapma hem de itaat etme üzerine pratik yapma şansı elde ederler.

sopa ısıran köpek

Frizbi ile oynamak

Bunun az önceki aktiviteden tek farkı, frizbi ile yapılıyor olmasıdır.

Bu, frizbinin hızına yetişip sahiplerine geri götürebilmeleri için köpeklerin daha hızlı koşmalarına ve daha çok efor sarf etmelerine sebep olur.

kumsaldaki köpek

Frizbi ile oynamadan önce, köpeğinizin boyutunu göz önünde bulundurmalısınız. Daha büyük bir köpek, küçük köpeğe nazaran frizbi oynamaktan daha çok zevk alacaktır.

Aynı şekilde, atletik bir köpek sakin bir ırka nazaran oyundan daha çok hoşlanacaktır.

Nesneleri saklamak

Bir başka basit oyun ise köpeğinizin koku alma duyusunu test etmektir. Tek yapmanız gereken, köpeğinize bir ödül maması gösterip bir yere saklamak. Köpeğiniz ise zevkle mamayı bulup yiyecektir.

Bu oyunu, ödülü her seferinde daha zor bir yere saklayarak eğlenceli hale getirebilirsiniz.

köpek ve ödül

Ödülü saklamanın en iyi yolu, köpeğinizi frizbi ya da top gibi farklı bir aktivite ile oyalamaktır. Daha sonra, ödülü kuru yaprakların altına, çantanıza ya da başka nesnelerin altına saklayabilirsiniz.

Diğer köpeklerle oynamak

Eğer köpeğinizin yeterince uslu olduğunu düşünüyorsanız, bu aktivite tam köpeğinize göre! Oyun arkadaşları bulduğu için çok sevinecektir.

koşan köpekler

Bu sayede köpeğinizin diğer köpeklerle sosyalleşmesine de yardımcı olmuş olursunuz. Bu, onların stres ve endişe düzeyini de azaltacaktır.

Emirlere itaat için egzersizler

Çoğu hayvan blogunda ya da dergisinde okuyabileceğiniz birçok basit egzersiz örnekleri bulunmaktadır. Köpeğinize emir verirken net olmalı ve sabırlı yaklaşmalısınız. Bu şekilde onları ürkütmemiş ve kafalarını karıştırmamış olursunuz.

sahibine bakan köpek

Kompleks ya da hareketli sporlar

Köpeğinizin duyularını ve doğal yeteneklerini test edebileceği çeşit çeşit spor seçenekleri bulunmaktadır. Bu, bir sahip olarak sizi de test edecek ve sizin de spor yapmanıza vesile olacaktır.

Köpek Agility Eğitimi

Agility eğitimi, köpeğinizin hızlı ve doğru bir şekilde engellerden atladığı ya da altından süründüğü birtakım engel atlama yarışıdır.

Aynı şekilde, köpeğinize ne kadar söz geçirebildiğini görerek, kendi liderlik vasfınızı ve sabrınızı sınamış olursunuz.

engel atlayan köpek

Bu tür aktiviteler için biçilmiş kaftan diyebileceğimiz ırklar vardır; Border Collie ya da Brittany Spaniel gibi. Eğer çaba gösterirseniz, ülke genelinde ve hatta uluslararası yarışmalarda bile başarılı olabilirsiniz.

Ne düşünüyorsunuz? Denemeye var mısınız?

Mantrailing/Koku molekülü iz takibi

Bu, nesneleri saklama etkinliğine çok benzemektedir. Ancak, bu sefer köpeğiniz duyularını kullanarak bir insan bulmak durumundadır.

Köpeğiniz, koku takibini, bir kişinin kıyafetinden kokladığı kokuyu takip ederek yapmak durumundadır.

bavulu koklayan köpek

Aynı şekilde, kıyafet yerine başka nesneler de koyabilirsiniz. Tıpkı havaalanlarında köpeklerin şüpheli ya da tehlikeli bavul durumunda yaptıkları gibi.

Tabii ki, sizin durumunuzda daha az zararlı eşyaları arıyor olacaklardır!

Kros koşu

sahibiyle koşan köpekler

Koni koşusu, köpeğinizi olabildiğince çok koşturma etkinliğidir. Bunu tek başınıza köpeğinizi eğitmek için yapabilirsiniz.

Farklı modern ırklar için dünyanın dört bir yanında koni koşuları düzenlenmektedir.

İşte, size eğlenceli oyunlar ve etkinlikler için farklı fikirler verdik. Yarından itibaren birini denemeye başlayabilirsiniz!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.