Logo image
Logo image

Ginepig (Kobay) Farenizin Kafesi İçin Fikirler

3 dakika
Bu yazımızda ginepig fareniz için güzel bir yaşam ortamı oluşturmanıza yardımcı olacak fikirler paylaşacağız. Bunun için hayvanın üzerinde koşturacağı alanı, yiyeceklerini ve elbette hijyeni göz önüne almanız gerekecek. 
Ginepig (Kobay) Farenizin Kafesi İçin Fikirler
Son Güncelleme: 20 Ekim, 2022

Ginepig adı verilen kobay fareleri sosyal, minnettar ve etkileyici hayvanlardır. Azla yetinip mutlu olsalar da ginepig farenizin kafesini ve yaşam kalitesini kolayca geliştirebilirsiniz.

Ginepig Farenizin Kafesini İyileştirmeden Önce…

Ginepiginizin kafesini iyileştirmeden önce, kafesinin temel gereksinimlerini karşıladığından emin olmanız gerekir. Örneğin, kobayınızı bir akvaryuma koymamalısınız, çünkü burada çok fazla nem oluşur. Farenizin ihtiyacı olan şey ise temiz hava alabileceği bir tel kafestir.

Diğer bir temel gereksinim yem kabıdır. Ginepiginize taze yeşillikler ve yem verecekseniz iki kaba ihtiyacınız olacaktır, böylece yiyecekleri birbirine karıştırıp bozmaz. Ginepigler genellikle bir su şişesinden su içse de bazıları kabı tercih edecektir. Her halükârda, her zaman tatlı ve temiz su bulunduğundan emin olun.

Satın alabileceğiniz bazı kafeslerde kuru ot koymak için özel bir bölme vardır. Aldığınız kafeste özel bir bölme olmasa bile, ginepig farelerinin beslenmesinin kuru otlara dayandığını unutmayın. Bunları kafesin tabanına yayabilirsiniz. Yalnızca farenizin kolayca otlara ulaşabildiğinden emin olun, yeter.

Some figure

Son olarak, ginepigler küçük bir kutuda uyumayı severler. En azından ahşap ve benzeri bir malzemeden yapılmış, kolayca kemirebilecekleri küçük bir saklanma yerleri olmalıdır.

Tüm bu temel unsurları tamamladıktan sonra, ginepig farenizin kafesini nasıl iyileştireceğinizi düşünmeye başlayabilirsiniz.

Zemin

Ginepig kafesinin zemini düz olmalıdır, ızgaralar gözükmemelidir. Nemi emici malzemelerle yapılmış olmalıdır. Kullanabileceğiniz birçok farklı malzeme var, ancak ginepiginizin kafesini iyileştirmek istiyorsanız, yeni malzemeler denemeyi düşünebilirsiniz.

Kafesin tabanını samanla örtmeyin, çünkü ginepig bunu yiyecektir. Dolayısıyla, yürüyeceği veya tuvaletini yapacağı yerde kuru ot olmamalıdır. Preslenmiş saman, geri dönüştürülmüş kağıt vs. kullanabilirsiniz. Toksik olmayan bir malzeme kullandığınızdan ve evcil hayvanınızın rahat ettiğinden emin olun. Bunun için aldığınız malzemeyi kafese yerleştirip hayvanınızın beğenip beğenmediğini görebilirsiniz.

Some figure

Bir egzersiz çarkı kullanmayın çünkü bu, ginepigin sırtına zarar verebilir. Bu cihazlar tamamen farklı hayvanlar olan hamsterler için tasarlanmıştır.

Bunun yerine tüneller, hamaklar, kemirebileceği için tahıl çubuklar veya yukarı ve aşağı tırmanması için farklı seviyeler ekleyebilirsiniz. Ginepiglerin çok fazla fiziksel egzersiz yapmasına gerek yoktur. Çok sakin hayvanlardır.

En İyi Kaplar

Birçok ginepig yiyecek kaplarını devirip, yiyecekleri zemine döker. Hayvan yemi kurudur ve kokmaz, ancak taze yeşillikler hızlı bir şekilde bozulmaya başlayabilir, özellikle de ginepiginiz yeşillikleri uyku kutusuna ya da yemek kabının altına gizlerse.

Bu yüzden, kaldırılması zor olacak daha ağır bir yemek kabı kullanmanız, hem sizin hem de kobayınız için daha iyi olacaktır. Hatta kafes çubuklarına bağlı bir yem bölümü alabilirsiniz. Böylece kafesi daha temiz tutmanız kolaylaşır.

Ekstra Seviyeler Ekleme ve Zemin Alanını Genişletme

Kafesinizde yukarıdakilerin hepsi varsa, o zaman zemin alanını arttırmaya başlayabilirsiniz. Ginepig yani kobaylar tırmanmayı sevmezler ve pek sakardırlar. Ancak birçok kafese rampalı ikinci bir kat eklemeniz mümkündür.

Ginepiginiz koşturup keşfedecek ne kadar çok alana sahipse, o kadar iyi olacaktır.Ayrıca onu daha da mutlu etmek için ekstra oyuncaklar veya bölmeler ekleyebilirsiniz.

Biraz çelişkili görünse de, daha geniş bir alanın temizliği daha kolay olacaktır, çünkü daha fazla alan olduğu için yiyeceklerini belirli bir alanda tutabilirsiniz.

Ginepigler sevimli, şefkatli ve etkileyici küçük yaratıklardır. Mutlu yaşamak için fazla bir şeye ihtiyaçları yoktur ama yine de evlerinde daima iyileştirmeler yapabilir ve eğlenmeleri için daha fazla oyuncak verebilirsiniz.

Aynı şekilde, hayvanınızı doğru şekilde beslemeyi ve kafeslerini temiz tutmayı da unutmayın, böylece uzun yıllar bir ginepig ile dost olmanın tadını çıkarabilirsiniz.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.