Zincirlenmiş Köpek ve Onu Kurtaran Komşular

Sıradan insanlar evcil hayvanları zulümlerden korumak için her gün sıra dışı şeyler yapıyor.
 

Konu hayvanlara yapılan zulme geldi mi, zincirlenmiş köpeğin hikayesini bilmeyen yoktur. Bu zincirli köpek, sürekli olarak ağızlık takılmış bir şekilde durmaktaydı. Neyse ki, komşular çiti aşarak onu kurtarmak için harekete geçtiler.

Sahibi tarafından ağızlık takılmış ve zincirlenmiş köpek, uzunca bir süre böyle kaldı. Günlerini yalnızlık içinde geçirdi. Aslında, burnu bir bantla sarmalanmış bir şekilde zincirlenmişti. Komşular birçok kez polisi aramalarına rağmen, polisler hiç gelmedi.

Ama komşular eli kolu bağlı oturmaktan rahatsız oldular. Zincirli köpeğin yanındaki evde yaşayan bu insanlar, olaya bir el atma kararı verdiler. İşte bu şekilde, eve girmek için duvarı aşarak tüm günleri cehennemden ibaret olan bu köpeği kurtardılar.

Zincirli köpek gibi benzer hikayeleri olan köpekler

zincirli köpek

Buna benzer başka bir hikaye ise Benji’nin hikayesi. O kadar uzun süre zincirlenmişti ki artık bir deri bir kemik kalmıştı. Ama şuan onu tanıyamazsınız. Neyse ki, görünümünü ve kuvvetini geri kazandı.

Benji yıllarını zincirlenmiş bir şekilde geçirdi. Ancak şimdi yeni bir hayatı var ve halinden mutlu. Tabii ki bu, onu kurtarmak için mücadele eden bir grup insan sayesinde. Bir deri bir kemik kalmasının yanı sıra vücudu da yaralarla kaplıydı. Bu yaralar, ona atılan taşların sonucu oluşmuştu.

 

Benji kurtarıldığında sürekli ağlıyordu. Onu kurtaranlar, onu rahatlatmak için ellerinden geleni yaptılar. Birisi tarafından sahiplenilmesinden önce, yaralarının tedavi edilmesi gerekiyordu. Tabii, biraz da kilo alması. Ayrıca insanlara güvenebilmeyi ve tüm insanların şu ana kadar tanık olduğu insanlar kadar zalim olmadığını öğrenmesi gerekiyordu.

Kurtarılmasından bir hafta sonra, Benji çoktan bir arkadaş edinmişti. Yeni hayatına alışması için birçok evde yaşadı. Ama en sonunda kalıcı bir yuva buldu ve zincirlenmiş bir köpek olma durumundan kurtuldu. Onu çok seven bir sahibe ve aileye katılmasını içtenlikle karşılayan nazik kardeşlere sahip.

Köpeklere ve diğer hayvanlara yapılan zulümle mücadelede ben neler yapabilirim?

 • Bilinmesi gereken ilk şey, hayvan zulmü bir suçtur, Ceza Hukuku’nda yer alır ve cezalandırılır. Ek olarak, bir kamu davası olarak ele alınır. Diğer bir deyişle, herhangi birisi suç duyurusunda bulunabilir.
 • Zulmü ihbar etmek için, olaya dair elinizde mümkün olduğunca çok delil bulundurmalısınız. Bu deliller fotoğraflar, videolar, otopsiler, veteriner raporları, tanıklar vb. olabilir.
 • Ayrıca zulüm suçunu işleyene dair olabildiğince çok bilgi toplamalısınız. (İsim, adres, ve suçu işleyene dair tüm diğer bilgiler).
 • Dava açmak ve suçu cezalandırmak için, hayvan zulümlerini ihbar edebileceğiniz gibi suç duyurularında da bulunabilirsiniz.
 • Bu eylemlerin soruşturma süreci ve yaptırımı, diğer bilinen suçların cezalandırılma süreçleriyle benzerdir.
 

Sokak hayvanlarına dair birkaç şey

 • 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu gereği, İlçe Belediyeler ve Hayvan Gönüllüleri ile koordineli olarak, sahipsiz sokak hayvanlarının toplanması, aşılanması, kısırlaştırılması, çip ve küpe takılıp kayıt altına alınması, tedavisi biten
  ve sahiplendirilemeyen hayvanların alındığı ortama bırakılma çalışmaları belediyelerce yürütülmektedir.
  hayvan zulmü
 • Sokak hayvanlarının ortadan kaldırılması işleminde, yetkililer tarafından uygulanan yöntemler mantıklı ve uygun olmalıdır. Örneğin, çok fazla sayıda striknin kullanımı, hukuka göre uygun bir yöntem değildir.
 • Hayvanların nasıl toplanılacağını ve ortadan kaldırılacağını kanunlar belirler. Bu yüzden, hangi yönteme başvuracakları yerel güçlerinin elindedir.
 • 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu çerçevesinde, ev ve süs hayvanı ve kontrollü hayvanları bulundurma ve sahiplenme şartları, hayvan bakımı konularında verilecek eğitim ile ilgili usul ve esaslar ile sahiplenilerek bakılan hayvanların çevreye verecekleri zarar ve rahatsızlıkları önleyici tedbirler, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile eş güdüm sağlanmak suretiyle, İçişleri Bakanlığı ve ilgili kuruluşların görüşü alınarak Bakanlıkça çıkarılacak yönetmelikle belirlenir.
 • Hayvanların apartmanlarda beslenebilmesine yönelik düzenleme yasalarca belirlenir. Ancak, bazı toplulukların  ve binaların Apartman Yönetim Planlarında  “hayvan besleme yasağı” yok ise bile, dava bu sefer, Kat Mülkiyet Kanunun 18. Maddesine aykırılıktan açılır; kat malikleri, gerek bağımsız bölümlerini, gerek eklentileri ve ortak yerleri kullanırken doğruluk kaidelerine uymak, özellikle birbirini rahatsız etmemek, birbirinin haklarını çiğnememekle karşılıklı olarak yükümlüdürler.
 

Ancak,  hayvanlara yönelik hakların ve kanunların her ülkede değişiklik gösterdiğini unutmamak gerekir.