Sahibinden 5 Milyon Dolar Miras Alarak Milyoner Olan Köpek

Lulu, sahibinin tüm servetini dolaylı olarak miras alarak zengin olan ABD'li bir köpektir.
Sahibinden 5 Milyon Dolar Miras Alarak Milyoner Olan Köpek

Son Güncelleme: 18 Mayıs, 2021

ABD medyasında şu haber çıktı: Bir köpek, ölen sahibinden 5 milyon dolar miras alarak milyoner oldu. Birçok gazete bu inanılmaz olayı 11 Şubat 2021’de paylaştı.

Kuşkusuz, bu birçok soruyu gündeme getiriyor. Bir hayvana miras bırakmak mümkün mü? İnsan olmayan bir varlık bu kadar parayı nasıl yönetebilir? Ve sahibinin bıraktığı astronomik miktar kimin elinde olacak? Merak ediyorsanız, okumaya devam edin, çünkü burada size bu garip yasal durum hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlatacağız.

Haberler

The Indian Express gibi uluslararası medya kanalları haberleri bildirdi. 8 yaşında dişi bir Border Collie olan Lulu, Tennessee eyaletinde (ABD) 84 yaşında ölen sahibinden 5 milyon dolar miras aldı.

Hayvanın sahibi, bekar ve çocuğu olmayan tanınmış bir iş adamıydı. Bu hikayedeki ikinci kişi olan Martha Burton, şu anda Lulu’dan ve miras kalan büyük miktardaki paradan yasal olarak sorumlu olan 88 yaşında bir kadın. Kendisi, köpeğin hayatı boyunca bu kadar büyük miktarda harcama yapıp yapamayacağını bilmediğini söylüyor.

çilerde koşan border collie cinsi köpek

Bir köpeğin milyoner olması mümkün mü?

Tahmin edebileceğiniz gibi, bu durum hukuki bir ikilem oluşturmaktadır. Bir evcil hayvana miras bırakmak ilk bakışta sıra dışı görünebilir, ancak birçok insan bu senaryoyu özellikle de insan varisleri yoksa veya aileleri yaşamları boyunca onları ihmal etmiş veya onlara kötü muamele etmişse düşünür.

Amerika Birleşik Devletleri’nin birçok eyaletinde ve İspanya gibi ülkelerde evcil hayvanlar mülktür. Hal böyle olunca doğrudan mirasçı olamazlar. Hukuk sistemi bir köpeğin para almasını yasaklıyorsa, bu durum nasıl gerçekleşti?

Bir köpek bir gecede milyoner olamaz, ancak bir köpeğin büyük miktarda parayı miras alması içinbazı stratejiler vardır.

Mütevelli heyetinin önemi

Mütevelli heyeti, başka bir bireyin varlıkları üzerinde mülkiyeti, yetkisi veya güvencesi olan kişi olarak tanımlanır. Bu durumda mütevelli, köpek Lulu’nun şu anki bakıcısı Martha Burton olacaktır.

Yani, 5 milyon dolar doğrudan köpeğe değil, köpeğin yasal temsilcisi olarak listelenen insana gidiyor. Bu kişi süreçten herhangi bir parasal kazanç elde edemeyeceği için, tüm para – en azından teorik olarak – Lulu’nun refahına ve bakımına yatırılmalıdır.

Mirastan faydalanan hala köpektir, ancak parayı doğrudan yönetenin bir insan olması gerekir. Amerika Birleşik Devletleri’nde bu yasal durumun ortaya çıkması için belirli yasal gereksinimlere bakmak gerekir. Bunlar aşağıdaki gibidir:

  • Velayet: Bir veya daha fazla kişinin mülkiyeti, para miktarlarını ve diğer mülkleri başka bir insana transfer ettiği sözleşmenin kendisi.
  • Mütevelli (Emanetçi): Varlıkların sahibi artık mevcut olmadığında varlıklardan sorumlu kişi.
  • Yararlanıcı: Bağışçının mal varlığını alan kişi. Bu durumda vasiyet, evcil hayvanı yararlanıcı olarak belirler ve sahibi, artık hayatta olmadığında refahı için para tahsis edebilir.
  • Bakıcı: Bakıcı öldükten sonra evcil hayvana bakacak kişi. Mütevelli ve bakıcı farklı kişiler olabilir. Ancak, bir kişinin her iki görevden de sorumlu olması normaldir.
  • Düzenleyici kurum: Miras alınan paranın gerçekten de evcil hayvana yatırılmasını ve emanetçinin kendi menfaati için başka faaliyetlerde bulunmamasını sağlayan bir kurum.
milyoner köpek para saymak

Bir köpek milyoner olabilir

Belirtildiği gibi, köpeğinize miras bırakmak mümkündür, ancak yalnızca bir insan aracılığıyla. Regina Leader Post’a göre, sahiplerin % 81’i evcil hayvanlarını çocukları ve diğer akrabalarıyla benzer şekilde aile üyeleri olarak görüyor. Öyleyse neden onların geleceğini ve refahını güvence altına almayı düşünmüyorsunuz?

Bu vaka, sosyal paradigmada yavaş ama istikrarlı bir değişimi göstermektedir. İnsanlar, köpekleri türümüzün insan olmayan kardeşleri olarak görüyorlar. Bu yüzden, bazıları, sahipleri olarak öldüklerinde hiçbir şeyden mahrum kalmamaları için onlara miraslarını vermeye karar veriyorlar. İlginizi çekebilir ...

Bir Servet Devralan Zengin Evcil Hayvanlar
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Bir Servet Devralan Zengin Evcil Hayvanlar

Bugün sizlere birçoğumuzun sadece hayal edebileceği büyükte bir servet ve mirasçılarının evcil hayvanları olduğu birkaç olaydan bahsetmek istiyoruz.