Border Collie: Sürü Gütme Eğitimi Yöntemleri

Bu ilgi çekici makalemizde Border Collie için sürü gütme eğitimi yöntemlerini keşfedin. Daha fazlasını öğrenmek için lütfen okumaya devam edin!
Border Collie: Sürü Gütme Eğitimi Yöntemleri

Son Güncelleme: 03 Mayıs, 2021

Sürü gütme eğitimi yöntemleri, gütmeye özel bir yatkınlığı olan köpeklerde kullanılır. Kendilerini kolayca sevdiren, gütme gibi birçok görevi üstlenebilen itaatkar ve disiplinli doğaları olan pek çok köpek cinsi var.

Border Collie, sürü gütme için doğmuş bir köpek. Nerede yaşadığı ya da çevresinde kimin olduğu fark etmeksizin o her zaman güdecek, izleyecek ve koruyacaktır.

Sürü gütme, büyükbaş hayvanları bir yerden başka bir yere götürmek gibi basit bir işten çok daha fazlasıdır; bu, aynı zamanda beslemek ve korumakla da ilgilidir.

Bu görev aslında göründüğünden çok daha karmaşıktır. Bu nedenle eğer Border Collie’nizin harika bir güdücü olmasını istiyorsanız o zaman ona bu işi düzgünce öğretebilecek bir profesyonel eğitmenden yardım almanız gerekecek.

Çoğu kişi bunu kendi başına yapmayı tercih etse de bu, kolay bir iş değildir ve köpeğinizin hareketlerini kontrol etmenize yardımcı olabilecek bir profesyonelin yardımını gerektirecektir. Bunu doğru yeteneklerle yürütmeniz başarı sağlayacaktır.

Border Collie’ler için sürü gütme eğitimi çeşitleri

Border Collie’ler için birçok sürü gütme eğitim çeşidi mevcut. Aşağıda hepsini daha detaylı açıklayacağız.

İtaat eğitimi

Emin olmanız gereken ilk şey, Border Collie’nizin itaat eğitimi boyunca emirlerinize yanıt vermesidir. Gel, yakala, bırak ya da otur emri gibi basit şeyler, sürü gütme eğitimine başlamadan önce çok önemlidir.

Köpeğiniz tasmalıyken sakin bir şekilde yürüyebilmeli, yerinde durabilmeli ve yakaladığı ilk fırsatta kaçmaya çalışmamalıdır. Border Collie’niz ile bu raddeye henüz gelemediyseniz sürü gütme eğitimine başlamadan önce beklemelisiniz.

Henüz tüm bunları başaramadıysanız endişelenmenize hiç gerek yok çünkü Border Collie’ler en zeki köpek cinslerinden biridir. Bu nedenle köpeğinize bu düzeni öğretmek düşündüğünüzden daha basit bir görev olacaktır.

Border Collie için sürü gütme eğitim yöntemleri

Ses eğitimi

Köpeğiniz itaat eğitimini başarıyla tamamladıysa o zaman sesli komutlarla temel sürü gütme eğitimine başlamanın zamanı gelmiş demektir.

Köpeğiniz, sesinizin hızına ve yoğunluğuna bağlı olarak her zaman sesinizin tonlarını ayırt edebilmeli ve ondan ne istediğinizi bilebilmeli.

Köpeğinizin hızlı hareket etmesini istiyorsanız zayıf ve hızlı bir ses tonu kullanmanız gerekir. Yavaşlamasını istediğiniz zaman ise emir verirken ses tonunuzu alçaltmalısınız.

Köpeğinizi düzeltmek için yüksek bir ses tonu kullanmalısınız. Dikkatini çekmek için ise fısıldamalısınız. Kısa ve net kelimeler kullanın ki hayvan ondan ne istediğinizi her zaman anlasın.

Hareket eğitimi

Border Collieler’de gütme içgüdüsel olmasına rağmen o, bu işi yaptığı sırada emirlerinizi bekleyerek her zaman size bakacaktır. Birçok çalışma, çobanlarla köpeklerin kelimeler yerine bakışlar ve jestler aracılığıyla iletişim kurduklarını gösterdi.

Köpeğinize, ona bakmak ve aynı zamanda hayal kırıklığına uğradığınızı göstermek için uzağa bakmak gibi farklı jestleri öğretebilirsiniz.

sahibine pati veren eğitimli köpek

Köpeğinizin dikkatinin dağıldığını görürseniz ellerinizi kaldırın ve geriye doğru yürüyün. Köpek, yanlış bir şey yaptığını ve tekrar denemesi gerektiğini anlayacaktır.

Sürü gütme

Köpeğiniz yukarıda yer verdiğimiz üç eğitimi de başardığı zaman sürü gütmeye hazır demektir. Büyükbaşları gruplamak, yönetmek ya da çevrelemek için ona güvenebilirsiniz.

Günümüzde bu görev toplumda derin bir şekilde yer etmese de bunu Border Collie’den daha iyi yapabilecek başka hiçbir köpek yok. Gütme, içgüdüsel olduğu ve onların özlerinin bir parçası olduğu için, doğalarında var.

Bu adımlarla Border Collie’nizi sürü gütme için eğitmek sandığınızdan çok daha kolay olacak.

İlginizi çekebilir ...
Border Collie: Çok Akıllı Bu Köpekler Nasıl Eğitilir?
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Border Collie: Çok Akıllı Bu Köpekler Nasıl Eğitilir?

Border Collie, şaşırtıcı nitelikleri ve becerileri olan en akıllı cins köpeklerden biridir. Bu köpekleri nasıl eğiteceğinizi öğrenmek için tıklayın...