Köpekler Aile Üyelerini Nasıl Tanır?

Köpeklerin tanıdık yüzlerle yabancılar arasındaki farkı nasıl anladığını hiç merak ettiniz mi? Bugünkü makalemizde, bu olay hakkında konuşacağız.
Köpekler Aile Üyelerini Nasıl Tanır?
Alejandro Rodríguez

Yazan ve doğrulayan biyoteknoloji uzmanı Alejandro Rodríguez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

İnsanlar için yabancı ve tanıdık yüzleri birbirinden ayırt etmek çok kolaydır. Bu beynimizin işleyişiyle ve zaman içinde nasıl geliştiğiyle alakalıdır. Peki ya, köpekler gibi diğer hayvanların kendi türlerini ya da aile üyelerini nasıl tanıdığını merak ettiniz mi? Cevabı makalemizde!

Köpekler ve duyuları

Kimse köpeklerin en sadık ve vazgeçilmez hayvanlardan birisi olduğunu reddedemez. Eve geldiğinizi ilk duyan ve sizi karşılamaya gelen ilk kişi odur. Herkes köpeklerin harika koku duyularından dolayı insanları çok hızlı tanıyabildiklerini bilir.

Koku en güçlü ve en gelişmiş duyularıdır. Sahip oldukları koku reseptörlerinin sayısından da bunu anlamak mümkündür. Bilim insanları bu sayının 200 ile 300 milyon arasında olduğunu düşünmektedir.

İnsanlardaki 5 milyon reseptöre kıyasla bu sayı muazzamdır. Bir köpeğin koku duyusu, etrafındaki insanları ve varlıkları hızlı bir şekilde tanımalarını sağlar.

Ancak bu köpeklerin görüş ve işitme duyularının gelişmediği anlamına gelmez. Hatta, insan ve hayvanı ayırt etmelerini sağlayan da hem görüş hem de koku duyularıdır.

dize çıkmış köpek

Köpekler aile üyelerini ve diğer insanları nasıl tanır?

Bir köpeğin bir yüz gördüğünde aydınlanan serebral korteks bölgelerinin, bizimle aynı bölgeler olduğunu iddia eden birçok farklı çalışma bulunmaktadır. Yani, köpekler tanıdık ve yabancı yüzler arasındaki farkları ayırt etmek için görüş yetilerini kullanırlar.

Dahası, bazı çalışmalar köpeklerin sadece yüzlere bakarak birilerini tanıdığını iddia eder. Yani, bir yüzün tanıdık olup olmadığını anlamak için görmeleri gerekir. Tabii bu, yüzümüz örtülüyken bizi tanımayadıkları anlamına gelir. İşte o zaman koku duyularını kullanırlar.

birbirlerini koklayan köpekler

Köpekler yüzleri ayırt etmekle kalmıyor, bir de bizim yaptığımız birçok ifadeyi de anlayabiliyorlar. Daha da ilginci, köpekler kendi türlerine ait diğer üyelerin yüzlerini görmeyi diğer hayvanlara tercih ediyorlar.

Köpek dostlarını tanıyabilirler mi?

Köpeklerin bizi nasıl tanıyabildiğinin gizemini çözdüğümüze göre, geriye kendi türlerini ayırt edip edemedikleri sorusu kalıyor. Bu soru için de cevabı bilimsel araştırmalarda bulabiliriz.

Bir çalışmada, araştırmacılar iki yetişkin dişinin önüne dört tane yavru köpek koydu. Aralarından bir tanesi anneleriydi. Çoğu durumdaki sonuçlara göre, yavrular biyolojik annelerine yaklaşmaya ve onunla daha çok vakit geçirmeye meyilliydi.

köpekler aile üyelerini tanır

Peki ya, yavru köpek büyür ve yetişkin olursa? Hala annelerini tanıyıp tanımadığını anlayabilmek adına araştırmacılar bez parçaları kullandılar. Bir tanesinde annesinin kokusu vardı, diğerlerinde aynı ırka ve yaşa ait köpeklerin kokusu.

Sonuç yine olumluydu. Genç köpekler (yaklaşık iki yaşındakiler), annelerinin kokusunu hiç unutmamıştı. Uzun süre ayrı kalsalar bile durum geçerliydi.

Bu aşamada hala köpeklerin biyomekanikleri hakkında çok bilgi sahibi değiliz. Ancak, köpeklerin, sevdiklerini tanıyabildiğini gösteren açık kanıtlar bulunmaktadır. Bu yüzden eğer bu konuda endişeliyseniz, merak etmeyin; köpeğiniz sizi dışarıda bile tanıyabilir!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Racca, A., Amadei, E., Ligout, S., Guo, K., Meints, K., & Mills, D. (2010). Discrimination of human and dog faces and inversion responses in domestic dogs (Canis familiaris). Animal cognition13(3), 525-533.
  • Thompkins, A. M., Lazarowski, L., Ramaiahgari, B., Gotoor, S. S. R., Waggoner, P., Denney, T. S., … & Katz, J. S. (2021). Dog–human social relationship: representation of human face familiarity and emotions in the dog brain. Animal cognition, 24(2), 251-266.
  • Hepper, P. G. (1994). Long-term retention of kinship recognition established during infancy in the domestic dog. Behavioural processes, 33(1-2), 3-14.
  • Lezama-García, K., Mariti, C., Mota-Rojas, D., Martínez-Burnes, J., Barrios-García, H., & Gazzano, A. (2019). Maternal behaviour in domestic dogs. International journal of veterinary science and medicine, 7(1), 20-30.
  • Jenkins, E. K., DeChant, M. T., & Perry, E. B. (2018). When the nose doesn’t know: Canine olfactory function associated with health, management, and potential links to microbiota. Frontiers in veterinary science, 5, 56.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.