Bir Pitbull ve Civcivleri: Şaşırtıcı Bir Arkadaşlık

22 Kasım 2020
Pitbull'lar uzun zamandır "tehlikeli köpekler" olarak biliniyor ama bu şaşırtıcı arkadaşlık hikayesi bazı insanların fikrini değiştirmek için yeterli olabilir.

Birini ya da bir şeyi etiketlemek çok kolay. Ve bu tam olarak pitbull’ların başına gelen şey. Uzun zamandır dünya üzerindeki birçok ülkede “tehlikeli köpekler” olarak etiketlenmiş durumdalar. Ama bugünkü hikaye bazı insanların fikrini değiştirmek için yeterli olabilir. Bu yazımızda size bir pitbull ile birkaç civciv arasındaki beklenmedik bir dostluktan söz edeceğiz.

Aslında pitbull’ların tehlikeli köpek olan sınıflandırılması köpeğin kendisi ile değil de daha fazla insanların onlarla yaptığı şeylerle ilgili. Kuvvetleri ve heybetli duruşları, köpek kavgalarında kullanılmalarına ya da izinsiz geçenleri öldürmeleri için bekçi köpekleri olarak eğitilmelerine sebep oldu.

Ama tehlikeli köpek diye bir şey yok. Bir köpek ancak sizin eğittiğiniz gibi olur ve bunun için şimdi anlatacağımız hikayeden daha büyük bir kanıt yok.

Bir Pitbull ve civcivleri: Şaşırtıcı bir arkadaşlık

Pitbull ve civciv dostluğu

Köpeğin sahibinin bize anlattıkları:

“İçerisinde birçok farklı hayvanın olduğu büyük bir ev sahibi olmanın normal olduğu Texas’ta yaşıyorum. Neredeyse herkesin arkadaşlık yapması ya da tarlayı koruması için en az bir köpeği ve köpeğe taze yumurta verebilmek için de birkaç tavuğu var.

Ben de bir istisna değilim. Bir pitbull ve birkaç tavuğum var. Renkleri siyah ve beyaz ömrümde tanıştığım en tatlı köpeklerden biri. Ne zaman yürüyüşe çıkarsam onu gören insanların yüzündeki korkuyu görebiliyorum. Nereye gittiğinizin bir önemi olmadan, insanlar bu köpeğin tehlikeli olduğunu düşünüyor.

Onları suçlamıyorum hatta tanımadığın bir köpeğin yanında dikkatli olmak iyi bir şey. Ama tek hamlede bütün bir köpek cinsi kötülenmemeli. Her birini bireysel bir şekilde tanımalısın ve birkaç hafta önce çiftliğimde gerçekleşen şey size köpeğimin karakteri hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlatacak.

Sosyal medyamda paylaştım, yani eğer komşularımdan biriyseniz ya da yakınlarda yaşıyorsanız ve onu yürüyüşe çıkardığım zaman birbirimizin yanından geçiyorsak ters istikamette yürümek yerine gelip merhaba demeye karar verebilirsiniz.

Yeşeren bir dostluk

Tavuklarımdan biri yumurtladı ve bu yumurtalar çatladı. İnsanlar genelde köpeklerini bu civcivlerden uzak tutar ama ben böyle yapmamaya karar verdim. Köpeğimi tanıyorum ve bir sineği bile incitmeyeceğini biliyordum. Bir gün aniden tavuk yemliğini kokladığını fark ettim. İlk başta ne düşüneceğimi şaşırdım.

Bir süre izledim ve sonra bir video çekmeye karar verdim. Civcivlerin ondan ufacık bile korkmadığı ve köpeğim etrafta koklanırken yemeye devam ettiklerini fark ettim. İlk başta, sadece bir bakış atmak istediğini ve sonra oradan ayrılacağını düşündüm. Ama o durdu ve yanlarına uzandı. Civcivler de umarsızca onun üstüne çıktılar.

O günden beri civcivler onu çiftlik etrafında takip etmeye başladı. Belki yanındayken güvende hissediyorlar. Belki de onu kendi gardiyanları gibi görüyorlar. Sebebi her neyse görünüşlerinden daha derine inen, kırılamaz bir bağ kurdular.”

Hayvan dostluğu hakkında harika bir hikaye

Bir pitbull ve üzerinde civciv

Dövüştürmek için kullanılan tüm cinsleri tehlikeli olarak etiketlemek çok haksız bir hareket. Hem köpeklere hem de sahiplerine karşı. Onlar sadece bizim onlara öğrettiğimizi öğrenir ve ona öğrettiğimiz gibi davranır.

Bu beklenmedik dostluğun hikayesi her hayvanın benzersiz olduğunun bir kanıtı. Hayvanlar ön yargı nedir anlamazlar. Dışarıdan nasıl göründüğünüzün bir değeri yoktur; onlar için asıl önemli olan içeride nasıl olduğunuzdur. Civcivler bu şirin pitbull’un kalbinde nelerin yattığını hissedebilmiş ve ona içgüdüsel olarak inanmış.