Köpek Kavgalarını Durdurmanın Yolları

Yazıyı okumaya devam edin ve köpeğiniz kavgaya bulaştığında nasıl müdahale edebileceğinizi öğrenin.
Köpek Kavgalarını Durdurmanın Yolları

Son Güncelleme: 15 Temmuz, 2019

İki köpeği kavga ederken gördüğümüzde, içgüdüsel olarak hemen olaya müdahale etmek ve onları ayırmak isteriz. Fakat, bu durum hem onlar hem de bizim için tahmin ettiğimizden çok daha kötü bir şekilde sonuçlanabilir. Bu sebeple, bugünkü yazımızda köpek kavgalarını durdurmanın yollarından bahsedeceğiz.

Köpek kavgalarını durdurmak için tavsiyeler

köpek dövüşü

İlk olarak, köpekler arasında çıkabilecek kavgalarnın nasıl önlenebileceğini öğrenmekte fayda var. Köpeklerin birbiriyle nasıl etkileşime geçtiğini izleyin. Eğer köpeklerden biri öfkeleniyorsa, hırlıyorsa ve dişlerini gösteriyorsa , oynamak yerine diğer köpeğin boynuna saldırıyorsa, tasmasından çekin ve köpeğinizi oradan uzaklaştırın.

Çoğu zaman, köpeklerin oyunları eğlenceliden öte sert olabilir. İki erkek köpek birbirleriyle karşılaştıklarında liderliklerini birbirlerine göstermek isterler. Yemek, dişi köpek ve yavrular için de kavga ettikleri görülmüştür. İnsanlar köpekleri ayırarak onlara yardımcı olmak isterler ancak bu süreçte onlar da zarar görebilirler. Aşağıdaki tavsiyeleri okuyun ve köpek kavgalarını nasıl durdurabileceğinizi öğrenin.

1. Sakin olun

Bu madde çok önemlidir çünkü insanlar genellikle bir kavga anına şahit olduklarında telaşlanmaya meyillidirler.  Köpekler arasında görülen kavgalar çoğu zaman birkaç saniye içinde son bulur. Köpeğinizi tasmasından tutun ve kızışma anına karşı dayanıklı davranın. Bu hareketin sonucunda, hayvan içgüdüsel olarak dönüp sizi ısırabilir. Bu yüzden, derin bir nefes alın ve müdahale etmeden önce 10’a kadar sayın.

2. Gürültü yapın

Kavga eden iki köpeği ayırmanın en etkili yollarından biri de onları korkutmaktır. Böylelikle, dikkatlerini başka şeylere yöneltip hırlamayı ve birbirlerini ısırmayı sonlandırırlar. Bağırarak, el çırparak veya hızla yere basıp ses çıkararak bunu başarmanız mümkün.

3. Üzerlerine su atın

Su köpeklerin dikkatini çeker ve çoğu köpek ıslanmaktan pek hoşlanmaz. Bir hortum veya elinizde tuttuğunuz bir içeceği bu amaç için kullanabilirsiniz. Eğer parka gidiyorsanız ve köpeğiniz kavga etmeye meyilli ise mutlaka yanınıza bir şişe su alın. Biraz ıslanmak onlara hiçbir zarar vermez ve onları kavgadan uzak tutar.

4. Engel yaratın

Köpekleri ayırabilmek için onların arasında engel görevi görebilecek bir cisim bulmaya çalışın. Bir tahta parçası, büyük bir karton parçası veya uzun bir sopa bu iş için uygun olacaktır. Kolunuzun ısırılmasına karşı koruyucu görevi görebilecek herhangi bir eşya da köpekleri birbirinden ayırırken size yardımcı olacaktır.

5. Üzerlerine battaniye atın

Eğer köpeklerden biri kavga ettiği diğer köpeği göremezse kavga etmeye bir son verir. Buna ek olarak, diğer köpek de olan biteni görüp anlayamadığı için saldırmaktan vazgeçer. Bu amaçla bir battaniye veya bir ceket kullanabilirsiniz.

Üzeri örtülen köpek enerjisini üstündeki kumaş parçasından kurtulmak için harcayacaktır. Bu esnada ise diğer köpeğin dikkati dağılır ve sahibi tarafından daha kolay bir şekilde uzaklaştırılabilir.

6. Kuyruğunu çekin

Köpeğinizin kuyruğunu çekerken çok dikkatli olun çünkü köpeğinizin içgüdüsel bir şekilde sizi ısırması oldukça muhtemeldir. Fakat bu yöntem iki köpeğin kavgasını durdurmak için oldukça etkilidir. Kuyruğunu ona zarar vermeyecek şekilde geriye ve yukarı doğru çekin. Unutmayın ki kuyruktaki sinirler ve kemikler omurilikle bağlantılıdır . Bu yüzden çok dikkatli olmalısınız.

7. Bacaklarınızı kullanın

koşan köpekler

Köpeğinizi kavgadan ayırmak için onu sert bir şekilde tekmelemenize gerek yok. Kavgayı durdurmak için bacağınızı kullanarak onu hafifçe itin. Bu yöntemi yalnızca kalın pantolon ve ayakkabı giyiniyorsanız tercih edin çünkü köpeğinizin bacağınızı ısırma ihtimali oldukça yüksektir.

8. Son çare: Kollarınızı kullanın

Eğer yukarıda bahsettiğimiz tavsiyeler işinize yaramadıysa ve elinizde köpekleri ayırmak için kullanabileceğiniz hiçbir cisim yoksa son çare olarak kollarınızı kullanın. Köpeğin arka ayaklarını bir el arabasıymış gibi yukarı kaldırın ve olabildiğinde hızlı bir şekilde onu hareket ettirin. Köpekleri başarılı bir şekilde ayırdıktan sonra bir süreliğine güvenli bir mesafede tutmaya çalışın.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.