Pitbull Cinsi Köpekler Nasıl Yetiştirilir?

Pitbull Cinsi Köpekler Nasıl Yetiştirilir?

Son Güncelleme: 26 Ocak, 2019

Bazı insanlar Pitbull cinsi köpeklerin saldırgan olduğunu düşünür; ancak eğer Pitbull cinsi köpekler yavruyken doğru bir eğitim alırlarsa çok sakin, sempatik ve koruyucu köpekler olabilirler.

Pitbull cinsi köpekler, Potansiyel Olarak Tehlikeli Köpekler (PDD) olarak kategorize edilmişlerdir; bu yüzden düzenli olarak eğitime ihtiyaç duyarlar. Pitbull cinsi köpekler, ne yazık ki; saldırgan olmalarıyla ün kazanmışlardır.

Pitbull’ların genetiği ve geçmişi nedeniyle, bu cinsten köpekler özel bir eğitime ihtiyaç duymaktadırlar. Bir köpek evlat edinmeyi düşünüyorsanız ve Pitbull cinsi köpeklerden hoşlanıyorsanız, bir Pitbull yetiştirmek ile ilgili ipuçlarına bakmalısınız.

Pitbull cinsi bir köpek yetiştirmek ile ilgili bilmeniz gereken şeyler

Bilmeniz gereken ilk şey, tıpkı tüm diğer köpekler gibi Pitbull’lar da yavruyken bir eğitime ihtiyaç duymaktadırlar. Bir köpeği yavruyken evlat edinmek en iyisidir; çünkü onları ihtiyaçlarınız doğrultusunda şekillendirebilirsiniz. İşte dikkat etmeniz gerekenler:

Ona evinizde bir alan verin

Pitbull’unuz yavruyken, evinizde ona özel bir alan olduğundan emin olun. Bu, onun kimsenin kişisel alanını işgal etmeden, ailenizin bir parçası gibi hissetmesine, sevilmesine ve saygı duyulduğunu hissetmesine yardımcı olacaktır.

bir aile köpeği olarak pitbull

Bu alan, onu korkutan şeylerden kaçabileceği, dinlenebileceği bir yerde olmalıdır. Bu alanda iyi bir aydınlatma ve ısıtma sistemi olmalıdır. Kesinlikle ailenin geri kalanından tamamen ayrı tutulmamalıdır. Bir Pitbull’un sakin insanlarla çevrili olmaya alışmasının en iyi yolu budur.

Onu sosyalleştirin

Sosyalleşme, bir köpeğin gelişiminde ve büyümesinde önemli bir adımdır. Pitbull’unuzun diğer köpeklerle zaman geçirmesine izin verin. Misafirinizin köpeğinizi beslemesine ve onunla oynamasına izin verin.

Köpeğinizin diğer evcil hayvanlarla oynamasını engellemeyin. Evcil hayvanı olan arkadaşlarınıza sorun ve eğer onlar için bir sakıncısı yoksa Pitbull’unuzu onların yanına götürün. Bu, Pitbull’unuzu diğer hayvanlarla olmaya alıştıracaktır.

Köpeğinize ne zaman yemek yemesi gerektiğini öğretin

Bir Pitbull yetiştirirken kuralların olması ve bir program belirlemek çok önemlidir. Köpeğinizin yalnızca siz izin verdiğiniz zaman yiyebileceğini bilmesi gerekir. Köpeğiniz yemeğini, aileniz yemeğini yedikten sonra yemelidir.

Yemeğinizi yerken, köpeğiniz masadan uzak durmalıdır. Köpeğinizin misafirlerinizi rahatsız etmesine ve yemek için yalvarmasına izin vermeyin. Ona sadece belirlediğiniz zamanlarda yiyecek verin ve o yedikten sonra kasesini alın. Her şeyi yemiş olmasa bile, kaseyi yerde bırakmayın.

Pitbull cinsi köpekler: Alfa olan sizsiniz, o değil!

Pitbull cinsi köpekler, diğer köpekler gibi, genetik olarak baskın köpeklerdir. Bir Pitbull yetiştirmenin en önemli kısmı onun sizi yönetmesine izin vermemektir.

pitbull ve sahibi

Muhtemelen bunun nasıl yapıldığını merak ediyorsunuzdur. İşte bazı ipuçları:

  • Her zaman kapıdan önce siz geçin.
  • Asla sizden veya ailenizden önce yemek yemesine izin vermeyin.
  • Mobilyalara atlamasına izin vermeyin.
  • Yemek yerken size hırlamadığından emin olun. Bunu yapmasına asla izin vermeyin. Elinizi onunla yemeğin arasına koyun. Hırlarsa ya da sizi ısırmaya çalışırsa, bu şekilde davranmasını engellemek için köpeğinizi daha iyi eğitmek için uğraşmanız gerekir.
  • Sizin üstünüze çişini yapmasına izin vermeyin. Bu muhtemelen saçma gelebilir; ancak köpeklerin bir yere çişini yapması, kendi bölgelerini işaretleme şeklidir. Üzerinize çişini yapmaya çalışırsa, bunun sebebi ona ait olduğunuzu ve size canının istediği her şeyi yapabileceğini düşündüğünü gösterir. Bu yüzden, buna asla izin vermeyin.

Köpeğinizin enerjisini attığından emin olun

Pitbull cinsi köpekler, doğaları gereği aktif köpeklerdir ve çok hızlı olgunlaşırlar. Bu, bazen agresif davranmalarına neden olabilir. Bunu engellemenin iyi bir yolu, düzenli olarak egzersiz yapmalarıdır.

Egzersiz, hayvanların vücutlarındaki adrenalini atmalarına ve gerginliklerini azaltmalarına yardımcı olur. Bu tavsiyeye uyduğunuzda göreceksiniz ki; önemli olan köpeğin cinsi değil, aldığı eğitimdir. Neden bir Pitbull’un hayatınızın bir parçası olmasına izin vermeyesiniz ki!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.