Köpek Beyin Yaşlanması Nasıl Tespit Edilir?

Bu yazıda, size köpek beyin yaşlanması ve onu tedavi etmek için neler yapabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi vereceğiz.
Köpek Beyin Yaşlanması Nasıl Tespit Edilir?

Son Güncelleme: 07 Mart, 2020

Yaşlandıkça, köpekler (tıpkı insanlar gibi) ilerleyen yaşlarından dolayı sağlık sorunları geliştirmeye başlar. Bunlardan biri, köpeğin normal davranışında kademeli değişikliklere neden olan köpek beyin yaşlanması olarak bilinir. Bununla birlikte, doğru diyetle, bu bozunumu kontrol altına alabilirsiniz.

Köpek beyin yaşlanması: tespit edilmesi zor bir sorun

Azalan beyin fonksiyonu, 8 yaşından büyük tüm köpeklerin yarısında davranış değişikliklerine neden olur.

Buna rağmen, sahiplerin sadece %12’si veterinerlerine bu değişiklikler hakkında bilgi vermektedir. Bu değişikliklerin yaşlarından dolayı tamamen normal olduğunu ve bu nedenle tedaviye ihtiyaçları olmadığını düşünüyorlar.

köpek beyin yaşlanması belirtileri

Ayrıca, normal bir rutin veteriner muayenesinde köpek beyin yaşlanmasını tespit etmek kolay değildir.

Ancak belirtilerin ilk başta fark edilmesi kolay olmasa da, daha da kötüleşecek ve derhal tedavi edilmezse köpeğinizin yaşam kalitesini yavaş yavaş düşürecektir.

Köpek beyin yaşlanmasının erken teşhisi ve köpeğinize sorunu hafifletmek için özel olarak tasarlanmış bir beslenme programı verilmesi, köpeğinizin sonraki yıllarını çok daha iyi hale getirecektir.

Köpek beyin yaşlanması belirtilerini tanımayı öğrenin

Köpek beyin yaşlanmasına işaret edebilecek en önemli şeylerden biri oryantasyon bozukluğudur. Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz, köpeğinizin davranışlarına dikkat edin ve onu veterinere götürün:

 • Etkileşimde azalma – Örneğin, köpeğiniz sizi selamlamak için hevesli değilse, ilgi istemiyorsa, oyun oynamakla ilgilenmiyor gibi görünüyorsa veya sesinize tepki vermiyorsa
 • Daha az tetikte görünüyor
 • Hareket etmekte sorun yaşıyor veya amaçsızca hareket ediyor
 • İyi tanıdığı yerlerde kaybolmuş gibi görünüyor
 • Aile üyelerini veya günlük rutinleri tanımıyor
 • Duvara veya boşluğa bakıyor

Diğer olası işaretler

Köpek beyin yaşlanmasından muzdarip köpekler genellikle aşağıdaki davranış değişikliklerinden bazılarını gösterebilir:

 • Uyku düzenindeki değişiklikler: Gündüz daha fazla, gece daha az uyumak.
 • Geceleri evde dolaşmak ve bariz bir sebep olmadan havlamak.
 • Mesane veya bağırsak hareketleri üzerinde kontrol kaybı. Herhangi bir yerde tuvalete gitmek
 • Tuvalete gitmek için talepte bulunmamak.

Köpeğiniz köpek beyin yaşlanmasından muzdaripse nasıl tedavi edilir?

Köpek beyin yaşlanması, köpeğinize belirli bir beslenme programı sağlanarak yavaşlatılabilir.

Aşağıdakileri içeren antioksidanlar ve beslenme ko-faktörlerinin bir kombinasyonundan oluşur:

 • C ve E vitaminleri
 • Lipoik asit
 • Omega-3 İçeren Yiyecekler
 • Fosfatidilserin
 • L-karnitin asetil

Bu beslenme programı köpek beyin yaşlanmasından muzdarip köpeklere verildiğinde, üç ay sonra %74’ünün evde daha az kaza geçirdiği gösterilmiştir. Dahası, %61’i aile üyelerini selamlama hevesini yeniden kazanmıştır.

Erken tanı esastır

yaşlı alman kurdu

Şüphesiz, erken teşhis ve doğru tedavi, sonraki yıllarda köpeğinizin yaşam kalitesini büyük ölçüde artıracaktır.

Bu nedenle, köpeğiniz yaşlanıyorsa, davranış değişikliklerine çok dikkat edin. Herhangi bir şey fark ederseniz, köpek beyin yaşlanmasıyla ilgili olup olmadığını görmek için doğrudan veterinerinize gidin.

Unutmayın, ilk başta değişiklikler dikkatsiz bir sahip için oldukça ince veya neredeyse fark edilemez olabilir. Zaman geçtikçe çok daha belirgin hale gelecekler ve çeşitli semptomlar giderek kötüleşecektir.

Erken teşhisi bu kadar önemli kılan da budur. Bu yüzden, çok dikkatli olun ve köpeğinizle yakından ilgilenin. Size bunun karşılığında bolca miktar sevgiyle geri döneceğinden emin olabilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.