Evcil Hayvanınızın Ölümüyle Baş Etmek İçin 6 Yol

Evcil hayvanınızın ölümünün üstesinden gelmek kolay bir şey değildir. Ancak, hayatınıza devam edip, gelecekte belki yeni bir evcil hayvan evlat edinmek için bunu başarabilmelisiniz.
Evcil Hayvanınızın Ölümüyle Baş Etmek İçin 6 Yol

Son Güncelleme: 10 Mart, 2020

Evcil hayvanlar ailelerimizin bir parçasıdır ve onları bir aile bireyi gibi severiz. Bu yüzden evcil hayvanınızın ölümüyle baş etmek ve üstesinden gelmek, hayatınızda yapmanız gereken en zor şeylerden biri olabilir. Bu yazımızda, size bu zor dönemde yardımcı olabilecek bazı öneriler paylaşacağız.

Evcil Hayvanınızın Ölümüyle Baş Etmek

Bazı kişiler, yeni bir evcil hayvan sahiplenmenin iyi bir çözüm olduğunu düşünür. Ancak, ailenizden biri gibi sevdiğiniz evcil hayvanınızın yerini doldurmak mümkün değildir.

Yine de, zaman içerisinde yeni bir evcil hayvan sahiplenmek isteyebilirsiniz. Ancak unutmayın, yeni evcil hayvanınız, eski hayvanınızın yerine geçmeyecektir. Her şeyden önce, evcil hayvanınızın ölümüyle baş edebilmelisiniz. Bunu başarmanızı kolaylaştırmak için birkaç önerimiz var:

Utanmayın

Evcil hayvanınız öldüğünde üzgün olmaktan, ağlamaktan hatta kendinizi depresif hissetmek utanmayın. Hiç evcil hayvanı olmamış kişiler size duygularınızı gizlemenizi önerebilir; bunu sakın yapmayın!

Evcil hayvanlarımızın hayatlarımızdaki yeri çok önemlidir, özellikle de eğer onlarla uzun süredir birlikteysek. Onları sever, onlara bakar ve öldüklerinde üzülürüz. Eğer üzülmeseydik, bu garip olurdu.

İçinizde tutmayın

Ağlayıp içinizdeki negatif duyguları dışarı atın. Bu sayede, duygularınızı baskınlamaktan ortaya çıkabilecek anksiyete ataklarını önleyebilirsiniz.

mezar başında oturan yaşlı adam

Hakkında konuşun

Evcil hayvanınızın sizi ne kadar üzdüğü hakkında aile bireyleriniz ve yakın arkadaşlarınızla konuşun. Evcil hayvanınızı ne kadar çok sevmiş olduğunuzdan, onu ne kadar özlediğinizden ve diğer hislerinizden bahsedin. İçinizdeki tüm duyguları onlarla paylaşın ve sevdiklerinizin sizi teselli etmesine izin verin. Yakın bir dostunuz bu zor zamanları atlatmanıza yardımcı olabilir.

Güzel günlerinizi hatırlayın

Evcil hayvanınızın bir sağlık sorunu ile uğraşmanız gerektiyse veya onu ölürken gördüyseniz, bu sahnelerin sürekli gözünüzün önüne gelmesi normaldir. Bu düşüncelerden uzak durun. Evcil dostunuzla bir sürü güzel ve eğlenceli anınız olduğundan eminiz.

Üzücü anılar yerine bu güzel anılara odaklanmaya çalışın. Evcil hayvanınızı daima size ve ailenize koşulsuz ilgi ve sevgi gösteren sadık dostunuz olarak hatırlayın.

Veda edin

Bu acıyla yüzleşmemek için, öldükten sonra evcil hayvanınızı görmek istememiş olabilirsiniz. Bu normal bir durum olsa da, bazı durumlarda veda etmemek akıl sağlığınız için zararlı olabilir. Birkaç ay sonra, ona veda etmediğinizi fark ettiğinizde çok üzülebilirsiniz.

evcil hayvan mezarı

Hayatınızın bu dönemini sonlandırmak için, evcil dostunuza veda etmelisiniz. Psikologlar ve uzmanlar, sevdiğiniz birini kaybettikten sonra, ona veda etmenin ölüm ile baş etmeyi kolaylaştırdığını söylüyorlar.

Rutinlerinizi değiştirin

Bir evcil hayvanınız olduğunda, onu beslemek veya yürüyüşe çıkarmak gibi çeşitli rutinleriniz olur. Yeni rutinler oluşturmak sizin için faydalı olacaktır. Örneğin, işten sonra köpeğinizi yürüyüşe çıkarıyordunuz. Artık işten eve geldiğinizde bir duş almayı veya kendinize çay demlemeyi deneyin.

Bunu yaparken ağlasanız da yapmaya devam etmelisiniz. Önemli olan, size evcil dostunuzu üzücü bir şekilde hatırlatacak rutinlerden uzak durmanız.

Yakın bir dönemde evcil dostunuz vefat ettiyse, başınız sağolsun. Umarız önerilerimiz baş etmenize yardımcı olabilir. 


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • León F, Lupiani M, Raja R, Guillén C, González J, Villaverde C, et al. Actitudes psicológicas ante la muerte y el duelo: Una revisión conceptual. Cuad Med Forense. 2002;
  • Edo-Gual M, Monforte-Royo C, Tomás-Sábado J. Afrontar el sufrimiento y la muerte: Desafíos para el cuidado en el siglo xxi. Enferm Clin. 2015;

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.