Köpeklerin Yaşlanma Belirtileri

Genellikle veteriner hekimler, bir köpek yedi yaşına ulaştığı zaman köpeğin "yaşlı" olduğunu düşünürler.
Köpeklerin Yaşlanma Belirtileri

Son Güncelleme: 28 Aralık, 2018

Evcil hayvanlar yaşlandıkça bazı hastalıklara yakalanmak ile ilgili daha büyük risk altında olurlar. Bu nedenle, köpeklerin yaşlanma belirtileri gösterip göstermediğine dikkat etmek köpeğinize koruyucu tedaviler ve bakım sağlayabilmeniz için olmazsa olmazdır.

Köpeğinizin Yaşlandığını Nasıl Anlarsınız?

Tıpkı insanlar gibi, tüm köpekler de farklı bir şekilde yaşlanırlar. Köpeklerin yaşlanma belirtileri köpeğin boyutuna, cinsine ve diğer birçok değişkene bağlıdır. Veteriner hekimler genellikle yedi yaşına ulaşan köpeklerin yetişkinlikten yaşlılığa geçiş yaptığını düşünür.

Bununla birlikte, bu hala bir genellemedir; çünkü o yaşta ve hatta daha yaşlı olan ve henüz yaşlı bir köpek olmaktan çok uzak olan birçok köpek vardır. Her ne kadar köpekler hala genç gibi görünseler de, yine de sağlık kontrollerini daha sık yapmak gereklidir.

Genellikle, büyük köpekler küçük olanlardan daha hızlı yaşlanır. Bir Alman Çoban köpeğinin 13 yaşına kadar yaşaması büyük bir başarı sayılsa da, Yorkshire Teriyeri gibi daha küçük köpekler genellikle o yaşa kadar rahatlıkla yaşayabilir.

Yine de, köpeğinizin yaşlanıp yaşlanmadığından emin olmak için yapılacak en iyi şey köpeğinizi gözlemlemektir. Aşağıda, köpeklerin yaşamlarının bu dönemini anlamak için birkaç ipucu bulabilirsiniz.

Buna rağmen, bir köpek için en iyisinin ne olduğunu bilecek kişi, onunla birlikte yaşayan kişi; yani o hayvanın sahibidir. Bunu da söylemeden geçmeyelim. Gelin köpeklerin yaşlanma belirtilerinden 5 tanesini inceleyelim.

1. Köpeklerin Yaşlanma Belirtileri: Enerjilerinde Kayıp

Yaşlanan bir köpekte fark edebileceğiniz ilk değişiklik enerjilerindeki değişimdir. Birkaç yıl önce olduğu gibi enerji patlamaları ve sanki hiç bitmeyecekmiş gibi görünen sonsuz enerjileri artık olmayacaktır.

Her ne kadar köpekler uyumayı her zaman sevmiş olsalar da, artık daha uzun uyku çekerler ve daha sakin ve yavaş aktiviteleri tercih ederler. Bazıları bir topun peşinden koşmayı bile reddeder, kendilerinden daha hızlı olan köpeklerle oynamaz ve fiziksel hareket kabiliyetleri git gide azalır.

Tıpkı yaşlandıkça diğer birçok hayvana olduğu gibi, köpekler de artık adrenalinden ve hızdan hoşlanmaz. Ayrıca, daha sakin oyunlardan ya da daha kısa yürüyüşlerden keyif almaya başlarlar.

2. Köpeklerin Yaşlanma Belirtileri: Ruh Halinde Ani Değişiklikler

Köpeğiniz yaşlandıkça, ruh halinde ani değişimler yaşamaya başlar. Ancak her duruma bağlı olarak çok farklı olabilirler. Bazı köpekler çok daha sabırlı hale gelir. Öyle ki; yavrulara ve küçük çocuklara daha toleranslı bir hale gelirler ve genellikle olayları daha önce olduğundan daha sakin karşılamaya başlarlar.

Bir diğer yandan ise, diğer köpekler daha somurtkan olur v e artık yüksek seslere ya da stresli durumlara tahammül etmek istemezler. Bu aynı zamanda acı çekiyor olduklarının da bir belirtisi olabilir.

Eğer köpeğinizin bu tarz bir duygu durum değişikliği varsa, o halde köpeğinizin yaşadığı problemin ne olduğunu çözmek için bir veterinere muayene ettirmeniz gerekir.

3. Köpeklerin Yaşlanma Belirtileri: Diğer Köpeklerin Onlara Davranışları

Köpekler yaşlandığında, değişen sadece onlar değildir. Diğer köpekler de yaşlanmakta olan köpeğin yanındayken, bu köpeklere olan davranış şekillerini değiştirir. Köpekler birbirlerini, insanların anlamadığı şekilde anlar. Köpeğinizin etrafındaki diğer köpekler, köpeğinizin yaşlandığını ve neye ihtiyacı olduğunu anlar.

köpeğin yaşlandığını anlamak

Bu nedenle, parktaki arkadaşları onunla oynama şeklini değiştirirse ve onunla etkileşim kurmak konusunda daha az ısrar ederse ya da köpeğinizi kovalayan köpeklerin artık daha az olduğunu ve “samimi toplantılar”ın daha fazla olduğunu fark ederseniz; bunlar köpeğinizin yaşlandığına dair başka bir işaret olabilir.

Bu konudaki tek istisna yavru köpeklerdir. Yaşlı köpekler genellikle küçük köpeklere çekici gelir. Köpeğiniz izin verdiği müddetçe, yavru köpekler onunla oynamaya çalışır ya da belli bir mesafeden onları gözlemlemek ister.

4. Köpeklerin Yaşlanma Belirtileri: Beyaz Tüyler ya da Tüylerinde Başka Değişiklikler

Bir köpek yaşlandığı zaman köpekte fiziksel değişiklikler de görebilirsiniz. En belirgin değişikliklerden biri tüyleri olacaktır. Öyle ki; tüyleri beyazlayabilir, kuruyabilir ve daha az parlak bir hale gelebilir.

Aynı zamanda normalden daha soluk bir renge dönüşebilir. Bazı durumlarda, hayvanın tüyleri bazı bölgelerde daha az uzar, daha sert olur ve hatta tüyleri bile dökülebilir.

Genç köpeklerin, özellikle de sırt ya da ağız çevresinde beyaz ya da gri tüyleri olması oldukça yaygın olarak görülür. Fakat yaşlandıkları zaman bu gri tüyler aynı zamanda gözlerini ve kulaklarının çevresini de sarar. Bazı köpekler tamamen bembeyaz olur.

5. Köpeklerin Yaşlanma Belirtiler: Hastalıklar ve Rahatsızlıklar Ortaya Çıkmaya Başlar

Tıpkı insanlarda olduğu gibi, köpeğiniz yaşlandığında da birçok hastalığın ortaya çıkması daha olası bir hale gelir. En sık gözlenen hastalıklar ise gözler, eklemler, kemikler ve metabolizma ile ilgili olur.

Buna ek olarak, köpeğinizin kilosunda değişiklik görülebilir. Her zamanki beslenme düzenlerine bağlı kalsalar bile kilo vermeye başlayabilir ya da şişmanlayabilirler. Yaşlı köpekleri etkileyebilecek birçok farklı hastalık olduğunu ve bunların hepsinin görünür olmadığını unutmamalısınız.

Köpeğin aklı karışabilir, sağır olabilir, cilt sorunları ya da alerji yaşayabilir, sindirim sorunları vb. hastalıklara yakalanabilir. Eğer köpeğinizin reçeteleri ve veteriner ziyaretleri artmaya başladıysa, bu durum köpeğinizin yaşlandığına dair en açık işaretlerden biridir.

Tıbbi Bakımın Önemi

Yedi yaşından büyük köpekler için daha sık veteriner muayenesi yaptırmak çok önemlidir. Köpek ister yaşlı, ister genç bir köpek olsun; bir köpeğin sağlığındaki değişiklikleri yalnızca nitelikli bir sağlık personeli saptayabilir. Ve köpeğin yaşam kalitesini etkilemeden hastalıkları önlemek ya da durdurmak için gerekli tedavileri önerebilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Beato Mallofret, M. (1999). Incontinencia urinaria: 6 casos clínicos. Clínica veterinaria de pequeños animales, 19(3), 0171-180.
  • Bayón Del Río, A., Palao Jiménez, C., Micó Valls, C., & Vecino Cordero, E. (2010). Oftalmología veterinaria: de la catarata al OCT. Archivos de la Sociedad Española de Oftalmología, 85(12), 387-389.
  • López, X. R., & Melián, C. (2004). Enfermedades metabólicas y hormonales en perros geriatrícos. Argos: Informativo Veterinario, (60), 32-35.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.