Kilo Veren Sahibini Tanımayan Köpek

Köpeğinizin sizi tamamen görünüşünüze göre şıp diye tanıyıp tanıyamayacağını hiç merak ettiniz mi? Yani, sadece sizin fotoğrafınıza bakarak... Birlikte geçirmiş olduğunuz süre, muhtemelen evet demenize yol açacaktır. Bu, 18 kilo vermiş olan sahibini tanımayan bir köpeğin hikayesidir.
Kilo Veren Sahibini Tanımayan Köpek

Son Güncelleme: 25 Şubat, 2021

İnsanlarla köpekler arasındaki bağ, herkes tarafından bilinir. Bir evcil hayvanın, ailesini en son görüşünden birkaç gün, haftalar veya aylar sonra görünce tanıyabilmesi muhteşemdir. Bir seyahatten döndüğümüzde bizi kilometrelerce uzaktan bile tespit edebilir. Bu sebeple birkaç kilo vermiş olan sahibini tanımayan köpek hikayesine bir miktar şaşırdık. Bu konu hakkında ne biliyorsak size de anlatacağız.

Köpekler ve insanlar, pek çok yüzyıldan beri süregelen bir şekilde çok iyi bir şekilde anlaşırlar. Öyle ki her yerde birbirimizin en, en iyi arkadaşı olduğumuzu belirtmek yanlış olmaz. Yine de bu bağın sarsıldığı bazı zamanlar da olabiliyor. Özellikle de kişinin görünüşü dikkate alınacak değerde değişirse.

Sahibini tanımayan bir köpek

Bir adam, bir hastalıktan dolayı birkaç haftasını hastanede geçirdi ve bu da aşırı derecede kilo vermesine neden oldu – yaklaşık 18 kg.. Daha sonra bu adam, Willy adındaki köpeği ile oynayıp biraz keyifli vakit geçirmeyi umarak evine geri döndü.

Gelgelelim ki köpek, sahibinin umduğu gibi onu gördüğü için pek de mutlu görünmüyordu. Aslında Willy, hiç de mutlu değildi çünkü adam onun için sadece bir yabancıydı. Adam, Willy’i yanına çağırdı ve hayvan, kendi insan arkadaşını tıpkı o adamınkisi gibi olan sesi aracılığıyla bulmaya çalıştı.

Ancak bu süre içerisinde Willy, önünde duran “davetsiz misafire”, yani evine gizlice girme cesaretine sahip olan kişiye karşı havlamaya başladı. Elbette en sonunda köpek, bu “yabancıya” yaklaşıp onu kokladığında her şey, en nihayetinde değişti.

Tam da o anda Willy, yabancının, eskisi kadar iri olmayan sevgili sahibi olduğunu fark etti. İşte o zaman köpek, heyecanla dolup taştı ve bu heyecanını kuyruğunu sallaya sallaya sahibinin etrafında zıplayıp durarak gösterdi.

Hayvanın tepkisi biraz komikti. Oysa başta ne kadar da güvensizdi. Daha sonrasında aklı karışmış ama meraklı, fakat en sonunda onu gördüğü için oldukça mutlu.

Köpekler, kesinlikle insan yüzlerini tanıyabilir

Willy’nin sahibini tanımasında yaşadığı problem, sahibinin geçirdiği aşırı kilo kaybı yüzünden onun yüzünü tanıyamamasıydı. Her şeyden önce adam, önceki halinden oldukça farklı görünüyordu ve köpekten de uzun bir süre ayrı kalmıştı.

İşte bu, diğer evcil hayvanların da başına gelebilecek bir olay. Yüz tanıma üzerinde yapılan bazı çalışmalara göre köpekler, aslında bildikleri yüzlerin özelliklerini ayırt edebilir. İster insan olsun ister diğer hayvanlar.

Yüz hatlarını yalnızca insanların ve primatların tanıyabileceği izlenimine kapılmıştık; ancak şimdi bu araştırma, köpeklerin de bunu yapabildiğini onayladı. Görsel temas, bir köpek için çok önemlidir.

Onlarla konuşurken size ne kadar dikkatle baktıklarına hiç şaşırmadınız mı? Bu, herhangi bir kişinin özelliklerini tam olarak nasıl hatırlayabileceğidir. Aynı zamanda köpekler, bir kişi gülümsediğinde ağzının nasıl şekil aldığı veya kızgınken kaşlarını çattığında nasıl göründüğü, vb. gibi belirli yüz hareketlerini tanımlayabilir.

Yüz tanıma hakkında yapılan bir araştırma

Sahibini tanımayan köpek - yüz tanıma

Araştırmacılar, sahiplerinin fotoğraflarına bakan bir grup köpeğin tepkilerini değerlendirdi. Elbette ki araştırmacılar, aralarına yabancı köpeklerin ve bilinmeyen insanların fotoğraflarını da eklediler.

Çalışma, köpeklerin, daha yakından bakmak amacıyla tanıdıkları kişilerin fotoğraflarının önünde daha uzun süre durduğunu ortaya çıkardı. Tam tersine, köpekler, bir fotoğraftaki kişileri veya hayvanları tanımadıklarında o fotoğraflara daha az dikkat etti ve dikkatleri hemen dağıldı.

Araştırmacıları en çok şaşırtan şeylerden biri, köpekler, insanları tanıyabildiğinde bile, diğer köpeklere çok daha fazla ilgi gösterdi; o köpekleri tanısalar da tanımasalar da. Bu belki de onlarla daha fazla ortak noktaları bulunduğu içindi. Köpeklerin, diğer hayvanların bir tehdit mi yoksa bir lider mi olduğunu ve onların önünde nasıl davranacağını analiz etmesi gerekir.

Artık siz de biliyorsunuz. Köpeğiniz size uzun uzun bakıyor çünkü bu şekilde, sizi hafızasına eklemek ve sizi daha sonra tanıyabilmek adına özellikleriniz üzerinde çalışmış oluyor.

İşte, kısa süre içinde fazla kilo kaybederseniz ve köpeğiniz sizi uzun bir süre görmezse olacak olan budur. Kıssadan hisse; siz pizzanızı yemeye devam edin. Köpeğiniz sizi olduğunuz gibi seviyor.

İlginizi çekebilir ...
Köpeklerin Tanımanız Gereken 5 İmdat Çağrısı
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Köpeklerin Tanımanız Gereken 5 İmdat Çağrısı

Köpeğimizin bazı davranışları bazen bize garip ya da hatta komik gelebilir. Ancak aslında bu davranışlar bize bir şeylerin ters gittiğini anlatır. ...