Hayvan Davranışları: Köpekler Neden Havlar?

Köpekler sıkıntıdan bölgesel tehlikelere kadar birçok konuda havlayabilir. Korktuklarında, strese girdiklerinde ve hatta sinirlendiklerinde havlayabilirler.
Hayvan Davranışları: Köpekler Neden Havlar?

Son Güncelleme: 08 Kasım, 2019

Hayvan davranışları arasında havlamak köpekler için bir iletişim şeklidir, ancak her zaman neden havladıklarını anlayamayabiliriz. Bu makalede, köpeklerin havlama nedenlerinden bahsedeceğiz.

Hayvan davranışları: köpekler neden havlar?

Eğer bir köpeğiniz varsa farklı sebepler için havladığını fark etmişsinizdir. Ancak bazı durumlarda neden havladığını anlamayabilirsiniz. Onlara kızabilir ve hatta durumu korkutucu bulabilirsiniz. Bu yüzden köpeklerin neden havladığını bilmek önemlidir:

1. Stres

Köpekleri strese sokan birçok durum vardır. Bu durum kişiliklerine, bireysel tecrübelerine ve hatta ırkına göre değişebilir. Köpeğiniz “stresten” havlamaya başladığında anlamanız zor olabilir, ancak köpeğinizin normalden daha çok ses çıkardığını fark ettiğinizde ortada bir sorun olduğunu anlayabilirsiniz.

Bu sebeplerden bazıları şunlar olabilir:

  • Eğer köpeğinizin travmatik bir geçmişi varsa,
  • Çok uzun zaman yalnız bırakılmışsa,
  • Bir şey yapmasına izin verilmediyse.

2. Sıkıntı

Gününün çoğunu yalnız geçiren köpeklerin çoğu sıkılır. Sıkıldıklarında ise yaramazlık yapmaya başlarlar; saksıları kırarlar, elbiseleri etrafa saçarlar ya da havlayıp ulurlar.

Sık sık köpeğinizin ne işler peşinde olduğunu komşunuzdan öğrenirsiniz ya da uzaktan havlamalarını duyarsınız. Bu durumu genelde bahçede, terasta ya da balkonda yalnız bırakılan hayvanlarda da görebiliriz. Hatta bazen evde olmanıza rağmen onu aile aktivitelerine dahil etmediğinizde de başınıza gelebilir.

Bu tür havlamaları azaltmak için köpeğinize yeterli ilgiyi göstermeniz gerekmektedir. Ona oyuncak verin ve eve geldiğinizde onunla mutlaka oynayın.

uluyan beyaz köpek

3. Hayvan davranışları: aşırı mutluluktan havlamak

Bazen kuyruk sallamak ve etrafta zıplamak; eve geldiğinizde, ona mama verdiğinizde ya da onunla oynadığınızda duyduğu mutluluğu ifade etmeye yetmez. Bazı köpekler neşelerini ve çoşkularını ifade etmek için de havlar.

Eğer köpeğiniz aşırı uyarıldıysa, mesela çeviklik ya da diğer enerji gerektiren aktiviteler yaptıysa, kontrolsüz bir şekilde havladığını görebilirsiniz.

4. Dışarıda olan şeyler

Çoktan bildiğiniz üzere, köpeklerin duyma becerileri insanlardan çok daha iyidir. Bunun sonucunda, bizim duyamadığımız şeyleri duymaları çok normaldir. Tabii, bu durum dışarıda sürekli bir tehlikenin bizi beklediği anlamına gelmez. Çoğu durumda, bahçedeki bir kediye ya da kuşa havlarlar.

5. Hayal kırıklığı

Evcil hayvanların istediklerini alamadıklarında sinirlenmeleri çok normaldir. Bu hayal kırıklığını ifade etmenin bir yolu da havlamaktır. 

Peki, hangi durumlar köpekleri sinirlendirebilir? Örneğin, köpeğiniz lazer oyuncaklarıyla oynadığında, topu gösterip atmadığınızda veya dışlandığında hayal kırıklığına uğrayıp havlayabilir.

6. Bölgesel davranış

Bölgesel davranış, köpeğinizin bariz bir nedeni olmadan havlamasının başka bir nedeni olabilir. Bölgelerinin (evleri gibi) tek “sahibinin” kendileri olduğunu göstermek istiyor olabilirler.

Bu nedenle, köpeğiniz kapı girişinde, balkonda ya da koridorda durup havlıyorsa, diğer hayvanlara “burada onun borusunun öttüğünü” ve olası davetsiz misafirleri uyardığını anlayabiliriz.

hayvan davranışları

7. Hayvan davranışları: sağlık sorunları

Köpeklerin hasta olduklarında, yaralandıklarında ya da sakatlandıklarında havlamaya meyilli olduklarını biliyor muydunuz? Örneğin, sağır ya da kör hayvanların daha sık havladığı gözlemlenmiştir. Çevrelerini anlamakta daha çok güçlük çekerler ve savunma mekanizmaları olarak havlamayı tercih ederler.

8. Genetik

Son olarak, genetiğin bir köpeğin diğerinden daha fazla havlamasında rol oynayıp oynamadığını konuşmamız gerekir. Beagle, Cocker Spaniel ya da Basset Hound (av köpekleri) gibi ırklar, Molosser gibi ırklara kıyasla daha çok havlar. Kaniş gibi küçük köpekler de Golden Retriever gibi daha büyük köpeklere göre daha çok havlar.

Şimdi, köpeğinizin birçok farklı nedenden dolayı havlayabileceğini öğrendiniz. Umarız, bu yazı sayesinde, hayvan davranışları konusunda size bir bakış açısı kazandırabildik.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Mujica González, R. S. (2012). Etologia clínica en caninos. Mundo Pecuario.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.