Köpeğinizin Güzel Fotoğraflarını Çekmek için İpuçları

Bazen köpeğinizin fotoğrafını çekmek göründüğünden daha zor olabilir çünkü köpekler yerinde duramazlar! Eğer köpeğinizin fotoğrafını çekmek istiyorsanız köpeğinizi sabit kalması için zorlamak yerine onun sakinleştiği anları bekleyebilirsiniz.
Köpeğinizin Güzel Fotoğraflarını Çekmek için İpuçları

Son Güncelleme: 17 Mayıs, 2019

Belki de evcil hayvanınıza top getirmek ya da el sıkışmak gibi bazı numaralar öğrettiniz ama bir türlü selfie ya da video çekmek için uygun bir poza sokamıyorsunuz. Eğer bu durumdan muzdaripseniz, köpeğinizin güzel fotoğraflarını çekmek için bu ipuçlarını kaçırmayın!

Köpeğinizin Güzel Fotoğraflarını Çekmek için İpuçları

Herkes evcil hayvanını çok sever ve parka gittiklerinde, yeni birisiyle tanıştıklarında ya da tatile gittiklerinde başkalarına da göstermek ister. Ancak her zaman istedikleri şekillerde fotoğraflar elde edemezler. Büyük ihtimal, bütün fotoğrafların Pinterest’teki gibi havalı gözükmesini istiyorsunuz.

Bazen en iyi dostumuz, kıpırdaman duramadığı, kameraya burnunu soktuğu ya da kameraya bakmadığı gibi sebepler yüzünden fotoğrafı mahveder. Bu yaygın sorunları önlemek için (onların hayvan olduklarını da göz önünde bulundurarak), aşağıda köpeğinizin harika fotoğraflarını çekmek için verdiğimiz ipuçlarını deneyebilirsiniz:

1. Ödül verin

Ödül, top, oyuncak... hayvanınızın en çok neyi sevdiğini siz daha iyi bilirsiniz. Köpeğinizin dikkatini kameraya doğru çekmek ve kıpırdamadan durmasını sağlamak için iyi bir yoldur. Eğer yanınızda birisi eşlik ediyorsa, ödülü tutması için o kişiye verebilirsiniz.

2. Değişik sesler çıkartın

Amaç köpeğinizin dikkatini çekmek; bu yüzden kameraya bakmalarını sağlamak için bazı sahipler ilginç sesler çıkartır. Örneğin; bir nesneye vurabilir, ses çıkaran bir oyuncağı sıkabilirsiniz vb.

sahilde köpek ile fotoğraf çekinen kadın

3. En iyi açıyı yakalamaya çalışın

Evcil hayvanların fotoğrafını çekerken yapılan en yaygın hata, fotoğrafı insanların kendi açılarından çekmeye çalışmalarıdır. Ayaktan çekmek yerine, hayvanların dünyayı gördükleri gibi, biraz daha alçaktan çekebilirsiniz.

Fotoğraflarınızın daha profesyonel gözükmesini sağlamak için köpeğinizden size bakmasını istemeyin. Yere çömelin ve köpeğinizin o açıdan size yaklaşmasını bekleyin.

4. Doğal ışığı yakalamaya çalışın

Köpeğinizin fotoğrafını çekmek için başka bir hile ise ışıktır. Fotoğrafçılıktan çok anlamanıza gerek yok; evde kalmak yerine parka ya da bahçeye çıkabilirsiniz. Aynı şekilde, eğer evde fotoğraf çekinmek istiyorsanız perdeleri açın ve güneş ışığı altında çekinin. Fotoğraf için en uygun vakitler sabah ve öğleden sonraki ilk birkaç saattir. 

Fotoğraf çekinirken flaş açmayınız; köpeğinizin gözlerine zarar verebilir. Bir dahaki sefer flaş kullandığınızda nasıl birkaç saniye körlük yaşadığınızı hatırlayın. Ayrıca, flaş yüzünden köpeğinizin gözleri fotoğrafta kırmızı çıkacaktır.

5. Güzel fotoğraflarını çekmek için ortamı iyi ayarlayın

Evcil hayvanınızın tüyleriyle zıt renkte olan bir battaniye kullanabilir, kanepeye tırmanmasına izin verebilir, arka plan olarak beyaz duvar kullanabilir ya da hayvanınızın çiçeklere yaklaşmasını bekleyebilirsiniz.

Arka planı çok iyi şekilde ayarlayarak fotoğrafın daha profesyonel gözükmesini sağlayabilirsiniz.

6. Zevkini düşünün

Köpeğinizin neyi sevip neyi sevmediğini biliyorsunuz. Kişiliğinden ve alışkanlıklarından faydalanarak güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Örneğin, sudan hoşlanıyorsa (çoğu Golden Retriever gibi) ya da tüm gün uyuyorsa (Saint Bernard gibi), en iyi fotoğrafları havuzda ya da yatakta yakalayabilirsiniz.

esneyen köpeğin fotoğrafını çekmek

Fotoğrafı çekmek için doğru anı bekleyin. Örneğin sevdiği biri eve girdiği zaman, sevdiği yemeği beklerken, sabah yürüyüşü sırasında, banyo yaparken ya da oyun oynarken.

7. Fotoğraflarını çekmek için zorlamayın

Köpeğiniz, onun önünde bir kamera tutarken neden hareketsiz kalması gerektiğini ya da bazı hareketleri yapmasını istediğinizi anlamayabilir. Sonuçta kameranın ya da selfienin ne olduğunu bilmiyor! Bu yüzden, onu poz vermeye zorlamadan hazırlıksız yakalayın. Uykuya dalmasını ya da sakince pencereden dışarıyı seyretmesini bekleyin.

Aynı zamanda, onu ürkütmeyecek sıradan pozlar çekmek için köpeğinizin, kendi kendine ya da başka hayvanlarla oyun oynadığı zamanlardan da yararlanabilirsiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.