Köpeklerde Koklama: Köpekler Birbirilerini Neden Koklar?

Köpeklerin birbirilerini koklaması gayet normal bir davranıştır. Köpeğinize bunu yaptığı için asla kızmamalısınız. Bunun yerine neden böyle davrandığını anlamaya çalışın.
Köpeklerde Koklama: Köpekler Birbirilerini Neden Koklar?
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Bildiğiniz gibi köpeklerin en gelişmiş duyusu koku duyusudur. Birbirini koklayan iki köpek gördüğünüz zaman, onların birbirileri hakkında bilgi almalarına şahit oluyorsunuz demektir. Köpekler, diğer köpeklerin ne yediğinden cinsiyetine ve hatta duygu durumuna kadar birçok şeyi koklayarak anlayabilir. Öyleyse, köpeklerde koklama yetisi neden bu kadar gelişmiştir ve köpekler birbirilerini neden koklar?

Köpeklerde koklama yöntemiyle kimyasal mesaj aktarımı olur

Bu adeta kimyasal yollarla bilgi alışverişi yapmak gibidir. Hatta bu, hayvanlar dünyasındaki diğer birçok kimyasal iletişim şeklinden sadece bir tanesidir.

Köpekler birbirini kokladığı zaman Jacobson ya da sapan kemiği organı adındaki bir yardımcı koku alma sistemi aktif hale gelir. Bu organdaki sinirler beyinle doğrudan bağlantı kurabildiği için kimyasal iletişimi sağlayan kapasiteye sahiptir.

Bilgiler nereden gelir

aşk yaşayan köpekler

Köpekler koku yoluyla birçok bilgi edinir. Peki bu bilgiler nereden gelir? Köpeklerin anüsünün her iki tarafında iki tane anal kese bulunur. Bunlar köpeğin bilgi almak için kullandığı kimyasalları salgılamaktadır. Köpekler birbirini kokladığında gerçekleşen data aktarımından apokrin ter bezihttps://tr.wikipedia.org/wiki/Apokrin_bezler sorumludur. Yağ bezi de bu süreçte önemli bir role sahiptir.

Buna ek olarak, bir köpek büyüme çağındayken anal keselerinde bazı sorunlar oluşabilir. Bazen dışkı bu bezlere girer ve köpek için can sıkıcı hatta acılı bir hale gelir. Köpeğinizin anüsünü yere sürttüğünü gördüyseniz ya da poposuna çok fazla bakıyorsa bezelerinin temizlenmesi için veterinere götürmelisiniz.

Köpekler başka köpeklerin anal keselerinden gelen salgıları kokladığı zaman oldukça doğru bilgiler edinir. Genetik, beslenme ve bağışıklık sisteminin köpeklerde yarattığı kimyasal değişimler kokularını da değiştirir. Bu yüzden, salgıladığı kokular onlar hakkında birçok bilgiye sahiptir.

Yürüyüşte ve sosyalleşirken

Köpeğinizi yürüyüşe çıkardığınızda bir köpekle ilk defa karşılaştığı zaman şöyle olur. Önce birbirilerine temkinli bir şekilde yaklaşır, kuyruk sallamaya başlar ya da tetikte dururlar. Sonra hemen birbirilerinin popo kısmını koklamaya başlarlar. Daha önce hiç köpek sahibi olmamışsanız bu davranış size muhtemelen tuhaf gelir.

Ancak köpeklerin birbirini koklaması son derece normaldir. Köpeğinize bunu yaptığı için asla kızmamalısınız. Bunun yerine sebebini anlamaya çalışın. Bu sizi biraz rahatsız etse de, köpeğinizin kimyasal iletişim duygusunun gelişmesi için birkaç saniyeliğine de olsa koklamasına izin vermelisiniz.

Koku duyusu ve hafıza

Yavru köpekler kör ve sağır doğdukları için koku duyularını erkenden kullanmaya başlarlar. Annesini emmek için memeyi de bu şekilde bulurlar.

Büyüyüp yetişkin hale geldiklerinde ise 150 ila 300 milyon koklama hücresi gelişmiştir. Sadece 5 milyon hücresi olan insanlarla kıyaslandığında müthiş bir fark görüyoruz.

Köpeklerde koklama hafızası

Köpeklerin aşırı gelişmiş koku duyusunun yanı sıra, koku hafızası da oldukça gelişmiştir. Diğer köpeklerin kokusunu yıllarca görmeden bile hatırlayabilirler.

Köpeklerde koklama mesafesi konusunda kafanızda bir fikir oluşması için şunu söyleyebiliriz, köpekler insanların koku alanından 10 kat daha geniş mesafedeki alana yayılan kokuları alabilir. Sizin de bildiğiniz gibi köpeğiniz hem sizi hem de diğer hayvanları tanımak ve hatırlamak için kokuları kullanır.

Her köpeğin girişkenliği

köpeklerde koklama: arkadaş iki köpek

Köpeklerdeki bilgi alışverişi her köpeğin girişkenliğine ve koklanmaya izin verip vermeme eğilimine göre değişir. Daha girişken köpekler koklamayı kolaylaştırmak için kuyruğunu dikerken daha az sosyal olanlar kuyruğunu aşağıda tutmak ister ve tanışmayı reddeder.

Kuyruksuz doğan ya da kuyrukları kesilmiş köpekler de vardır, bunlar iletişim kurmakta ve tanışmakta zorlanır. Bu durumda iki köpek kavgaya bile girebilir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.