Köpekler Üzgünken de Kuyruk Sallar

Köpeklerde farklı kuyruk hareketleri vardır. Köpeklerin kuyurklarını sallama şekli hislerini ortaya çıkarabilir, köpeklerin mutlu olduklarında kuyruklarını salladıklarına inanılır, ancak bu her zaman doğru değildir.
Köpekler Üzgünken de Kuyruk Sallar
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Köpeklerin kuyruklarını sadece mutlu olduklarında salladığını düşünüyoruz. Bununla birlikte, bu aynı zamanda üzüntü belirtisi de olabilir. Keder ve sevinç arasındaki fark köpeğin kuyruk yönüne bağlıdır. Eğer sağ tarafta ise, bu o zaman olumlu bir duygu sinyalidir. Sol tarafta ise, olumsuz bir duygudur.

Araştırmalar, kuyruğunu hafifçe sola doğru eğen başka bir köpeği gördüğünde köpeklerin kalp atış hızında artış ve endişe yaşadığını gösterdi. Açıklama, tehlikede hissetme veya bir tehdidi algılama gibi olumsuz duyumlardan kaynaklanmaktadır.

Bununla birlikte, bir köpek kuyruğunu sağa doğru eğdiğinde, diğer köpek sakin kalmıştır. Bu nedenle, kuyruk sallama bir tür iletişimin işaretidir. Bunun nedeni bir köpeğin beyninin asimetrik çalışmasıdır. Bu durumda, kuyruk belirli bir zamanda aktif olan serebral yarım kürenin tarafına doğru eğilir.

Bizim için, insanlar olarak, köpeklerin kuyruklarının hareketlerini tespit etmek kolay değildir. Ancak, köpekler için bu doğaldır.

Kuyrukların hareketleri

dik kuyruk ile yeri koklayan köpek

Evcil hayvanımızın kuyruk hareketlerinin neredeyse tamamı bize veya başka hayvanlara bir şeyler anlatır. Bu yüzden köpeklerin bir kuyruğa sahip olması önemlidir. Sosyalleşmek ve diğer köpeklerle ilgili problemlerden kaçınmak için faydalıdır. Gördüğümüz üzere, insan yüz ifadelerine en yakın şeydir.

Ama dahası var, kuyruk hareketleri hayvanlarımızın anal bezlerinde sahip oldukları feromonların kokusunu yayıyor. Köpek iletişiminin başka bir kanalıdır.

Sallanan bir kuyruk gerçekten ne anlama geliyor?

 • Dairesel hareketler. Köpek empati, eğlence ve oynama arzusu göstermektedir.
 • Bir taraftan diğer tarafa hızlı kuyruk hareketleri. Köpek ajitasyon, mutluluk ve neşe fakat aynı zamanda da sabırsızlık ve sinirlilik hissetmektedir. İnanılanın aksine, bu durumlarda köpek arzu ve korku arasında kalır. Bir şey yapma arzusu ve yaparlarsa ne olacağından korkmak arasındadır.
 • Örneğin, köpeğimizin önüne bir tabak yemek koyarsak, hayvan bizim yaklaştığımızı görürse, rahat bir kuyruğa sahip olmak yerine, onu sallayacak, yiyeceğin yarattığı mutluluğu ve insanın yiyeceği götüreceğinden şüphe ettiğini gösterecektir.
 • Kısa ve hızlı hareketler. Bu durumlarda, kulaklar geriye doğru bükülürse ve köpek dişlerini gösteriyorsa, köpek saldırmaya hazır demektir.
 • Kuyruğun ucu yukarı doğru kalkar. Köpek otoritesini göstermektedir. Bu baskın bir köpektir ve fikrini değiştirmek zor olacaktır.
 • Kuyruğun ucu kalkık ve kavislidir. Köpek kendine güvenini ve kontrolünü gösteriyor.
çimde gezen chihuahua

Köpeklerin kuyruk pozisyonları

 • Kuyruğu yataysa, genellikle köpeğin ilgisini çeken bir şey olduğunu gösterir. Bir şey dikkatini çekmiştir.
 • Kuyruk genellikle yataysa ve tüyleri gerginse, köpek olası bir çatışma hakkında gergindir. Bu durumda köpekten uzaklaşmak daha iyi olacaktır.
 • Kuyruğu alçak ve arka ayaklarından uzaktaysa. Bu, köpeğin sakin ve rahat olduğunu gösteren bir işarettir.
 • Kuyruk düşükse, arka bacaklarına yakın ve hafif yanal hareketlerle sallanıyorsa köpek kendini güvensiz hissediyordur. Köpek huzursuz ve önünde ya da etrafında olan şeylerden hoşlanmıyordur.
 • Kuyruk bacakların arasındaysa, bu genellikle korku yüzündendir. Başka bir deyişle, köpekler korkar. Ayrıca, sürünün baskın üyesine boyun eğmek anlamına da gelebilir. Bu hareket çok önemlidir ve kuyruk kesilmişse büyük bir kayıptır. Çünkü kuyruk bacakların arasında olduğunda hiçbir feromon yayılmaz. Bu durum bir gizlilik duygusu ekler.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.