Felipe ile Nala ve İç Isıtan Hikayeleri

Felipe ve Nala ayrılamaz bir ikili. Golden Nala muhteşem bir rehber köpek ve 11 yaşındaki Felipe'nin sadık dostu.
Felipe ile Nala ve İç Isıtan Hikayeleri
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan avukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Felipe ile Nala ayrılmazlar. Golden Nala muhteşem bir rehber köpek ve 11 yaşındaki Felipe’nin sadık dostu.

İnsanlar Felipe’ye büyüdüğünde ne olmak istediğini sorduğunda her zaman şöyle cevap veriyor, “Kendi tamirhanemi açacağım. Her sabah erkenden, herkes hala uyurken uyanacağım ve Nala’ya ‘Hadi kızım. İşe başlayalım.’ diyeceğim.”

Felipe tamamıyla görme engelli olarak doğdu. 6 yaşında sosyalleşme ve iletişim kurma yetisini engelleyen Yaygın Gelişimsel Bozukluklar teşhisi konuldu.

Felipe’nin yeni dostu Nala, yıllar boyunca Felipe gibi birçok insana yardım eden Arjantin Rehber Köpek Okulu’nda özel olarak eğitildi.

Felipe ile Nala: kusursuz bir takım

Felipe asla duramıyor. Teknolojiye bayılıyor ve her şeye karşı meraklı. Günlük rutini birçok aktivitede yer aldığı, öğrenme zorluğu yaşayan çocuklara özel bir okula gitmek üzerine dayalı. Aynı zamanda körler için olan bir okula da gidiyor, yerel takımla yüzüyor ve hatta tenis oynamayı bile planlıyor.

İlk kez bir rehber köpek almayı düşündüğü zaman Felipe, Nala’nın ona tam olarak nasıl yardım edebileceğini anlamamıştı. Bu yeni dostunun yapabileceği her şeyi anladığı zaman bu yeni yaşam tarzına hızlıca aşık oldu.

Felipe ile Nala: tomurcuklanan dostluk

Felipe ile Nala

Felipe ile Nala arasında oluşan bu dostluk zorluklarla da karşılaşmadı değil. İlk başta, Felipe nasıl komut vermesi gerektiğini bilmiyordu. Bir rehber köpeği ile etkileşim kurarken doğru ses tonunu yakalamak oldukça gerekli.

Ama kendi kendine biraz pratik yaparak yeni dostuyla iletişim kurmak için sesini değiştirmeyi öğrendi.

Felipe, Nala ile iletişim kurma konusunda şunları söyledi: “Ona kızmama gerek yok ama bazen öyle davranmam gerekiyor. Onu azarlarken kızgınmış gibi davranıyorum. Ama ona asla gerçekten kızmıyorum.”

Felipe ile Nala’nın arasındaki ilişki o kadar güçlü ki Nala “çalışmadığı” zaman bile, çocuğun yanında duruyor ve nereye giderse onu takip ediyor.

Mental ve fiziksel faydaları

Nala’nın gelişi Felipe’nin hayatında devasa olumlu etkiler yarattı. Yeni dostu ve bakıcısı ile ilgilenmek birçok yeni sorumluluğu da yanında getirdi.

Nala Felipe’ye duygusal olarak da yardım etti. Sakin kalmasını sağlıyor ve ne zaman köpeği severse onu sakinleştiriyor ve güvende hissetmesine yardım ediyor.

Kimler bir rehber köpek edinebilir?

İsminden de anlaşılabileceği gibi, rehber köpekler kör ve görme yetileri bozuk olan insanlara rehberlik yapmak için eğitilirler. Aynı zamanda onların günlük işleri ve görevleri yapmalarına da yardım ederler.

Rehber köpekler en çok bilinen yardımcı köpek tipi olabilirler ama tek yardımcı köpekler onlar değil. Bununla beraber, yasal olarak onaylanan tek tür de onlar. Bu onaylama onlara diğer köpeklerin sahip olmadığı belirli hak ve ayrıcalıklar sağlıyor. Örneğin, mağazaların içine girebiliyorlar ve toplu taşıma kullanabiliyorlar.

Bu köpekler engelleri aşmanıza fazlaca yardımcı olabilir ama onların da yapamayacağı bazı şeyler var. Mesela kırmızı ve yeşili ayırt edemezler ve bu da trafik ışıklarını anlamalarını zorlaştırır.

Trafik ışıklarını anlamak ve ne zaman karşıya geçmelerinin güvenli olduğunu anlamak için hangi ışığın yandığına bakmaları gerek. Bu da çok yüksek bir zeka ve yüksek bir eğitim seviyesi istiyor.

Yoğun rehber köpek eğitimi

Bir rehber köpeği eğitmek iki yıl kadar sürebilir. Doğumlarından başlar ve yeni sahipleri ile tanıştıkları güne kadar devam eder.

Uzmanlar her rehber köpeğin her sahip ve durum için uygun olmadığını söylemekte. Örneğin küçük bir kasabada yaşayan bir köpek, içinde daha fazla trafik, insan ve ses olan şehir yaşamına uygun olmayabilir.

Bu köpekler genelde 12 yaşına kadar çalışır. Bu noktada hala çalışmaya uygunlar mı yoksa emekliliğe hazırlar mı görmek için veterinere giderler .

İlginizi çekebilir ...
Gözleri Görmeyen Bir Köpek Ve Ona Rehber Olan Köpeğin Güzel Arkadaşlığı
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Gözleri Görmeyen Bir Köpek Ve Ona Rehber Olan Köpeğin Güzel Arkadaşlığı

İşte aşkın tür veya cins tanımadığını gösteren bir örnek. Bu yazıda gözleri görmeyen bir köpek ve ona rehber olan Zen'in hikayesini dinleyeceksiniz...


Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.