Bir Köpek Kurtarmak İçin Kendi Hayatını Riske Atan Genç Adam

Bir Köpek Kurtarmak İçin Kendi Hayatını Riske Atan Genç Adam

Son Güncelleme: 30 Temmuz, 2018

Evcil hayvan çalan ya da köpek dövüşlerini organize eden organizasyonlar hakkında haberler duyduğumuz zamanlarda, bir köpek kurtarmak  için hayatlarını riske  atan insanlar olduğunu bilmemiz iyi oluyor. Size anlatacağımız hikaye Peru’da gerçekleşti. Ülkenin bazı bölgeleri, son zamanlarda yaşanan sel ve çığ felaketlerine maruz kalmıştır.

Genç Adamın Çığ Felaketine Maruz Kalan Köpeği Nasıl Kurtardığını Öğrenin

Olay, Lima’nın güneyindeki bir kıyı şeridi olan Punta Negra bölgesinde gerçekleşti. O sırada b urada bulunan bir köpek, Huaycoloro ve Rimac nehirlerinin suları tarafından sürüklendi. Zavallı hayvan, su seviyesini etkileyen çığın altında kaldı.

Bilmeyenler için çığ, yüksek bir yerden ya da dağın tepesinden aşağıya doğru hızla düşen bir kar kütlesidir. “Huaico”, Quechua halkının bu doğal felaketleri tanımlamak için İspanyolca’da kullandıkları yerel bir terimdir.

Neler olduğunu anladıktan sonra, genç bir adam, su yollarından taşan çamur ve taş kütlesinin içine dalmaktan bir an olsun çekinmedi.

A dam güç bela, nehrin kenarına kadar ilerledi. Küçük hayvan çok korkmuş ve ne yapacağı bilmeden oracıkta duruyordu. Adam köpeği aldı, kuru ve güvenli bir alana götürdü.  Bu kahramanca kurtarış,  olayı izleyen tüm bölge sakinlerinin dualarından güç aldı.

Bu, çığ altında sıkışıp kalmış olan bir köpeği kurtarmak için hayatını tehlikeye atmaktan çekinmeyen genç bir Peru’lunun öyküsüdür.

Bir Köpeği Olası Ölüm İhtimaline Rağmen Kurtarmaktan Çekinmeyen İsimsiz Kahraman

Bir kurtarma ekibi köpeğe daha önce yardım etmeye çalıştı ancak hayvan, muhtemelen bu durumdan dolayı korktuğu için onlardan kaçtı. Yani, bu yüzden en başta yapılmaya çalışılan kurtarma operasyonu başarısız oldu.

Ta ki isimsiz bir kahraman olaya müdahale edene kadar.  Görünüşe göre, kendi hayatını tehlikeye attığını bile bile, köpeği kurtarmak istedi. Sonunda çabaları sonuç verdi ve köpeği çığ felaketinden başarıyla kurtardı.

Elde edilen görüntüler, Andean bölgesini etkileyen doğal afetle ilgili haberleri içeren yerel bir televizyon kanalı tarafından yayınlandı.

Hayvanlar: Çeşitli Doğal Afetlerin Sessiz Kurbanları

2017 Ocak ayının ortalarından bu yana Corriente del Niño Costero olarak bilinen olay Peru ve Ekvator’u etkiledi. Peru topraklarında, yağmurlar, çığlar ve seller ülkenin kuzey ve orta bölgelerinde, olabilecek en kötü etkiyi yarattı.

Mart ayı sonunda bu felaketler sonucunda 98 kişi hayatını kaybetmiş, yaklaşık 900.000 kişi etkilenmiş ve tarım ve hayvancılık alanında büyük kayıplar oluşmuştu.

Ancak, doğal afetler veya savaş sonrasında meydana gelen hasar ve kayıpları  tanımlamak için yapılan istatistikler, hayvanların genellikle görünmez kurbanlar olduğunu göstermektedir. İşte bu yüzden bizler, genç adamın bir köpeği kaçınılmaz bir ölümden kurtarmak için yaptığı iyi niyet göstergesi davranışını vurgulamak istiyoruz.

Evcil Hayvanlar ve Depremler

Burada, Benim Hayvanlarım’da çeşitli trajedilerin ortasında kalan evcil hayvanlar ile ilgili hikayelerin her zaman vurgulanmaya değer olduğunu düşünüyoruz. 

Vurgulamak istediğimiz hikayelerden birkaçı şu şekilde:

  • Tamamen hasar görmüş olmasına rağmen, evini terk etmeyi reddeden bir köpek.
  • Kurtarılana kadar günlerce molozlar altında yaşam mücadelesi veren evcil hayvanlar.
  • Sahibinin tabutundan ayrılmak istemeyen bir köpek. Sahibi, depremde hayatını kaybetmişti.

Makalelerimizde ayrıca, evsiz kalan, yaralanan veya sokaklarda yaşayan hayvanlara yardım etmekten sorumlu farklı kuruluşların çalışmalarını da vurguladık.

Bahsetmeye Değer Diğer Kahramanlar

R isk altındaki hayvanlara yardım etmekten çekinmeden insanların kolektif ve bireysel eylemlerini vurgulamak her zaman için iyidir. Dahası, bazı durumlarda bu insanlar onları kurtarmak için kendi hayatlarını tehlikeye atıyorlar. Perulu kahramanımız gibi, tüm bu cesur insanlar gibi:

  • Mayın tarlasını çevreleyen çite, kanca takarak bir köpeği kurtardığı sırasında bir bacağını kaybeden İranlı asker.
  • Bir köpeği kurtarmak için donmuş bir göle giren genç İngiliz kadın. Suyu kaplayan ince buz tabakası kırıldığında köpek göle düşmüştü.
  • Isı artışından ölmek üzere olan evcil hayvanları kurtarmak için araba camını kırmaktan çekinmeyen kişiler. Ve dahası, istismar edilen hayvanları kurtarmak için çitler üzerinden atlayanlar insanlar da var.

Ayrıca, insanlara pek çok şekilde yardım eden köpekler ve kedilerin hikayeleri de var.

Okumaya devam edin! Gelecek makalelerde bu konularda sizlere daha fazla bilgiler vereceğiz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.