Köpeğinize Sarılmak Sağlığınız İçin Çok Faydalı

Köpeğinize sarılmanın sizin için faydalı olduğunu biliyor muydunuz?
Köpeğinize Sarılmak Sağlığınız İçin Çok Faydalı

Son Güncelleme: 06 Kasım, 2019

Son zamanlarda, çoğu köpek sahibi, uzmanların köpeklere sarılmamak gerektiği ile ilgili açıklamalarını şaşkınlıkla karşılamıştır. Bazı köpeklerin sarılmaktan hoşlanmadığı doğru olsa da, sahibine sarılmaktan hoşlanan köpekler de vardır. Bu yüzden köpeğinize sarılmak sağlığınız açısından faydalı olsa da, öncesinde köpeğinizin beden dilini okumanız çok önemlidir.

Bu makalede, bu ilginç faydalardan bahsedeceğiz.

Köpeğinize sarılmak: ilginç faydalar

Köpeğinize sarılmak hem zihniniz için hem de bedeniniz için rahatlatıcıdır. Sarılma sırasında, kalp atışlarınız yavaşlar ve beyniniz oksitosin salgılar. Bu hem köpeklerde hem de insanlarda gerçekleşir ve vücudunuzda olumlu etkilere neden olur.

Kalp atışları yavaşladığı ve beyin “iyi vakit geçirdiğindeki” kimyasalları salgıladığı zaman, vücut da rahatlar. Bu durum acı ve yorgunluk gibi fiziksel rahatsızlıkları ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Sarılmak hem köpeğinizde hem de sizde aitlik hissi uyandırır

Başka bir yararıysa, sarıldığımız kişiye ya da hayvana olan bağlılığımızın artmasıdır. Evcil hayvanlarımız çoğunlukla mutluluk ve aidiyet hislerini iletmek için dokunmayı tercih ederler. Bu şekilde, aslında insanlara çok benzerler.

Örneğin, bilimsel çalışmalar, hayatlarının ilk senesinde annesi ile tensel temasta bulunan bebeklerin daha az uyku bozukluğu ve kolik yaşadığını ve hatta soğuk algınlığı yaşama risklerinin de az olduğunu göstermiştir.

kediye sarılan kadın

Bütün bunlar fiziksel temasın yaratabileceği aidiyet duyguları ile ilgilidir. İnsanlardan korkan birçok köpeğin, biraz sabırla ve nazik okşayışlarla güven duygularının geliştiği birçok hikayeye şahit olmuşuzdur.

Köpeğinize sarılmak özgüven ve sevgi uyandırır

İnsanların bağlılık, sevgi ve aşk ifade etmek için sarıldıklarını herkes bilir. Düzenli sarılmalar, kendimizi daha güvende ve sevgiye layık hissettirir. Bu davranış, bizim başkaları için ne kadar değerli olduğumuzu ifade eder.

Hayvanlar tam olarak sarılmasalar da, insanların şefkat ve onayı ifade etmek için sarıldıklarını anlarlar. Ona sarıldığınızda, onunla bağlantı kurmak istemenize neden olacak bir şey yaptığını anlar.

Bu, sizinle olan arkadaşlığını sağlamlaştırır ve sizin mutlu olduğunuzu anlatır. Evcil hayvanlar için sevilmek, kaliteli bir yaşam sürmek için gereklidir.

Köpeğinize sarılmak köpeğinizin kötü davranışlarını düzeltebilir

Köpeğinize sarılmanın bir başka şaşırtıcı faydalarından bir tanesi de, köpeğinize dair kötü alışkanlıkları ve davranışları düzeltmelerine yardımcı olmasıdır. Örneğin, eğer sokaktan kurtardığınız bir köpeğe ya da istismar edilmiş bir köpeğe sahipseniz, bu köpeğin bazı davranış sorunları olabilir.

köpeğinize sarılmak

Korktuğunda yanlışlıkla idrar kaçırabilir ya da insanların yanında agresifleşebilir. Köpeğinize sarılmak ve size güvenebileceğini öğretmek, onu güvende hissettirmek için iyi bir seçenek olabilir; bu da bazı davranışlarını düzeltmesine yardımcı olabilir.

Sarılmaktan hoşlanmayan bir köpeğe nasıl dokunabilirsiniz?

Makalenin başında, bazı köpeklerin sarılmaktan hoşlanmadığını söylemiştik. Bazı köpek davranış uzmanları ve veterinerler, sarılmanızın köpeğinizi endişeli ve tutsak edilmiş gibi hissettirebileceğini ifade etmiştir. 

Köpeğinizin beden dilini okumayı öğrenmek, köpeğinizin sarılmaktan hoşlanıp hoşlanmadığını öğrenmenize yardımcı olabilir. Örneğin, köpeğinize sarılmaya çalıştığınızda sizden kaçıyorsa ya da yüzünü öteki tarafa çeviriyorsa, muhtemelen sarılmaktan pek hoşlanmıyordur.
Şu işaretlere dikkat edin:

  • Kulakları düzleştirmek
  • Sarılmaya çalıştığınızda kaçmaya çalışması,
  • Sızlanmalar
  • Hırlamalar

Bu işaretler köpeğinizin sarılmak istemediğini gösterir. Bu çok normaldir, köpeğinize sevdiğinizi göstermenin başka yolları vardır.

Eğer köpeğinizin sarılmaktan hoşlanıp hoşlanmadığından tam emin değilseniz, karnını okşayarak ya da kulaklarını kaşıyarak da onu mutlu edebilir ve sevilmiş hissettirebilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.