Cyclops: İki Dilli Tek Gözlü Köpek

Bu haber için şaşırtıcı kelimesi az bile gelir! Bir köpek tek gözü, 2 dili ve burnu olmadan doğdu. Maalesef bu hikayenin mutlu bir sonu yok.
Cyclops: İki Dilli Tek Gözlü Köpek
Samuel Sanchez

Yazan ve doğrulayan biyolog Samuel Sanchez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Yunan mitolojisinde Cyclops‘lar(Siklop), alınlarında tek gözü olan dev bir ırk olarak bilinirler. Polyphemus, tarihteki en ünlü Cyclops‘tur. Homeros’un Odyssey’inde, Poseidon ve perisi Thoosa’nın oğlu olan bu dev, antik Yunan’ın efsanevi kahramanlarından biri olan Ulysses ile yüzleşti.

Şimdiye kadar, bu figür, yalnızca mitolojinin bir parçasıydı veya insanlarda siklopia olarak bilinen ciddi ve doğuştan bir şekil bozukluğuydu. Şubat 2021’de bir haber tüm medya kuruluşlarını şaşkına çevirdi: Filipinler’de 2 dilli bir Cyclops (siklop) köpek doğdu. Bu yazıda sizinle bu büyüleyici ve trajik olayın hikayesini paylaşacağız.

Cyclops: doğanın kurallarına meydan okuyan köpek

TimesNoNews dijital gazetesinin haberine göre, 6 Şubat 2021’de Filipinler’de (Aklan) bir siklon köpeği doğdu. Hayvanın annesi 2 yavru doğurdu. Biri daha önce bahsedilen baş mutasyonu ile doğarken diğeri tamamen normal. Tahmin edebileceğiniz gibi, bu küçük siklop köpeğin hayatta kalmayı başarma şansı oldukça düşüktü.

Yavru köpeğin görünümü bundan daha atipik olamazdı. Beyaz kürklü küçük bu köpeğin alnında kocaman bir gözü ve ağzının her iki tarafından çıkıntı yapan 2 büyük dili vardı. Gözü baş yapısında çok fazla yer kapladığı için burnu yoktu.

Ne yazık ki bu köpek doğduğu andan itibaren nefes almakta büyük zorluk çekiyordu. Köpeğin sahibi, bu özel hayvana kendi başına bakamadığı için, uygun tedaviyle iyileşeceğini umarak onu veterinere götürdü. Tahmin edildiği gibi, köpek aynı gün saat 22.00 civarında solunum yetmezliği nedeniyle vefat etti.

köpek ultrasonu

Memelilerde Siklopi

Oldukça şaşırtıcı olsa da, bu köpeğin hikayesi hayvanlar aleminde tek değil. Siklopia, birçok hayvanda meydana gelen, 2 gözün füzyonu ve alobar holoprozensefali – serebral hemisferlerin gelişememesinden kaynaklanan merkezi bir gözün varlığıyla karakterize edilen ana bir konjenital malformasyondur.

Tahminlere göre farklı hayvan türleri arasında bu şiddetli durum her 16.000 doğumdan 1’inde ortaya çıkıyor. Bu siklop köpek vakası en çok konuşulanlardan biri ama tek değil. İnsanlardaysa, siklopi her 100.000 doğumdan 1.05’inde görülür. Ek olarak, 200 düşükten 1’inin nedeni de odur.

Köpeklerde siklopinin nedenleri

Bu, son derece nadir görülen klinik bir durumdur ve bu nedenle nedenini tam olarak belirlemek için yeterli bilgi toplamak çok zordur. Siklopinin, genetik hatalardan veya gebelik sırasında annenin toksik ajan yutmasından kaynaklandığına inanılıyor.

Siklop köpeğin süreciyle ilgilenen veteriner, hamile köpeğin muhtemelen doğum yapmadan önce toksik elementler yuttuğunu belirtiyor. Dahası, yaşlı bir dişi köpek olmasından dolayı doğurganlık kapasitesi de azalmıştı. Tüm bu faktörlerün birleşmesi, köpeğin bu şekilde doğmasına yol açmış olabilir.

hamle köpek

Cyclops köpek: son bir düşünce

Son olarak, duyguları, hisleri ve acı çekme kapasitesi olan canlı varlıklardan bahsettiğimizi unutmamalıyız. Siklop köpeğin neler hissettiğini tam olarak anlamamız mümkün olmasa da, onun birkaç saatlik yaşamında yaşadığı zorluğu hayal etmek kolaydır. Elbette ilginç bir hikaye olmaktan çok, bu çok üzücü bir haber.

Bu nedenle, herhangi bir hayvanı yetiştirirken büyük özen gösterilmesi gerektiğini vurgulamalıyız. Söz konusu dişi üreme yeterliliğine sahip değilse, hamile kalabilse bile riske atmamak en iyisidir. Ayrıca hamile bir köpeğin yiyebileceği her şeye çok dikkat etmek gerekir. Bu, bu gibi sorunlardan kaçınmanın tek yoludur. İlginizi çekebilir ...

Hamile Köpeklerin Bakımı İçin İpuçları
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Hamile Köpeklerin Bakımı İçin İpuçları

Aileye yeni yavruların gelmesi genellikle son derece önemli bir olaydır. Bugün, hamile köpeklerin bakımı konusunda bir dizi ipucu sunmak istiyoruz.Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.