Dişi Köpeklerin En Doğurgan Olduğu Zaman Nedir?

22 Temmuz 2020
Çok sevdiğiniz ve yavruları olmasını istediğiniz harika bir dişi köpeğiniz var ama en doğurgan olduğu zamanı bilmiyor musunuz? O zaman bu yazımızı okuyun ve biz de ihtiyacınız olan bilgi ve ipuçlarını verelim.

Eğer dişi köpeğinizin yavruları olmasını istiyorsanız muhtemelen onun için çiftleşmenin tam olarak ne zaman uygun olduğunu merak etmişsinizdir. Bu yazı tam da sizler için! Dişi köpeklerin en doğurgan olduğu zaman ve o zamanı nasıl bileceğimiz hakkında konuşacağız.

Birçok insan kızgınlığın bir erkek köpeğin dişiye “binmesi” gerektiği anlamına geldiğini bilir. Birçok insanın asıl olarak bilmediği bu kızgınlığın dişi köpek için her zaman doğurganlık anlamına gelmediğidir. Okumaya devam edin ve bu doğurganlığın ne zaman olduğunu öğrenin.

Dişi köpeklerin doğurgan olduğu nasıl anlaşılır

Dişi bir köpek ve ultrason

Bilmeniz gereken ilk şey iki köpeğin çiftleştirilmesi için ikisinin de en az 18 aylık olması gerektiğidir. Dişi köpeklerde ikinci kızgınlık döngüsüyle beraber başlayabilirsiniz ama en iyisi üçüncüyü beklemektir çünkü bu en doğurgan oldukları zamandır.

Yine de erkek köpeği istemeyebilir ama aslında bu oldukça yaygın bir durumdur. Yani başarıyı garantilemek için en doğurgan oldukları zamanı bilmek oldukça önemlidir.

Bu dönem köpeğinizin en az iki gün boyunca kanadığı zamandır. Bu yumurtaların ve vücutlarının “misafir” kabul etmeye en hazır oldukları safhadır. Süreç bir hafta sürebilir, yani daha alıcı olacakları için aynı zamanda kanamanın azalmasını da beklemek en iyisidir.

Eğer köpeğinizin kızgınlık döngüsünü anlayamıyorsanız onu bir sitoloji testine de sokabilirsiniz. Bu size köpeğinizin tam ne zaman yumurtladığını anlamanıza yardım edecek projesteron seviyelerini gösterecektir. Bu bilgiye sahip olduğunuzda köpeğin en doğurgan olduğu zamanı bulabilirsiniz.

O zaman şimdi köpeğimizin doğurgan olduğu zamanı bildiğimize göre, çiftleşme sürecinin tam olarak nasıl işlediğini anlamamıza yardımcı olabilir.

Köpekler nasıl çiftleştirilir

Köpeğinizin yavrulamak istemesi çok doğaldır ama iki köpeğin çiftleşmesini sağlamak her zaman kolay değildir, özellikle birbirilerini tanımıyorlarsa. O yüzden işlerin sorunsuz ilerlemesine yardım etmesi için size bazı ipuçları vereceğiz.

Yavru köpekler ve anneleri

  • Köpeğiniz için iyi bir eş seçin. İdeal olarak, erkek köpek, köpeğinizle aynı cins ve boyutta olmalıdır. Bu sadece doğacak yavrularla alakalı değildir, aynı zamanda köpeğiniz için de daha iyidir ve işi ikisi için de kolaylaştıracaktır. Aynı cins oldukları için birbirilerini daha iyi tanıyacaklardır ve bir bağ kuracaklardır.
  • Sabırlı olun. İlk seferde işe yaramasını beklemeyin. Birbirilerini tanımak için bir “ilk randevuya” ihtiyaç duyacaklardır. Bunu köpeğiniz kızdıktan bir hafta kadar sonra yapın. En doğurgan zaman olmayacaktır ama hormonları hala aktif olacaktır ve bu süreçte erkekle tanışmak zamanı geldiğinde onunla çiftleşmeyi daha çok istemesini sağlayacaktır.
  • Onu erkeğe götürün. En iyisi dişi köpeği erkek köpeğe götürmektir. Dişiler kendi alanlarında tehdit altında hissedebilir ama erkek köpekler dişileri kokladığında genelde içeri girmelerine izin verirler.

Daha fazla ipucu

  • Sakin bir ortam bulun. Erkek köpeğin sahibiyle konuşun ve çok ışık ve sesin olmadığı sakin bir oda oluşturmalarını sağlayın. Bu sayede iki köpek de rahatlayabilir ve doğa büyüsünü yapabilir.
  • Doğal olmasına izin verin. Zorlamayın ve işin ortasında durmayın. Köpeklerin kendi içgüdüleri vardır ve sizinle veya sizsiz bu iş gerçekleşecektir. Başladıklarında onları yalnız bırakın ki rahat hissetsinler.
  • Gerektiği kadar uzun sürsün. Yeteri kadar uzun sürdüğünü ya da köpeğinizin acı çektiğini düşünebilirsiniz ama süreci durdurmayın. Genellikle 20 dakika sürer, yani sadece sabırlı olun. Çok geçmeden bir büyükbaba ya da büyükanne olacaksınız!

Geleceğe bakmak

Tabi ki eğer dişi köpeğiniz başarıyla çiftleştiyse, hamileyken onunla nasıl ilgilenmeniz gerektiğini bildiğinizden emin olmanız gerek. Sonrasında, aynı şekilde yavrularla nasıl ilgilenmeniz gerektiğini de öğrenmeniz gerekecektir. Bu, süreçteki diğer her şey kadar önemlidir!