Stajyer Polis Köpeği Grizz'in Trajik Hikayesi

Stajyer bir köpeğin hayatına bir bakış atarken, hayvan hakları protestocuları arasında büyük öfkeye yol açan hikayesini öğrenmek istiyorsanız bugünkü makalemizi okuyun.
Stajyer Polis Köpeği Grizz'in Trajik Hikayesi
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Mart 2018’de, Yeni Zelanda polisi, Auckland havaalanında bir anda serbest kalan bir stajyer polis köpeğini vurarak öldürdü. Olay, dünya çapında çeşitli hayvan hakları kuruluşlarının öfkesine yol açtı.

Grizz, polisler için av köpeği olarak eğitilen 10 aylık bir köpekti. Olay anında, Grizz, bir şekilde piste doğru kaçmayı başardı. Onu yakalamak için birkaç saat harcamalarına rağmen, eğitmenleri onu güvenli bir yere geri getiremediler.

Olay, 16 uçuşun ertelenmesine neden oldu ve bunun sonucunda havaalanı personeli polisten onu vurmasını istedi. Bunun olduğu gün, Grizz’in, eğitim programından mezun olmasının üzerinden sadece 6 ay geçmişti.

Yeni Zelanda hayvan hakları grubu SAFE’nin temsilcisi Hans Kriek, Grizz’i vurma kararını kınadı. Ayrıca hayvanı sadece sakinleştirme kararının verilmemiş olmasını da sorguladı. Yerel Sivil Havacılık Otoritesi (CAA) sözcüsü, bunun uygulanabilir bir seçenek olacağına “inanmadığını” söyledi.

Grizz’in kaçışı

Yerel saatle 4:30 civarında, stajyer polis köpeği Grizz, bakıcılarından kaçtı ve Auckland havaalanındaki piste doğru koşmaya başladı.

Havaalanı personeli, vurma kararı vermeden önce her şeyi denedi. Grizz’i yanlarına çekebilmek için yiyecekler, hediyeler, oyuncaklar ve diğer köpeklerle kandırmaya çalıştılar. Ancak bunların hiç biri işe yaramadı.

Durumu açıklayan sözcü, havanın çok karanlık olduğunu ve havaalanının üzerinde kurulu olduğu bölgenin, buradaki personelin Grizz’i çabucak bulup kontrol edemeyeceği kadar büyük olduğunu söyledi.

Bu zor koşullarla ve neredeyse yirmi gecikmeli uçuşla karşı karşıya kalan Havaalanı Acil Durum Operasyon Merkezi personeli onu vurmaya karar verdi.

Pek çok kişi Grizz’i vurma kararına karşı çıktı. Havaalanı personelinin hayvanı kovalamak için birkaç saat harcadıkları doğruysa, sakinleştirici bir silah almak için fazlasıyla zamanları olmalıydı.

Polisin kendisinin de sakinleştirici silahlara erişimi vardı. Ayrıca, kesinlikle sakinleştiriciye sahip olacağı düşünülen Auckland Hayvanat Bahçesi de havaalanına yakın bir yerde bulunuyor. Bu gerçekler ışığında, Grizz’i vurma kararı tamamen haksız bir karar gibi görünüyor.

Stajyer polis köpeklerinin eğitimi

Her polis köpeği kendi kişiselleştirilmiş eğitim sürecinden geçer. Her köpeğin özelliklerini, niteliklerini ve güçlü yönlerini analiz eden uzman eğitmenler bu sürece eşlik ederler.

Analizlerini tamamladıktan ve köpeğe kapsamlı bir sağlık kontrolü yapıldıktan sonra, her hayvana bir uzman atarlar. Bunlar, hasta veya engelliler için yardım köpekleri, bekçi köpekleri, arama kurtarma köpekleri veya uyuşturucu, patlayıcı veya parayı tespit etmek için eğitilmiş ve koklayarak görev yapan köpekler olabilirler.

Peki, herhangi bir köpek polis köpeği olabilir mi? Hayır, tüm köpekler titiz bir seçim sürecinden geçerek uzmanların becerilerini değerlendirmesine ve gereksinimleri karşılamasını sağlamasına olanak tanıyan bir dizi testi tamamlar. Polis köpeği olma işi için doğru mizaç ve fiziksel özelliklere sahip olanları ararlar.

Stajyer polis köpeğinin sosyalleşmesi

Herhangi bir polis köpeği yetiştirmenin en önemli aşamalarından biri sosyalleşmedir. Köpek kötü bir şekilde sosyalleşirse, polisteki yeni rolüne adapte olması da daha zor olacaktır.

Unutmayın, polis köpekleri kariyerleri boyunca her türlü zor durumla karşı karşıya kalabilirler: yüksek sesli ortamlar, trafik, kavgalar, kargaşa, çocuklar ve her türlü farklı durum ve ortam: merdivenler, çökmeler, kaygan yüzeyler, yürüyen merdivenler, konveyör kayışlar, engeller, duvarlar vb.

Bu nedenle, polis köpeklerinin iyi ve doğru bir şekilde sosyalleşmesi ve iyi yetiştirilmiş olması önemlidir. Bunu yapmak, gelecekte psikolojik travma ve fobiler gibi şeyler geliştirmelerini önlemeye yardımcı olur.

Köpek ve eğitmen arasındaki bağ

Polis köpekleri ve ilginç hayatları.

Köpek ve eğitmen arasındaki bağ, günlük bakım, tımarlama, yürüyüşler ve oyun yoluyla kurulur. Bunlar, iyi polis köpeği eğitiminin temelleridir.

Daha sonra eğitmenler, köpeklerinin koku alma duyusunu geliştirmeye başlarlar. Bunu köpeğin bulması için yiyecek saklayarak yaparlar. Yavaş yavaş, köpek belirli kokuları algılama ve bulma konusunda giderek daha fazla ustalaşacaktır.

Köpek ve eğitmen arasındaki bağ, eğitim sürecinin önemli bir parçasıdır. Gerekli özen, sosyalleşme ve eğitimle köpek, bu hayati bir rol olan işini mutlu bir şekilde yerine getirecek ve bu iş ona bir oyun gibi gelecek, ona göre davranacaktır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.