Brinks, Güler Yüzlü Kurtarma Köpeği

Bilim insanlarının insan kahkahasıyla ilişkilendirdiği eylemler olan özel sesler yayma ve ağızlarını kıvırma kabiliyetine, köpeklerin de mutlu olduklarında sahip oldukları bulunmuştur.
Brinks, Güler Yüzlü Kurtarma Köpeği
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

İnsanların pitbull’lara yönelik tutumlarının birçok çeşidi var. Son zamanlarda medyada çıkan haberler bu cinse karşı gerçek bir düşmanlık oluşmasına neden oluyor. Ama sizi güler yüzlü pitbull cinsi köpek olan Brinks ile tanıştırmak istiyoruz. Onlarla ilgili bazı fikirlerinizi değiştirebilir…

Gülen yüzlü Pittbull Brinks’in hikayesi

Sokak köpeği olan bu pitbull, bir insan ve köpeğiyle karşılaştığında Brooklyn’de dolaşıyordu. Jon ve köpeği Demo ile anında bir bağ kurdular. Jon, sahibini bulunana kadar Brinks’in yanında kalmasına karar verdi.

Aylar geçti ve Brinks’in sahibinden hala ses yoktu. Bu nedenle Jon, yeni arkadaşının uzun vadeli olarak onunla kalmasına karar verdi. O zamanlar Brinks, sadece 11 aylıktı. Ama gördüğünüz gibi, 12 yıl sonra bile hala gülümsüyor.

Her zaman gülümseyen bu köpek Brinks’i tanışan herkes, pitbulların korkutucu olduğunu düşünenlerin de onunla tanışmaları gerektiğini söyler. Gerçekten şaşırtıcı bir şekilde, Brinks insanların hoşuna gideceğini düşündüğü durumlarda daha da çok gülümsüyor. Bilinçli bir şekilde gülümsüyor!

Jon, sabah uyandığında ve hatta uyurken bile ona bir ödül verirseniz Brinks’in gülümsediğini söylüyor. Arabada ya da güneşlenirken, mutlu olduğu her an gülümsediğini görebilirsiniz.

Köpeklerin gülümsemeleri normal mi?

güler yüzlü köpek Brinks
Source: www.actitudfem.com

Bilim insanlarının insan kahkahasıyla ilişkilendirdiği eylemler olan özel sesler yayma ve ağızlarını kıvırma kabiliyetine, köpeklerin de mutlu olduklarında  sahip oldukları bulunmuştur. Uzmanlar, onlarla oynarken duymuş olabileceğiniz kahkahaların gerçekten mutluluk ifadesi olabileceğini onaylıyor.

Neredeyse aynı insan duyguları ve ifadeleri

Aslında çok da farklı değiliz. Her zaman insanlara özgü olduğuna inandığımız ama aslında hayvanlarda da görülen birçok duygu var. Aşk ve diğer canlıların duygularını anlamak da bunlardan ikisidir.

Köpeklerdeki bu gülümseyen ifade, mutlu bir insanın yüzünde gördüğümüze çok benzer. Ağızın açısı daha belirgin hale gelir ve neredeyse kulaktan kulağa uzanır.

Köpekler sesli güler mi?

Gülümseyen bir köpeğin aynı zamanda ses çıkarıp çıkarmadığı sorusu birçok araştırmacının dikkatini çekti. Bunların arasında Sierra Nevada Koleji’nden köpek davranış uzmanı Patricia Simonet de var.

Etolog, köpeklere mikrofon takılarak bir araya getirildikleri parklara gitti. Deneyin amacı, köpeklerin diğer köpeklerle oynarken ve eğlenirken kahkahalarını kaydetmekti.

Çalışmaları önemli sonuçlara yol açtı. Köpeklerin oyun oynarken nasıl nefes alış veriş sesleri her zamanki gibi çıkmadı. Keyif aldıklarında farklı, daha dalgalı bir ses çıkardılar.

Bu ses aslında diğer köpekler için bulaşıcıdır. Sevinç ve eğlence arzusunu iletir. Peki, bu nasıl bir sestir? Boğulmuş bir nefes gibi, bir tür “ha, ha, ha” sesi.

Bulaşıcı kahkaha

gülümseyen köpek pitbull
Source: www.actitudfem.com

Bu köpeklerin kahkaha kayıtları başka bir deneyde kullanıldı. 15 yavru köpekten oluşan bir grup onları dinledi. Araştırmacılar tepkilerini gördüklerinde çok şaşırdılar. Küçükler, diğer köpeklerin kaydedilmiş gülüş seslerini dinledikleri için neşe içinde parladılar.

Diğer köpeklerden gelen kahkahaların olumlu etkisi artık barınaklarda ve evlat edinme merkezlerinde kullanılıyor. Diğer köpeklerin mutlu sesleri, terk edilmiş köpeklerin bir yuva beklerken kendilerini daha iyi ve daha az stresli hissetmelerine yardımcı oluyor.

Gülümseme ne anlama geliyor?

“Gülümseme” ifadesi her zaman mutluluğu göstermez. Hayvanın ağzı hafif gülümsemeye benzer bir görünümle biraz açıldığında, aslında bir şey hakkında endişeli veya gergin de olabilir.

Sert bir gülümsemeye eşlik eden sıkıntı sinyalleri arasında dilleri dışarıda ağır nefes alma, sızlanma ve dişlerin takırdaması sayılabilir. Köpek gülümsemesinin ne zaman mutluluk anlamına geldiğini belirlemek gelecekteki çalışmalara kalmıştır.

Fotoğrafların kaynağı: www.actitudfem.com


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.