Hayvan Barınaklarını Nasıl Destekleyebiliriz

Hayvan Barınaklarını Nasıl Destekleyebiliriz

Son Güncelleme: 22 Kasım, 2018

Hayvan barınakları gerçekten de paha biçilemez yerlerdir. Barınakların neredeyse tamamı kâr amacı gütmeyen kuruluşlardır. Çoğunun bünyesinde de yalnızca gönüllü çalışanlar bulunur. Bu gönüllüler, burada zarar görmüş hayvanların bakımını yapar, onlara yuva sağlarlar. Bu insanlar, barınakta yaşayan hayvanlara bakmak için çok fazla zaman, çaba, enerji ve para harcarlar.

Eğer siz de bir hayvanseverseniz, muhtemelen siz de bu insanların yaptığı kıymetli işe nasıl yardımcı olabileceğinizi merak ediyorsunuzdur. O halde okumaya devam edin ve hayvan barınakları için neler yapabilirsiniz, nasıl destek olabilirsiniz öğrenin!

Hayvan barınakları nasıl çalışır?

kafesin arkasında iki köpek

Hayvan barınakları, o bölgedeki yerel sakinlerin yardımları sayesinde terk edilmiş hayvanların varlığından haberdar olur. İnsanlar genellikle telefon açarak ya da elektronik posta göndererek, bir yerlerde kaybolmuş ya da terk edilmiş bir köpek olduğuna dair hayvan barınaklarına haber verirler.

Böyle bir haber aldıklarında, barınaktaki görevliler hemen harekete geçerler. Bölgede bulunan kayıp ya da terk edilmiş hayvanı kurtarmaya giderler. Daha sonra köpeğin bulunduğu yerdeki çevre sakinlerinden etrafa köpeğin posterlerini asmaları istenir. Bu da eğer sahibi, köpeği arayıp bulamıyorsa diye yapılır.

Ardından köpek barınağa ulaştığında, bir veteriner tarafından muayene edilir. Çünkü hayvan için her şeyin yolunda olup olmadığını kontrol etmesi ve herhangi bir tıbbi bakıma ihtiyacı olup olmadığını belirlemesi gerekmektedir. Bununla birlikte, barınağa yeni gelenler, orada yaşayan diğer hayvanlardan uzak tutulacakları 12 ila 18 günlük bir periyotta veteriner tarafından tekrar kontrol edilirler.

Bunun bu şekilde olmasının sebebi, köpeklerin aşılanması, parazitlerinden arındırılması ve kısırlaştırılması gerektiği içindir.  Bu zaman aralığı aynı zamanda barınakta çalışan insanlara hayvanı diğer kedi ve köpeklerle birlikte yaşamasına izin verme riskini almadan önce, karakter özelliklerini anlamaları için bir zaman da tanır.

Hayvan Barınaklarına Nasıl Destek Olabilirsiniz?

Hayvan barınaklarına destek olmanızı sağlayacak pek çok yol vardır. Bunlardan bazılarını sizin için listeledik:

  • Terk edilmiş bir hayvan gördüğünüzde bir barınağa telefon edin. Gördüğünüz hayvanın tasmasının olup olmaması çok büyük bir önem taşımaz. Çünkü belki hayvanın tasması vardır; fakat bir yerlerde kaybetmiş ya da düşürmüş olabilir. Barınağı aradıktan sonra hayvanın oradan uzaklaşmasını önlemeye çalışın. Böylece barınakta çalışan gönüllülerin hayvan oradan gitmeden önce varmak için yeterli zamanları olsun. Eğer sizden köpeğin sahibinin arama ihtimaline karşı poster asmanızı ya da bir gazeteye ya da bir radyoya ilan vermenizi isterlerse onlara yardımcı olmaya çalışın. Bu, barınak çalışanlarının çalışma yüklerini azaltacak ve siz de iyi bir şey yapmış olacaksınız.
  • Mama bağışlayın. Bu barınaklarda gerçekten de çok fazla hayvan yaşar ve hepsinin de beslenmesi  gerekir. Belki maddi bağış yapmak istemeyebilirsiniz. Fakat bunun yerine herhangi bir yaş için olan köpek ya da kedi mamalarından birkaç poşet satın alıp barınaklara vererek onlara yardım edebilirsiniz. Yavru, yetişkin ve yaşlı köpek mamalarından herhangi birini alabilirsiniz. Hayvan barınaklarında her çeşit ve her yaş hayvan bulunduğu için, alacağınız mamanın da ne türde olduğu hiç önemli değildir. Hepsi işe yarayacaktır.
  • Maddi yardım yapın. Barınakların veteriner, aşılama, mama, oyuncak, battaniye, yatak, mama kabı ve daha sayısız farklı şeye ihtiyacı vardır. Sizin yapacağınız maddi yardım, ne kadar az miktarda olursa olsun, hayatlarının önemli bir kısmını bu mükemmel yaratıklara yardım etmeye adamış iyi kalpli insanların işini kolaylaştıracaktır. Eğer isterseniz, bir hayvanı veterinere götürürken ya da bir evcil hayvan dükkanına giderlerken onlara eşlik edebilir ve masrafları siz karşılayabilirsiniz. 

Onlara ayıracak zamanınız var mı?

  • Zaman. Zamanınızı ve emeğinizi teklif etmek, hayvan barınaklarına destek olmak için harika bir yoldur. Bu tarz barınakları işleten kişiler genellikle herhangi bir finansal ödenek almazlar. Belki sizin programınız onlarınkine uyuyordur ve barınak sahipleri işte ya da başka bir yerdeyken onların yerine hayvanlarla kalabilirsiniz.
  • Onlara arkadaşlık edin . Barınak hayvanlarının yalnızca finansal yardıma ihtiyaçları yoktur. Başta suistimal edilmiş ya da terk edilmiş olanlar olmak üzere tüm hayvanların sevgiye ve ilgiye de ihtiyacı vardır. Arada bir onları ziyarete gidin. Onlarla oyun oynayın, onları şımartın ve onlara ilgi gösterin. Hatta onları yürüyüşe bile çıkarabilirsiniz! Bu hem hayvanın kendini daha iyi hissetmesini sağlamak, hem de onlara bakan insanların iş yükünü azaltmak için müthiş bir yol olacaktır.
  • Sahiplenin. Hayvanlara yardım etmek için başlıca yol budur. Eğer bir hayvanı sahiplenme ve ona sevgi ve ilgi gösterme şansınız varsa, bunu bu tip barınaklardan bir tane hayvan sahiplenerek yapın. Hem evlat edineceğiniz hayvan, hem de barınağı işleten gönüllüler size minettar kalacaktır.

Tüm iyi niyetiniz ve yardımlarınız için çok teşekkür ederiz!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.