Köpek Davranışlarının Temel Yönleri

Köpek Davranışlarının Temel Yönleri

Son Güncelleme: 18 Ağustos, 2018

Bir köpek sahiplendiğiniz zaman, onlar hakkında ne kadar yanıldığınızın ve onları ne kadar yanlış anladığınızın sonunda farkına varırsınız. Köpeğinizi anlayabilmek için köpek davranışlarının temel yönleri ile ilgili bazı şeyleri bilmeniz gerekir.

Huzur içinde yaşayabileceğiniz bir ortam oluşması için köpeğinizi anlamak zorundasınız. Peki, bunu nasıl yapacağınızı merak ediyorsanız, okumaya devam edin.

Köpek Davranışlarının Temel Yönleri Nasıl Anlaşılır?

İnsanların aksine, köpekler diğer canlılara nasıl hissettiklerini vücut dilleriyle ifade eder. Bu yüzden, insanların köpek davranışlarının temel yönleri hakkında bir şeyler öğrenebilmeleri için onları yakından incelemeleri gerekir.

Korku

Köpekler, insanlara saçma gelen birçok sebepten dolayı korkabilirler. Bir şey onları rahatsız ettiği zaman köpekler vücut dilleriyle bunu belli ederler. 

Örnek vermek gerekirse, kuyruklarını bacaklarının arasına kıstıracak, vücudunu yere doğru bastıracak ve ağızlarını kapalı tutacaklardır. Eğer onları korkutan şey ortadan kalkmazsa, geri geri yürümeye başlayacaklar ya da kaçacaklardır.

korkan köpek

Öfke

Köpeklerin doğuştan gelen koruma içgüdüleri vardır, bu yüzden onları şüphelendiren herhangi bir insanın ya da bir şeyin üzerine atlamaktan çekinmezler. Bir köpeğin sinirli olduğunu, yüzündeki tehditkar kaş çatışından ve kulaklarını dikişinden anlayabilirsiniz. Eğer onları sinirlendiren şeyin farkındalarsa, ona karşı agresif bir şekilde havlayarak karşılık vereceklerdir.

İtaat

Eğer bir köpeğiniz varsa ya da bir zamanlar olduysa, o zaman köpeklerin azarlandıkları zaman nasıl bir tavır sergilediklerini fark etmişsinizdir. Başlarını eğerler, bedenlerini serbest bırakırlar ve hatta bazen kaçıp saklanırlar. Tüm bu hareketler itaatkarlığın bir işaretidir çünkü köpekler sürü hayvanlarıdır ve itaat edecek bir lidere ihtiyaç duyarlar. Köpeğinizin bu şekilde tepki vermesinin sebebi, sizin liderliğinize saygı duyuyor olmasıdır.

Özür Dileme

Hayvanlar azarlandığı zaman bunun altında bir sebep aramasalar ya da bunun üzerine düşünmeseler bile, bir şeyleri yanlış yaptıklarını anlayabiliyorlar. Bu sebeple köpeğiniz sizden özür dileyecek ve ona sevgi göstermenizi isteyecektir; başını bacağınıza sürtecek ya da yere sırtüstü uzanarak onu okşamanızı isteyecektir. Eğer onu reddederseniz üzülecektir ama buna rağmen bir köşeye çekilip sinirinizin geçmesini bekleyecektir.

Patron Benim

Erken yaşta düzgün bir şekilde sosyalleştirilememiş ya da ev kurallarının öğretilmemiş olduğu hayvanlarda çok sık görülen bir davranıştır. Köpekler bir lidere, kuralları koyan birisine ihtiyaç duyarlar. Baskın köpeklerin duruşu dik, kulakları ve kuyruğu havada olacaktır. Eğer köpeğiniz size bakarken bu pozisyonu alıyorsa, ona kimin patron olduğunu hatırlatın.

Oyuncu

Oyun oynamak, köpeklerin hayatında önemli bir yere sahiptir. Bu yüzden köpeğiniz sürekli sizden onunla oynamanızı isteyecektir. Köpeğiniz sizden ilgi istediği zaman vücut diliyle bunu gösterecektir; kuyruğunu sallayacak ve kucağınıza atlayacaktır. Bunu ağzında bir oyuncakla da yapabilir, ki bu da oynamak istediğinin apaçık ifadesidir. Onu reddetmeyin!

köpek davranışları

Sevgi Dolu

Köpekler genelde sahiplerinin ilgisini isteyen sevgiye muhtaç hayvanlardır, bu yüzden köpeğiniz sık sık sizden onu sevmenizi ve ona sarılmanızı isteyecektir. Sizin yanınıza gelecek, belki kafasını bacağınıza koyacak ve göz ucuyla size bakarak “hadi, beni sev” diyecektir. Hatta sizin dikkatinizi çekmek için kafasını size doğru bastırabilir.

Gördüğünüz üzere köpeklerin davranışlarının temel yönlerini anlamak için köpeğinizin vücut diline dikkat etmeniz yeterli olacaktır. Köpeğinize ihtiyacı olan bakımı sağlayabilmeniz için, köpeğinizin duygusal ihtiyaçlarına dikkat edin. Bu şekilde mutlu bir köpeğiniz ve huzurlu bir ev ortamınız olur.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.