Stresten Kurtulmak İçin Kedi Sahiplenen Şirket

Bir şirket, çalışanları arasındaki stresi azaltması için çalışacak birkaç kediyi evlat edindi.
Stresten Kurtulmak İçin Kedi Sahiplenen Şirket

Son Güncelleme: 06 Haziran, 2021

İşyerinde hayvanlarla etkileşim kurmak, birçok ülkede oldukça yaygın hale gelen bir uygulamadır. Evcil hayvanlarla temasın çalışanların stresini azalttığı ve üretkenliklerini artırdığı kanıtlanmış bir gerçektir. Bu nedenle, Japon bir şirket, çalışanlarının stresini azaltmak için birkaç kedi evlat edindi ve  mükemmel sonuçlar elde etti.

Sokaktan ofise

Ferray Corporation, Tokyo merkezli bir BT Japon şirketidir. Bilgisayar danışmanlığı hizmetleri sağlarlar ve ayrıca web sayfaları ve uygulamalar geliştirirler. Patronları Hidenobu Fukuda, çalışma ortamında çalışan performansını artırmak için sokak kedilerini sahiplenme konusunda harika bir fikre sahipti.

Bu Asya ülkesinde çalışma saatleri genellikle çok uzundur. Haftada 40 saat çalışacak şekilde yasalarla düzenlenmiş olsalar da, çoğu insan 70 civarında çalışır. Tahmin edebileceğiniz gibi, stres çalışanlar arasında oldukça yaygındır.

Peki, stresi sona erdirmek için kedilerin ofiste mırıldanmasından daha iyi bir yol var mı? Fukuda başka bir yol olmadığını düşündü ve yanılmadı.

Şirket birkaç kediyi evlat edindiğinden beri, Ferrey’deki çalışanlar daha mutlu ve çok daha iyi performans gösteriyor. Aynı şekilde, terk edilmiş bir durumdan çıkma fırsatı bulan kurtarılan kediler, şimdi yeni işlerinde ışıl ışıl ve başarılılar.

Kedilerle çevriliyken çalışmak olumlu bir deneyimdir

kendisini sevdiren kedi

Daha rahat bir çalışma ortamında her şey daha iyi işliyor gibi görünüyor. Bu nedenle Fukuda, çalışanlarını kedi sahiplenmeye teşvik ediyor. Bunu her yaptıklarında da onları ekstra bir bonusla ödüllendiriyor. Sahiplendikleri evcil hayvanlarını işe getirmelerine de elbette izin veriliyor.

Ferray’de, güzel bir kedi ayaklarının üzerinde dururken veya masalar arasında koşarken bilgisayar başında çalışan insanları görmek oldukça yaygındır.

Elbette her şey her zaman mükemmel gitmez. Bu yerinde duramayan hayvanlar, etrafta koşuştururken bazen bir telefon görüşmesini kesebilir veya bir şeyi kapatabilir.

Bu “kediler ofiste” politikası büyük bir başarıdır. İlginç bir şekilde, şirketin CEO’su, çalışanlarından birinin isteği üzerine bunu başlattı.

Siz bilmiyor olabilirsiniz ama Japonya’nın başkentinde kedi kahve dükkanları artıyor. Birçok müşteri oraya sadece kedileri sevmek ve onlarla oynarken rahatlamak için gidiyor.

Bir şirket stresi azaltmak için birkaç kediyi evlat edindi ve harika sonuçlar elde etti

oylama yapan masa başında insanlar

Neyse ki insanlar ve hayvanlar için evcil hayvanlarla yaşamanın faydaları birçok kültürde giderek daha fazla fark ediliyor.

İnsanların kedileriyle birlikte olmak için evlerine dönmek ve onlarla yorucu bir iş gününün stresini atmak için beklemek zorunda kalmalarının üzerinden çok da zaman geçmedi. Görünüşe göre işler değişiyor. Artık kedinizi ofisinize getirmenin kabul edilebilir olduğu birçok yer var.

Artık çok daha mutlu çalışan var ve neredeyse hiç stresli değiller. Ayrıca, devamsızlık artık bir sorun değil. Bir şirketin her çalışanının idealine ulaşmasının yolunun sokak kedilerinden geçmesi komik değil mi? Belki de kediler onların zam almalarına da vesile olacaklar.

Tüylü bir yaratıkla temas halinde olmanın avantajları çoktur ve bazı şirket yöneticileri bunu anlamış görünüyor. Bu, evcil hayvanı olan insanlar daha az hastalanıp daha hızlı iyileştiği için açıktır.

Birkaç kediyi evlat edinen bir şirket için faydaları

Her durumda, bu sevimli hayvanlar yalnızca kaygı ve stresi ortadan kaldırmakla kalmaz, aynı zamanda şunlara da katkıda bulunabilirler:

  • Kan basıncında azalma ve bir kişinin kalp atış hızının yavaşlaması
  • Ayrıca kalple ilgili hastalıklardan ölüm riskinde %30’luk bir azalma
  • Ayrıca kedi mırlaması duyduğumuzda vücudumuz serotonin (mutluluk hormonu) üretir.

Gördüğünüz gibi, kediler sağlığa da katkıda bulunur ve insanların daha iyi uyumasına da yardımcı olur. Artık biliyorsunuz ki, evinize bir kedi alıp ve onu işe de götürebilmek, size daha mutlu ve sağlıklı bir yaşam garanti edecektir. İlginizi çekebilir ...

Mırlamak: Kedilerin Mırlayarak Kendilerini Nasıl İyileştirdiğini Öğrenin
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Mırlamak: Kedilerin Mırlayarak Kendilerini Nasıl İyileştirdiğini Öğrenin

Kediler insanlarla ve birbirleriyle miyavlayarak ve bazı sesler çıkararak iletişim kurarlar. Peki mırlamak kediler için hangi anlamları ifade ediyor?