Köpeğinizin Gerginliğini Alacak Rahatlatma Yöntemleri

Köpeğinizin Gerginliğini Alacak Rahatlatma Yöntemleri

Son Güncelleme: 15 Ekim, 2018

Evet, hayvanların da gevşeyip rahatlamaya ihtiyacı var. Belki bizler çok fark edemiyoruz ancak kedi ve köpeklerimizin de hayatında onları üzüp strese sokan etkenler var. Fakat endişelenmeyin, hayvanınız için evinizin rahatında ve çok para harcamadan uygulayabileceğiniz rahatlatma yöntemleri var.

Psikologların gözlemlerine göre biz ne zaman üzgün ya da endişeli olsak hayvanlarımız kendimizi daha iyi hissetmemiz için bize yardımcı oluyor. O zaman bizler de köpeklerimize hem onlara ne kadar minnettar olduğumuzu gösterecek hem de karşılıklı ilişkimizi güçlendirecek bir hediye verebiliriz.

Hayvanlarımız için önemli gevşeme metotları

Köpeğinizin üstündeki stresi biraz olsun atması için deneyebileceğiniz birçok yöntem var ve bunların çoğu evden yapılabilir.

Köpekler için yoga

chihuahua yoga yapıyor

Resmin kaynağı: news.urban360.com.mx

Birkaç ay önce, sahibiyle yoga yapan bir köpeğin videosunu gördük. İzlemesi son derece keyifli olan bu video, size de ilham kaynağı olabilir. Siz de evde köpeğinizle yoga yapabilirsiniz. Nasıl yapabileceğiniz konusunda size yardımcı olacak birkaç önerimiz var.

  • Öncelikle, köpeğinizin başına masaj yaparak başlayın. Hayvanın şakaklarına öncelik verin ve gerginliğini atmak için yuvarlak hareketlerle ovuşturun.
  • Sonra kulaklarına doğru ilerleyin. Kulaklar köpeklerinizin hassas bölgeleridir, bu nedenle başta itiraz edebilirler; ancak yumuşak hareketlerle ısrarcı olursanız, sonunda sakinleşeceklerdir. Neticede masaj terapisinden daha güzeli yok!
  • Avuç içinizle başını yukarıdan aşağıya okşayın. Bu hareket ona yavruyken annelerinin başını yalamasını anımsatır.
  • Patilerinden tutarak, eklemlerini yavaşça hareket ettirin ve bacaklarını esnetin.
  • Poposundan tutup arka ayaklarını esnetmesine ve omurgasını gevşetmesine yardımcı olun.

Yüzme

Yaz aylarındaki sıcak hava, özellikle de günün büyük bir kısmını evde geçiriyorsalar, köpekler için oldukça bunaltıcıdır. Hem bu sıkıntısına bir çözüm olarak hem de rahatlamasına yardımcı olmak için size yüzmeyi öneriyoruz.

Köpeğinizin boyutu ne olursa olsun, yüzme derslerinde çok eğleneceğine şüphe yok. Köpekler için yüzme dersleri Los Angeles’ta başladı ve yavaş yavaş tüm Avrupa’ya yayılıyor. Dersler sırasında sahipleri de köpeklerle birlikte havuza girip eğleniyor. Yüzme derslerinin sonunda köpeğiniz hem yorulup enerjisini atacak hem de gevşeyip rahatlayacaktır.

Masaj

yoga sonrası köpek

Köpeğinize masaj yapmak da rahatlamasına yardımcı olur. Ancak tam olarak gevşeyebilmesi için masajın düzgün şekilde yapılması büyük önem taşıyor.

Genelde köpeğinizin kafasından başlamanız önerilir. Sonrasında boynundan aşağıya inip, ön patileri, karnı ve son olarak da arka patilerine geçebilirsiniz. Nazikçe eklemlerini oynatmayı da ihmal etmeyin.

Uzun yürüyüşler

Köpeğinizi rahatlatmak istiyorsanız, dışarıda uzun yürüyüşlere çıkarmaktan daha etkili pek az yöntem vardır. Yürüyüş rotanızı mümkün olduğunca doğa içindeki yerlerden seçin ve dağ, deniz, park ya da her neredeyseniz orada biraz duraklayıp köpeğinizle beraber oturmayı ihmal etmeyin. Kendinize sessiz bir köşe bulmaya çalışın.

Bu sırada hem siz hem köpeğiniz gevşeyeceksiniz ve zihinleriniz stresten arınacaktır.

Müzik

Müzik, bizi olduğu kadar hayvanları da rahatlatır. Evde klasik müzik açarsanız siz sakinleşirken köpeğiniz de gevşeyecektir.

Koltuğunuza oturun ve net duyabileceğiniz ama rahatsızlık vermeyecek bir seviyede müzik açın. Gözlerinizi kapatın ve rahatlayın. Köpeğiniz sizle aynı şeyi yapmayacaktır ama sizi gevşemiş görmesi müziğin de etkisiyle onun gevşemesini sağlayacaktır.

Yazımızda sizlere köpeğinizin gerginlik ve stresini azaltmak için birkaç yöntem önerdik. Bu teknikleri öğrenip uyguladığınız takdirde hem köpeğiniz daha sakin olacak hem de aranızdaki bağ güçlenecektir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.