Kedi Sahiplenmek: Size Öğrettiği 3 Şey

18 Temmuz 2020
Bir kediyle yaşamaya başladığınızda birçok ilginç şey öğrenirsiniz. Bu yazıda, kedilerle yaşarken öğreneceğiniz şeylerden detaylı olarak bahsedeceğiz.

Demek iyice düşündünüz ve karar verdiniz, bir kediyi sahiplenmek istiyorsunuz. Öncelikle tebrikler! Bir başka canlıyı evinize getirerek sizinle güven içinde yaşamasını sağlayacaksınız. Ancak böyle bir durumda muhtemelen nasıl sorumlu bir kedi sahibi olacağınızı öğrenmek isteyeceksiniz. Sizinle bu konuda bazı önemli bilgiler paylaşacağız. Kedi sahiplenmek hayatınıza farklı bir renk katacak!

Bir kediyi sahiplendiğiniz zaman üstleneceğiniz sorumluluklar

Kediler son derece bağımsız hayvanlar gibi görünse de, bu kedilerin kendilerine bakabileceği anlamına gelmiyor. Bu, belki de bu konuda öğreneceğiniz ilk şey olmalıdır. Eğer bir kediye bakabilmek için yeteri kadar vaktiniz veya kaynağınız yoksa belki de en iyi şey biraz daha beklemek.

Eğer çoktan bir kediyi sahiplendiyseniz şunları aklınızda tutun: 

yavru sarı kedi ve kedi sahiplenmek

  • Kedinizin fiziksel durumuna, yaşına ve boyutuna göre mama seçmeniz gerekiyor. Ve en önemlisi, kedinizin her zaman taze suyu olduğundan emin olmasınız.
  • Kedinizin kendine ait rahat ve temiz bir bölgesi olduğundan emin olmasınız. Kendine ait olan bu bölgede güvende hissetmeli ve oyuncakları olmalıdır. Özellikle tırnaklarını geçireceği bir obje mutlaka bulunmalıdır.
  • Aşılarının tam olduğundan ve gününde yapıldığından emin olmalısınız. Eğer kediniz evden dışarı çıkıyorsa mutlaka veterinerinize bu durumu bildirin ve kısırlaştırma konusunu gündeme getirin.
  • Oyun oynamak ve şefkat göstermek, kedileri mutlu ve sağlıklı tutmak için oldukça önemlidir. Eğer evden uzakta vakit geçiren biriyseniz bir kediyi sahiplenmeden önce iyi düşünün.
  • Eğer evde küçük çocuklar varsa, onlara evcil hayvanlara nasıl davranmaları gerektiğini detaylı ve açık bir şekilde anlatın. Ne kadar bilgi verirseniz verin, küçük çocukları kedinizle evde yalnız bırakmayın.

Şüphesiz kedi sahiplenmek iyi bir karardır; ancak gereken sorumlulukları üzerinize aldığınız sürece. Bir kediyle yaşarken birçok yeni şey öğreneceksiniz. Aşağıda birkaçını sizin için sıraladık.

Bir kediyi sahiplendiğiniz zaman öğrenecekleriniz

Demek yukarıda bahsettiğimiz uyarıları dikkate alıp yine de bir kediyi sahiplenmeye karar verdiniz. Şimdi ise bir kediyle yaşarken neler öğrenebileceğinizden bahsedeceğiz. Kedilerle yaşamak tarifi olmayan eşsiz bir deneyimdir!

1. Kediler miyavlayan köpekler olarak algılanmamalıdır

Her ne kadar yaşadıkları topluluklara uyum sağlasalar da, kediler köpekler gibi sürü hayvanları değildir. Bu yüzden kedinizin sizin otoritenizi tanımasını veya etrafınızda dolanmasını beklemeyin. Ancak kedilerin zekası, onlarla yaşamayı kolay bir hale getirir. Kedinizin isteklerine ve iradesine saygı duyun, sizinle vakit geçirmek veya size yaklaşmak istediklerinde bunu zaten belli edeceklerdir.

2. Kediniz size güvenmeye başladığı zaman bunu belli eder

Kediniz kafasını belirli nesnelere sürtüyorsa bunun nedeni, bölgesini kokusuyla işaretlemek istemesidir. Eğer bunu size de yaparsa, özellikle kediniz yüzünü bacaklarınıza sürterse, size kendi alanının bir parçası olduğunuzu belirtiyor demektir. 

Dahası, sırtüstü yatıyor ve size karnını gösteriyorsa, aslında onu sevmenizi ve okşamanızı bekliyordur; tereddüt etmeden onu sevebilirsiniz. Bu durum tamamen size tamamen güvendiğini gösterir. Ve eğer sizi sanki bir kediymişsiniz gibi yalamaya karar verirse; örneğin ellerinizi ve saçınızı yalarsa tebrikler! Sizi saf ve basit bir biçimde kendi gibi bir kedi sanıyor demektir.

3. Bir kediyle yaşamak sağlığınıza iyi gelir ve sizi daha mutlu bir insan yapar

sarı saçlı bebek ve sevimli kedi

Kediler doğal sakinleştiricilerdir desek abartmış olmayız. Berbat bir gün geçirmiş olsanız bile, eve geldikten sonra bir süre kedinizi okşamak veya onunla oyun oynamak düşük modunuzu anında yükseltir ve sizi sakinleştirir. Bunu mutlaka deneyin!

Farklı araştırmaların vardığı ortak bir sonuç var: Kedilerle yaşamak sağlığa iyi geliyor ve insanların daha mutlu hissetmesine neden oluyor. Özellikle mutlu oldukları zaman çıkardığı seslerin hem sakinleştirici hem de kan basıncını düşürme etkisi vardır.

Bu yüzden bir kediyi sahiplendiğinizde aynı zamanda yalnızlığa ve depresyona da veda etmiş olacaksınız. Kediniz sayesinde kalp hastalıkları riskiniz azalacak ve yaşam kaliteniz yükselecek! Bu nedenle tüylü dostunuzla yakından ilgilenmekten asla çekinmeyin, günün sonunda ikiniz de daha mutlu hissedeceksiniz!