Sokak Kedileri İle Yakınlık Kurmak

Sokakta gördüğünüz bir kediyi kolay kolay unutamazsınız. Özellikle insanlar tarafından istismar edilmiş bir kedi gördüğünüzde nasıl hissettiğinizi düşünün. Eğer onlara karşı saygılı olursanız, sokak hayvanlarıyla arkadaş olabilirsiniz. Mesela bir sokak kedisine yiyecek uzatarak onunla yakınlık kurabilirsiniz. 
Sokak Kedileri İle Yakınlık Kurmak

Son Güncelleme: 27 Nisan, 2019

Sokak kedileri, insanlar tarafından sıklıkla istismar edilir. Geçmişte istismar edilmiş sokak hayvanları, insanlara karşı güvensiz olabilir. Eğer bir sokak kedisinin güvenini kazanmak istiyorsanız belli adımları izleyip sabırlı olmanız gerekiyor. Sokakta gördüğünüz bu hayvanları zaman içinde evinize götürebileceksiniz.

Sokak kedileri size nasıl güvenir?

Sokakta veya verandada karşınıza çıkan sokak kedisi sizi ilk gördüğünde çok yakın davranmayacak. Bunun nedeni sizi henüz tanımamasıdır. Çoğu durumda bir kedinin güvenini kazanmak, bir köpeğin güvenini kazanmaktan çok daha zordur. Ancak bu istatistik moralinizi bozmasın, eğer sokak hayvanlarıyla arkadaş olabilirseniz onlara daha güzel bir yuva sağlayabilirsiniz.

1. Bölgelerine saygılı olun

Eğer gerçek bir tehlike altında değilse, sokak kedisinin kendi bölgesinde kalmasını sağlayın, bu şekilde kendisini güvende ve korunaklı hissedecektir. Çoğu sokak kedisi insanları gördüğü zaman kaçar, buna neden olan şey bu hayvanların geçmişte yaşadıkları kötü deneyimlerdir. Bu yüzden diğer insanlardan farklı olduğunuzu ona göstermeniz gerekiyor.

Yaşadığı alana saygı duymanız ilk adımdı, bu şekilde onun güvende hissetmesine yardımcı oldunuz. Gergin görünmediği veya miyavlamadığı sürece sokak kedisine dokunmaktan çekinmeyin. Zaten zamanla sizi bir tehdit olarak görmeyecek ve böylece daha rahat yaklaşabileceksiniz.

2. Yemek verin

Bir kedinin güvenini kazanmak için yapılacak en mantıklı şey ona yemek vermektir. Ancak birkaç önemli noktayı aklınızda tutmanız gerekiyor. Kokusu keskin olan bir yiyecek seçin, ton balığı veya ıslak mama mutlaka işinize yarayacaktır. Kediler bu ikisini çok sever.

mamasını bekleyen renkli kedi

Bir kabın içine seçtiğiniz mamayı koyun ve kedinin olduğu bölgeye bırakın. Yakın bir noktada bekleyip yemek yemesini seyretmeyin. Sokak kedileri çok aç olsalar bile öncelikle insanların uzaklaşmasını beklerler. Bıraktığınız yiyeceği yemeye başladığında ise sakın yaklaşmayın.

Her gün aynı saatte yemek vermeyi deneyin ve bu yemek saatine bazı eklemeler yapın. Eğer kuru mama verecekseniz kedinin bölgesine yaklaştığınızda yemek kabını sallayın. Islak mama veriyorsanız, yemeğin içinde bulunduğu torbayı onun önünde açmanız dikkatini çekecektir. Bu bahsettiğimiz yöntemleri birkaç hafta tekrar etmeniz gerekebilir. 

3. Her seferinde biraz daha yaklaşın

Beslediğiniz sokak kedisi her ortaya çıktığında ona yiyecek vermelisiniz, bu şekilde onun güvenini kazanabilirsiniz. Aranızda en az 3 metre bırakacak şekilde kedinin etrafında dolanın. Kedinin heyecanlanmasına neden olabilecek ani hareketler yapmayın.

Sokak kedisi zamanla size alışacaktır. Sizden artık daha az korktuğunu fark ettiğinizde, rüşvet olarak tavuk veya balık gibi lezzetli yiyeceklerden verebilirsiniz.

yemek yiyen kedi yavruları ve sokak kedileri

4. Onların dilini konuşun

Bir sokak kedisinin güvenini kazanmak için ona eşit bir biçimde davranmalısınız. Bu nedenle size yaklaşmak isterse ona izin verin, bırakın bacaklarınıza veya kollarınıza sürtünsün. Kediler aslında bu şekilde feromon salgılar ve size olan ilgisini gösterir.

Eğer yeteri kadar yakınlaşabilirseniz, sokak kedisinin gözlerine bakın ve yavaşça gözlerinizi kapatıp açın. Belki saçma gelebilir, ancak bu şekilde onun için bir tehdit olmadığınızı göstermiş olacaksınız.

Kediler çok özel yaratıklardır. Hayatını hep sokakta geçirmiş veya istismar edildiği için evinden yeni kaçmış olabilir, onlara saygıyla yaklaşın. Asla pes etmeyin, bu yazıda bahsettiğimiz ipuçlarını izlediğinizde zamanla aranızdaki ilişkinin geliştiğini göreceksiniz.

Yakınlaştığınız her an, kendinizi çok daha mutlu hissedeceksiniz. Ancak unutmayın, ne kadar yakınlaşırsanız yakınlaşın bir kediyi sahiplenmeden önce veterinere götürmeniz gerekiyor. Veterineriniz genel bir tarama yaptıktan sonra kedinizi sağlıklı bir biçimde evinize götürebilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.